Zamknij

Problemy z płaskostopiem

12:57, 23.03.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:57, 23.03.2020

Nieprawidłowa budowa stóp może znacząco wpłynąć na naszą postawę, problemy z kręgosłupem, komfort chodzenia. Jeśli zdiagnozowany zostaje u nas lub u naszych dzieci problem płaskostopia, bo ten pojawia się najczęściej - należy niezwłocznie działać. Deformacje stóp, które bagatelizujemy mogą odbić się na naszym codziennym funkcjonowaniu, naszej sprawności i na odczuwaniu bólu. Czym więc ten problem jest? Jakie są jego rodzaje? Czy płaskostopie można leczyć?

Deformacje stóp satin.pl/klinika-satin-o-konsultacjach-rodzicami-opowiada-podolog-magdalena-noskiewicz-sieg mogą wyglądać różnie, w zależności od tego, z jakim problemem się spotykamy. Na pewno tym pojawiającym się najczęściej jest płaskostopie. Odwieczny problem, który diagnozuje się w większości przypadków u dzieci. Jeśli rodzic odpowiednio pokieruje leczeniem dziecka, powstające problemy mogą zniknąć lub można dziecko, a potem osobę dorosłą przed tym uchronić. Jeśli problem będzie zbagatelizowany, wówczas z pewnością odbije się to na dalszym życiu takiej osoby.

Płaskostopie poprzeczne - czyli wszystkim o tym problemie

Płaskostopie poprzeczne to deformacje stóp, które objawiają się obniżeniem kości śródstopia i w konsekwencji spłaszczeniem łuku poprzecznego przedniego. W wyniku takiego problemu stopa staje się szeroka i nie jest tak elastyczna, jak to ma miejsce w przypadku prawidłowo wyglądającej stopy. Osoby cierpiące na tę przypadłość, w wyniku chodzenia punkt podporu opierają na drugiej i trzeciej kości śródstopia, a nie tak jak w przodostopia na pierwszej i piątej kości. Sytuacja taka prowadzi bardzo często do powstawania modzeli, a więc odcisków, które mogą być bardzo bolesne, uniemożliwiając bardzo często normalne chodzenie. W konsekwencji płaskostopia poprzecznego, pojawiają się bóle w obrębie samych stóp, ale także łydek, jak również i kręgosłupa. Bardzo często pojawiają się w wyniku tego schorzenia palce młotkowate, szponiaste, jak również i paluch koślawy. Czy takie deformacje stóp można leczyć? Jeśli lekarz rodzinny podczas bilansu dziecka zdiagnozuje tę przypadłość, należy działać od razu. Jeśli zostanie ona wykryta w wieku dorosłym w wyniku wizyty związanej z bólem lub problemami ze strony układu ruchu, należy działać od razu.

W jaki sposób leczyć płaskostopie poprzeczne? Podstawą jest wybrać się do odpowiedniego specjalisty. Może nim być ortopeda lub fizjoterapeuta. Główną formą leczenia są ćwiczenia, dzięki którym można wzmocnić stopę, jak również i kończyny dolne. Podstawą jest także zakup odpowiednio dobranej wkładki ortopedycznej. Jaki jest ich cel? Zadaniem takiej wkładki jest uniesienie łuku poprzecznego przedniego stopy. Dzięki temu można skorygować ustawienie stopy, tak aby móc zmniejszyć pojawiający się w okolicy przodostopia ból. Kluczowe znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniego specjalisty, dzięki któremu tym problemem będzie mogła zająć się odpowiednia osoba na właściwym miejscu.

Płaskostopie podłużne - czyli wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Płaskostopie podłużne jest to deformacja stóp satin.pl/zabiegi-podologiczne/plaskostopie-podluzne, która polega na obniżeniu lub zaniku fizjologicznych łuków podłużnych stopy. Stopa jest płaska i przylega całą powierzchnią do podłoża. Ten rodzaj płaskostopia pojawia się zdecydowanie częściej. Wraz z nim w parze idzie koślawe ustawienie tyłostopia. W wyniku tej przypadłości może pojawić się zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa czy ostrogi piętowej. Bardzo często też pojawia się stan zapalny przeciążonych torebek oraz więzadeł stopy. Jeśli pojawia się ból stopy, jeśli podeszwa jest zrogowaciała lub pojawiają się obrzęki, należy działać natychmiast. Podstawą jest znaleźć lekarza lub specjalistę, który będzie w stanie nam pomóc i zastosować takie leczenie, by przyniosło ono upragnione rezultaty. Jak więc leczyć takie deformacje stóp? Niestety, jeśli problem zostanie odkryty zbyt późno, szanse na leczenie są zerowe. Można bowiem pomóc pacjentom jedynie we wczesnym stadium. Podstawą są ćwiczenia korekcyjne, dzięki którym można przede wszystkim wzmocnić mięśnie stopy. Niezbędne jest także noszenie wkładek ortopedycznych, dzięki którym można podtrzymać łuki stopy w odpowiedniej pozycji. W przypadku, gdy pojawią się stałe usztywnienia lub też brak ruchomości stawów, w takim przypadku konieczne jest leczenie operacyjne.

Wybór odpowiedniego specjalisty

Jednym z kluczowych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę, jest wybór specjalisty, który będzie w stanie nam pomóc. Ma to kluczowe znaczenie, jeśli w grę wchodzi kwestia podejścia i leczenia danej przypadłości. Fizjoterapeuta dla osób z płaskostopiem ma kluczowe znaczenie. Razem z pacjentem wykonuje takie ćwiczenia, by te mięśnie stóp tak wzmocnić, ale deformacje stóp stanowiły jak najmniejszy problem. Niezbędny jest także ortopeda, a więc lekarz, który zajmie się tym problemem od strony typowo medycznej. Wybierze on odpowiednią wkładkę i podejmie takie działania, aby danemu pacjentowi w jak największym stopniu pomóc. To stanowi podstawę i na tym właśnie należy w pełni się skupić.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%