Zamknij
REKLAMA

Kiedy najlepiej kupić mieszkanie – 5 najważniejszych zasad

13:59, 09.09.2019 | materiały partnera

Zakup mieszania to decyzja, która wymaga spokoju oraz dokładnej analizy własnego budżetu, rynku nieruchomości oraz ofert kredytu hipotecznego. Dlatego mieszkanie najlepiej kupi wtedy, gdy nie tylko poznamy rynek nieruchomości, ale ustalimy kilka istotnych kwestii. Przygotowaliśmy dla Was listę 5 punktów, które należy wziąć pod uwagę.

Określ parametry mieszkania

W pierwszej kolejności ustal wytyczne, dotyczących przyszłego mieszkania. Zastanów się nad lokalizacją, ponieważ wpływa ona bezpośrednio na wartość rynkową mieszkania. Cena dwóch identycznych mieszkań może się różnić nawet o kilka tysięcy złotych ze względu na ich położenie. Musisz również ustalić parametry takie jak powierzchnia mieszkania czy ilość pokoi, a także kondygnację. Lokale mieszkalne na rynku wtórnym są często tańsze, jeżeli znajdują się na wyższych piętrach. Najatrakcyjniejsze się te na I i II piętrze, co może mieć wpływ na wyższą cenę. Pod uwagę weź również wysokość czynszu, rozkład mieszkania, a także stan nieruchomości, bowiem wszystkie te czynniki mają wpływ na koszt zakupu.

Oceń sytuację materialną i ustal kwotę, jaką możesz przeznaczyć na zakup mieszkania

Myśląc o kupnie mieszkania, oceń swoją aktualną sytuację materialną. Przeanalizuj dochody z ostatnich 12 miesięcy, a także miesięczne wydatki. W ten sposób będziesz mógł oszacować, jakiej wysokości ratę kredytową będziesz w stanie spłacać. Następnie ustal budżet, jaki możesz przeznaczyć na kupno lokum. Koniecznie weź pod uwagę kwotę na wkład własny, który wynosi zazwyczaj 10% wartości całego kredytu. Pamiętaj, że zakup mieszkania wiąże się również z dodatkowymi kosztami np. remontem, zakupem nowych mebli, które należy uwzględnić.

Sprawdź oferty kredytowe w różnych bankach

Zakup mieszkania w Polsce zazwyczaj wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Zanim wybierzesz bank, spokojnie i dokładnie przeanalizuj ofertę kilku instytucji. W ten sposób możesz je porównać i wybrać najbardziej korzystną. Po uwagę weź:

  • wysokość wkładu własnego,
  • koszty kredytu,
  • ubezpieczenie kredytu,
  • możliwość wcześniejszej spłaty.

Jeżeli masz problemu z analizą, skorzystać z usług doradców finansowych, którzy przedstawią najkorzystniejsze oferty i przeprowadzą Cię przez cały proces.

Przeanalizuj rynek nieruchomości

Przeanalizuj rynek nieruchomości. Sprawdź jakie ceny obowiązują za metr kwadratowy w Twoim mieście i na Twojej dzielnicy. Znajomość obecnej sytuacji na rynku, pozwoli nam kupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie. Warto wybrać moment, w którym zarówno stopy procentowe, jak i koszty deweloperów będą niskie.

Nowe mieszkanie czy zakup na rynku wtórnym?

Decydując się na zakup mieszkania, zdecyduj czy chcesz mieszkanie na rynku pierwotnym czy dopuszczasz rynek wtórny. Interesując się zakupem nowego mieszkania, weź pod uwagę termin realizacji. Od momentu uruchomienia sprzedaży mieszkać przed dewelopera do oddania go do użytkowania, może minąć kilka lat. Jeśli inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkania sprzedają się w błyskawicznym tempie. Na rynku wtórnym, ceny są zróżnicowane i zależy od stanu mieszkania, a także właściciela. Zdecydowanie łatwiej jest negocjować ostateczną kwotę niż przy zakupie nowego lokum.

Artykuł powstał we współpracy z deweloperem https://www.humbaka.pl/

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone