Zamknij

Jak podnieść zdolność kredytową?

14:18, 28.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:18, 28.01.2020

Z pojęciem zdolności kredytowej spotkamy się zawsze, kiedy staramy się o kredyt lub pożyczkę. Może się zdarzyć, że składamy wniosek w banku i mamy pewność, że decyzja będzie pozytywna. Mamy dobre zarobki i nic nie wskazuje na to, by bank miał nam odmówić wsparcia. Po czym możemy usłyszeć, że nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca. Co to oznacza i jak możemy swoją sytuację poprawić?

Można powiedzieć, że zdolność kredytowa określa, jak wysoką ratę, zobowiązanie jesteśmy w stanie spłacić w naszej obecnej sytuacji. Składa się na nią wiele czynników, aniżeli tylko dochody. Mając świadomość tego, co będą brały pod uwagę banki w trakcie swoich analiz, da się oszacować, czy mamy szansę na kredyt. Mało tego, nawet jeśli nasza zdolność kredytowa nie prezentuje się obecnie idealnie, nie oznacza, że tak już musi zostać. Jest wiele sposobów na to, by ją poprawić.

Dlaczego sprawdza się zdolność finansową i co się weryfikuje?

Obojętnie w jakiej instytucji chcemy starać się o wsparcie finansowe, musi mieć ona pewność, że będziemy w stanie zwrócić pożyczone pieniądze. Z tego względu bierze się pod uwagę to, czy nasza sytuacja finansowa jest stabilna i mamy umowę o pracę. Dochody przyrównuje się ze stałymi miesięcznymi kosztami, co daje obraz tego, ile wolnych środków zostaje i jaka ich część mogłaby iść na spłatę raty. Weryfikuje się też, czy nie ma obecnie żadnych innych kredytów i jak wygląda sytuacja w bazach dłużników. Parametrów jest oczywiście znacznie więcej, ale już wystarczy tych kilka, by określić, czy będziemy dla banku lub firmy pożyczkowej wiarygodnym klientem. A teraz, co możemy zrobić, by nasza zdolność kredytowa była lepsza?

Podnosimy swoją zdolność kredytową

Przede wszystkim musimy wyczyścić wszystkie zaległości. Pozytywna historia kredytowa może być determinantem tego, czy dostaniemy pieniądze. Im więcej kredytów i mniejszych zobowiązań spłacimy, tym lepiej. Oprócz tego warto zrezygnować z kart debetowych i przekraczania limitów na koncie. Jeśli dopiero zmieniliśmy pracę, lepiej poczekać co najmniej kilka miesięcy. W przypadku osób młodych jest inny problem – nie mają i nie miały żadnych zobowiązań. To z kolei obniża zdolność kredytową. Jeżeli bank zobaczy, że w BIK na nasz temat nie ma nic, będzie ostrożniejszy. Nie wie nic na temat naszej terminowości, więc pożyczy mniejszą kwotę. Jeżeli planujemy wziąć większy kredyt, na przykład hipoteczny, wcześniej dobrze wziąć mały zakup na raty, by pokazać nasze podejście do finansów.

O większą zdolność kredytową możemy zadbać nawet w momencie składania wniosku o kredyt lub pożyczkę. Lepsza zdolność będzie kiedy zobowiązanie będziemy chcieli rozłożyć na większość ilość rat. Wtedy comiesięczna wpłata będzie niższa, więc łatwiejsza do spłaty. Lepszą zdolność będziemy mieć, kiedy wybierzemy raty równe. Przy malejących początkowe raty są wyższe, co automatycznie stawia nas w mniej korzystnej sytuacji, bo bank pożyczy nam mniej. Jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej wziąć kredyt lub pożyczkę wspólnie z kimś. Wtedy na zdolność kredytową składają się dwa wynagrodzenia. Nawet jeśli jedna osoba straci pracę, to instytucja finansowa ma gwarancję, że jest jeszcze druga wypłata, z której można ściągać raty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%