Zamknij
REKLAMA

Zasięg Internetu mobilnego w Polsce

14:15, 28.01.2020 | materiały partnera

Jeszcze 20 lat temu Internet w Polsce raczkował. Nie każdy posiadał Internet w domu a jak już był to z linii telefonu stacjonarnego. Był on stacjonarny, nie dało się go nigdzie "zabrać". Łączyliśmy się wtedy poprzez modem. Komputer wysyłał do urządzenia żądanie połączenia się z numerem dostępowym, słyszeliśmy piski. Za którymś razem - bo nie zawsze udawało się za pierwszym - mieliśmy dostęp do Internetu. Internet wtedy był bardzo wolny i bardzo drogi. Liczył się czas ile spędziliśmy w Internecie, było naliczanie impulsowe.

Dostęp do Internetu z praktycznie każdego miejsca w Polsce był marzeniem wielu ludzi. Każdy marzył o tym aby w podróży czy w poczekalni do lekarza, przeczytać wiadomości i sprawdzić maila. W miarę rewolucji telefonów, powstawało wiele technologii które były namiastką czegoś co dzisiaj znamy jako Internet mobilny. Wtedy powstał WAP. WAP (Wireless Application Protocol) był technologią stworzony w celu umożliwienia dostępu do stron WWW uwzględniając ograniczenia techniczne. Wtedy telefon łączył się z numerem dostępowym. Połączenia takie były bardzo drogie.

Rewolucja

W miarę rozwoju technologicznego, powstał Internet mobilny. Była to rewolucja. Teraz, każdy Polak ma możliwość być w stałym kontakcie ze światem. Możemy sprawdzić maila w podróży. W poczekalni do lekarza możemy napisać do przyjaciela na komunikatorze Internetowym. Podróże nie są już nudne i męczące. Filmy czy seriale online skutecznie umilą nam ten czas.

Kiedyś do planowania podróży niezbędnym wyposażeniem była papierowa mapa. Teraz wystarczy smatphone z dostępem do Internetu mobilnego. Włączamy nawigację, nastawiamy punkt docelowy i jedziemy. Lektor dokładnie nam powie, kiedy mamy zjechać z autostrady czy skręcić w lewo. W praktycznie każdym miejscu w Polsce jesteśmy w zasięgu Internetu mobilnego.

Nie wszędzie

Jednak nie w każdym miejscu w Polsce jest zasięg Internetu mobilnego. Szacuje się, że ponad 99% populacji jest w zasięgu Internetu mobilnego. Jednak ten 1% to bardzo dużo. Niejednokrotnie się zdarza, że w podróży np. autostradą przez łąki, lasy czy pola nie mamy zasięgu. Zdarza się tak, ponieważ w takich obszarach nikt nie mieszka i nie buduje się stacji dostępowych.

Co wpływa na zasięg?

Zasięg Internetu mobilnego uzależniony jest od wielu czynników. Zdarza się, że narzekamy na zasięg nie analizując przyczyny. Dużym przyczyną braku zasięgu są po prostu białe plamy na mapie Polski. Nic na to nie zdziałamy, musimy poczekać, aż zostaną dobudowane stacje dostępowe w okolicy. Następnym czynnikiem są warunki pogodowe. Wysoka wilgotność powietrza może negatywnie wpłynąć na jakość odbieranego przez nas sygnału.

Kolejną przyczyną braku zasięgu jest liczba użytkowników zalogowanych do danej stacji. Stacja jako urządzenie ma jakieś moce przerobowe. Im więcej użytkowników jest do niej zalogowanych, tym jest słabsza jakość sygnału co skutkuje obniżeniem prędkości Internetu mobilnego. Następną dość istotną przyczyną jest szybkie przemieszczanie się. Podróż autostradą utrudnia sprawne korzystanie z Internetu mobilnego.

Więcej informacji znajdziecie na: https://panwybierak.pl/oferty/internet-mobilny/24

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone