Zamknij
REKLAMA

5 cech dobrego biura rachunkowego

08:11, 14.10.2020 | materiały partnera

Samodzielne prowadzenie księgowości wymaga czasu i wiedzy. Jest także obarczone większym ryzykiem. W natłoku innych obowiązków związanych z działalnością przedsiębiorstwa łatwiej popełnić błąd, który może dużo kosztować. Gdy firma odnosi kolejne sukcesy i zdobywa nowych klientów, coraz trudniej pogodzić prowadzenie ksiąg rachunkowych ze sprawnym zarządzaniem. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na outsourcing usług księgowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

1. Szeroki zakres działalności

Nawet jeśli obecnie szukasz specjalisty, który przejmie obsługę rachunkową Twojej firmy, być może za jakiś czas będziesz potrzebować także osoby, która przygotuje audyt księgowy, sporządzi umowę cywilnoprawną dla nowego pracownika lub przygotuje pełną dokumentację procesową. Zanim wybierzesz biuro rachunkowe, sprawdź, czy firma oferuje dodatkowe usługi z zakresu obsługi prawnej lub kadrowo-płacowej. Dzięki temu, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, nie będziesz marnować czasu na szukanie kolejnych specjalistów.

Powierzenie księgowości firmie zewnętrznej pozwala także lepiej zaangażować się w bieżącą działalność firmy: zaplanować inwestycje, zatrudnić pracowników czy poszukać sposobów na dotarcie do szerszego grona odbiorców.

2. Doświadczenie w branży

Zanim powierzysz obsługę księgową firmie zewnętrznej, sprawdź, jak długo jest obecna na rynku - niektóre biura rachunkowe w Gdańsku mogą się pochwalić blisko trzydziestoletnim stażem, a niektóre o wiele krótszym. Wieloletnie doświadczenie w branży pozwala przyciągnąć najlepszych specjalistów i wypracować najbardziej efektywne metody pracy. Dobry księgowy nie tylko prawidłowo rozliczy Cię z fiskusem, ale pomoże znaleźć rozwiązania, które pozwolą obniżyć koszty prowadzenia działalności w granicach prawa.

Odpowiednie wykształcenie potwierdzone stosownymi dokumentami to nie wszystko. W tej branży liczy się doświadczenie i umiejętność szybkiego reagowania na zmiany w prawie. Dobry księgowy musi trzymać rękę na pulsie. Dostęp do najnowszej wiedzy zapewniają m.in. regularne szkolenia. Dowiedz się, czy osoba, której planujesz powierzyć finanse firmy, może się pochwalić odpowiednimi certyfikatami.

3. Elastyczność

Jeśli prowadzisz własną działalność, wiesz, że niektóre problemy związane z księgowością nie mogą poczekać do poniedziałku. Zanim wybierzesz biuro rachunkowe, sprawdź, czy możesz liczyć na kontakt z doradcą zawsze, kiedy tego potrzebujesz. Dowiedz się, czy oprócz konsultacji w biurze możesz uzyskać poradę mailowo lub telefonicznie.

4. Konkurencyjne ceny

Nie musisz przepłacać, żeby skorzystać z usług księgowych na najwyższym poziomie. Pamiętaj, że outsourcing będzie tańszy niż zatrudnienie księgowego na etacie. To dobry wybór, jeśli szukasz oszczędności, ale zależy Ci na wysokiej jakości usług.

5. Bezpieczeństwo

Obowiązkiem firmy zewnętrznej jest zadbanie o prawidłowe przechowywanie i przetwarzanie danych klientów. Upewnij się, że biuro rachunkowe, z którego usług zamierzasz skorzystać, przestrzega wszystkich przepisów związanych z ochroną danych osobowych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA