Zamknij
REKLAMA

Jakie elementy musi mieć idealny plac zabaw?

10:33, 09.01.2020 | materiały partnera

Każdy plac zabaw jest inny. Niektóre znajdują się w przedszkolach lub na boiskach szkolnych, inne można znaleźć wśród budynków na swoim osiedlu, a jeszcze inne umieszczane są w przydomowych ogrodach. To, co łączy je wszystkie to radość, jaką dają korzystającym z nich dzieciom. Jednak by dawały nie tylko okazję do świetnej zabawy, ale też zapewniały bezpieczeństwo, należy wiedzieć, na jakie elementy warto zwrócić uwagę i co powinno się na takim placu znajdować.

Co powinno się znaleźć na placu zabaw?

Większość placów zabaw, jakie można znaleźć, zawiera takie same podstawowe elementy, jak:

  • huśtawka,
  • zjeżdżalnia,
  • drabinki,
  • równoważnia,
  • piaskownica,
  • karuzela.

Warto jednak uwzględniać również dodatkowe elementy, które zachęcą nasze dzieci do dodatkowej aktywności i urozmaicą ich zabawę, pozwalając na zdobycie nowych umiejętności. W tym celu można dodać na przykład ściankę wspinaczkową lub tor przeszkód. Jako element różnych zabaw świetnie sprawdzi się również drewniany domek lub, w zależności od zainteresowań dziecka, inne konstrukcje, jak statek lub samochód. Tak naprawdę jedyną rzeczą, która nas ogranicza, jest wyobraźnia, ponieważ nawet z małym budżetem można stworzyć świetne rozwiązania.

Rozrywka dla każdego

Projekt placu zabaw powinien uwzględniać wiek dzieci, które będą się na nim bawić. Kiedy wybieramy rozwiązania do naszego własnego ogrodu, wystarczy, że skupimy się na elementach, które będą właściwe dla naszego dziecka. Warto skupić się na rzeczach, które już znamy i wiemy, że dobrze się sprawdzają. Jednak kiedy takie miejsce ma być przeznaczone dla większej grupy dzieci, także tych w różnym wieku, automatycznie zwiększa się liczba rzeczy, które powinny zostać zawarte w projekcie. Trzyletni maluch zainteresuje się innymi zabawami niż sześciolatek, jednak dobrze rozplanowany plac zabaw to taki, który odpowie na potrzeby wszystkich dzieci. Nawet szukając rozwiązań do domu, warto szukać takich, które będą rosły wraz z dzieckiem, spełniając różne funkcje. Sprawi to, że jedna inwestycja zostanie z nami na lata bez potrzeby większych zmian.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Żaden rodzic nie chce, żeby zabawa jego dziecka wiązała się z ryzykiem. Dlatego właśnie właściwie wykonany plac zabaw musi zawierać elementy, które zwiększają bezpieczeństwo. Huśtawki powinny być odpowiednio zabezpieczone, tak by nawet małe dziecko nie spadło w czasie zabawy, a każda konstrukcja znajdująca się ponad ziemią musi posiadać stabilne barierki. Dodatkową rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, a która niestety często jest pomijana, jest nawierzchnia, na jakiej zostaną postawione wszystkie wybrane elementy. Najłatwiejszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście pozostawienie w danym miejscu trawy. Jednak przy częstym użytkowaniu szybko zostanie ona zniszczona, a bez dodatkowego zabezpieczenia korzystanie z placu będzie trudne w deszczowe dni z powodu powstającego błota. Dostępne są jednak rodzaje nawierzchni, które nie tylko pozwolą na utrzymanie czystości, ale też pomogą zamortyzować ewentualny upadek. Zakup takich produktów może być więc świetną inwestycją.

Dobra jakość

Każdy dobry producent placów zabaw, który zna się na swojej branży, wie, że rzeczy, które mają służyć dzieciom do zabawy, muszą być zbudowane z wysokiej jakości produktów. Warto więc sprawdzać strony producentów i szukać informacji o wykorzystanych materiałach. Liczy się jednak również jakość wykonania. Cała konstrukcja musi być stabilna i wytrzymała tak, żeby zabawa nie wiązała się z ryzykiem nawet po kilku latach użytkowania. Chociaż oczywiście trzeba pamiętać o dokonywaniu regularnego przeglądu wszystkich elementów, by mieć pewność, że nie uległy one uszkodzeniu. Należy o tym pamiętać nie tylko, kiedy kupujemy gotowe rozwiązania, ale też, kiedy tworzymy je sami.

Idealny plac zabaw to taki, który sprawia, że dziecko nie ma ochoty kończyć zabawy. To właśnie po tym można poznać, że zawarte w nim elementy spełniają swoje zadanie. Dlatego też, na każdym placu powinno znaleźć się odpowiednie miejsce dla rodziców, które pozwoli wygodnie spędzać czas, cały czas mając jednak możliwość obserwowania czy dziecko dobrze się bawi i jest bezpieczne. W ten sposób popołudnie na placu zabaw stanie się świetną rozrywką dla całej rodziny.

 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone