Zamknij

Dom z piwnicą, czy bez?

12:00, 22.09.2020 artykuł sponsorowany

Kto planuje budowę swojego domu, ten często zadaje sobie pytanie: „Budować piwnicę czy nie?”. Kiedyś trudno było sobie wyobrazić dom bez podpiwniczenia. Piwnica służyła do składowania opału oraz mieścił się w niej piec, czyli serce domu.Czasami część piwnicy zajmował garaż, zwłaszcza w starych domach, gdzie poziom parteru znajdował się wysoko nad gruntem. Jednak dziś wiele osób ma wątpliwości, czy warto budować piwnicę w nowym domu i nie bez powodu – podpiwniczenie nie jest dziś konieczne tak jak w przeszłości, a jego budowa podnosi koszty inwestycji nawet o 20-30 procent!

Wady i zalety domów z piwnicą

Niewątpliwie dużą zaletą piwnicy jest dodatkowa przestrzeń gospodarcza i fakt, że najczęściej drzwi do niej prowadzą ze środka domu, więc nie trzeba wychodzić na zewnątrz żeby się tam dostać. W piwnicy znaleźć może swoje miejsce piec, półki na przetwory oraz rzeczy, które nie zmieściły się w domu. Jednakże produkowane dziś kotły zajmują mało miejsca i spokojnie mieszczą się w niedużych pomieszczeniach gospodarczych, słoiki można trzymać w zaprojektowanej przy kuchni spiżarni, a pamiątki składowane w piwnicy sprawiają, że staje się ona miejscem przejściowym między domem, a śmietnikiem. Ale warto rozważyć projekt domu z podpiwniczeniem np. wtedy, gdy ma się on znaleźć na małej, wąskiej działce na której trudno będzie wygospodarować miejsce na dodatkowe pomieszczenie na parterze domu lub szopkę na narzędzia. W takim budynku piwnica może służyć jako kotłownia, pralnia i spiżarnia, oszczędzając tym samym miejsce w domu i ogrodzie.

Koszty budowy domu z piwnicą

Jeżeli decydujemy się na budowę domu z podpiwniczeniem, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Trzeba wziąć pod uwagę cenę wszystkich niezbędnych prac, które trzeba podjąć już na etapie budowy fundamentów: głębsze wykopy, solidna termoizolacja i dodatkowe zabezpieczenia przed wilgocią. Konieczne mogą być dodatkowe dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Do rachunku musimy doliczyć także ceny ogrzewania i prądu. Piwnica musi być ogrzewana, ponieważ w przeciwnym wypadku będzie wychładzała pomieszczenie znajdujące się nad nią. Istotne informacje na temat kosztów budowy piwnicy, można znaleźć tutaj. Zwykle w piwnicy znajdują się małe okna, które wpuszczają niewiele światła, więc wzrosną rachunki za energię elektryczną. I nie zapominajmy o konstrukcji schodów, które prowadzą do piwnicy.

Czy warto budować dom z piwnicą?

Pomimo dodatkowych kosztów, budowa piwnicy ma swoje zalety w pewnych przypadkach. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, to podpiwniczenie może służyć jako biuro lub warsztat. Zaletą tego pomieszczenia jest fakt, że można łatwo wydzielić osobne wejście, a także wejście bezpośrednio z domu. W małych domach piwnica może być pomieszczeniem gospodarczym, w którym zmieścimy piec i narzędzia. Można tam także urządzić pralnię i suszarnię. Natomiast jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy się zdecydować na przemienienie piwnicy w siłownię, kino domowe, a nawet mini spa z jacuzzi i sauną.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%