Zamknij
REKLAMA

Rośliny pnące kwitnące, które warto mieć w swoim ogrodzie

09:44, 02.02.2021 | materiały partnera

Piękne i barwne, o niezwykłych zapachach kwiaty pnące ogrodowe to te rośliny, które po prostu musisz mieć w swoim ogrodzie. Sprawdzają się szczególnie jako ozdoba altanek, umilając nam czas w trakcie pobytu na dworze. Nim jednak jakieś wybierzesz, musisz sprawdzić, czy podłoże oraz nasłonecznienie będą odpowiadać konkretnym gatunkom. Na szczęście, wiele z nich nie wymaga szczególnej opieki.

Wybierz najbardziej klasyczny kwiat: róża

Bez wątpienia wśród tego typu roślin króluje właśnie ona. Róża dzięki swojej popularności występuje w licznych odmianach barwnych i jest stosunkowo wytrzymała, a na dodatek kwitnie przez większość ciepłego okresu w Polsce. Możemy hodować ją w odpowiednio wysokiej donicy (ok. 30-50cm), dlatego sprawdzi się także jako piękna ozdoba balkonu. Pnącza ogrodowe kwitnące tej rośliny przetrwają w ogrodzie nawet wiele lat. Bez problemu dobierzemy również jej kolor pod nasze gusta. Jeśli zależy nam na pięknych, czerwonych kwiatach możemy postawić na „Carmen”. Słodki róż zapewni nam „Eva”, a „Lizzy” zachwyci nas głębią swojej żółtej barwy.

Wspaniałe, zwisające kwiaty: wybierz glicynie

Jeśli chcesz posadzić roślinę w ciepłym i nasłonecznionym miejscu, świetnym wyborem może okazać się glicynia kwiecista. Jej pnącza ogrodowe kwitnące otaczają przedmiot i tworzą wspaniałe, zwisające pęki kwiatów. Co jest istotne, nie radzi sobie najlepiej na podmokłych terenach. Jej korzenie zaczynają gnić, dlatego nawet jeśli trzymamy ją w donicy, musimy uważać z podlewaniem. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że na okres zimowy będziemy musieli ją zabezpieczyć. Kwiat ten jest stosunkowo delikatny i nadmierny mróz może zakończyć życie naszej rośliny. Świetnie sprawdza się nie tylko do dekoracji altan. Często wykorzystywana jest np. do ozdabiania wejść.

A może piękne kielichy milina amerykańskiego?

Rośliny pnące wieloletnie kwitnące to również miliny amerykańskie. Nie nadadzą się najlepiej do donicy, ale mogą wspinać się nawet na dziesięć metrów! Dzięki temu mogą sprawdzić się na przykład jako element ozdabiający budynek. Kwiaty mają kształt trąby lub leja i przybierają barwy od żółtej do czerwonej. Podobnie jednak jak w przypadku glicyny, poleca się sadzić tę roślinę w miejscach nasłonecznionych. Nim nadejdzie zima, należy osłonić ją przed mrozem. Te kwiaty pnące ogrodowe, gdy dorosną, przepięknie komponują się na przykład z murami.

Pnąca odmiana hortensji to piękne i białe kwiaty

Ma drobne, białe kwiaty, które z daleka mogą trochę przypominać bez. Takie rośliny pnące wieloletnie kwitnące nie są aż tak popularne, jak róże, dlatego na pewno zwrócą na siebie uwagę. Na dodatek są bardzo wytrzymałe i świetnie radzą sobie przy polskich, srogich zimach. Często wykorzystywane są więc zamiast bluszczu. Świetnie poradzi sobie także w mniejszej donicy na balkonie. Preferuje jednak stanowiska cieniste, dlatego możemy ją posadzić na przykład po zachodniej stronie domu. Jeśli posadzimy ją przy mocnym słońcu, będziemy musieli pamiętać o regularnym podlewaniu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%