Zamknij
REKLAMA

Czym jest cytrulina i kiedy warto po nią sięgnąć?

08:25, 28.04.2021 | materiały partnera

Jednym z najpopularniejszych suplementów diety wśród dla kulturystów i osób trenujących siłowo jest cytrulina. To jeden z trzech aminokwasów, które biorą udział w przemianach mocznikowych. Występuje naturalne w organizmie, a także w produktach żywnościowych i w formie preparatów. Jak się okazuje, przyjmowanie tego składnika ma wiele korzyści dla organizmu. Kiedy warto sięgnąć po cytrulinę?Jednym z najpopularniejszych suplementów diety wśród dla kulturystów i osób trenujących siłowo jest cytrulina. To jeden z trzech aminokwasów, które biorą udział w przemianach mocznikowych. Występuje naturalne w organizmie, a także w produktach żywnościowych i w formie preparatów. Jak się okazuje, przyjmowanie tego składnika ma wiele korzyści dla organizmu. Kiedy warto sięgnąć po cytrulinę? 

Poszukując skutecznego sposobu, aby zwiększyć efektywność treningów, doskonałym rozwiązaniem może być cytrulina. To aminokwas, który odgrywa wyjątkowo istotną rolę w organizmie człowieka. Wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami pomagającymi w regulowaniu ciśnienia krwi czy zwiększaniu wydolności mięśni. Aktualnie na rynku dostępnych jest mnóstwo zróżnicowanych preparatów o bogatym składzie, co ułatwia dopasowanie odpowiedniej propozycji do indywidualnych potrzeb.

Co to jest cytrulina i jakie ma właściwości?

Cytrulina to jeden ze składników pełniących ważną funkcję w organizmie. Przede wszystkim uczestniczy w cyklu mocznikowym, czyli pewnego rodzaju przemianie metabolicznej zachodzącej w komórkach ciała. Ma ona na celu przekształcenie nadmiaru toksycznego amoniaku w mocznik wydalany wraz z moczem i potem. Jednocześnie cytrulina bierze też udział w syntezowaniu innych ważnych substancji, takich jak arginina czy ornityna. W ten sposób przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi w układzie krążenia, a co za tym idzie obniżenia ciśnienia.

Poza jeszcze skuteczniejszym wzmożeniem produkcji tlenku azotu niż w przypadku argininy istnieje też wiele innych korzyści wynikających ze stosowania cytruliny. Przede wszystkim poprawia siłę i wytrzymałość, a także opóźnia uczucie zmęczenia podczas wysiłku, dzięki czemu pozwala przeprowadzić jeszcze bardziej intensywny i dłuższy trening. Jednocześnie zwiększa poziom hormonu wzrostu, przyspieszając przyrost mięśni. Dużą zaletą jest też zmniejszenie uczucie bólu mięśni oraz znacznie szybsze tempo regeneracji. Dzięki temu dużo szybciej wrócisz do ćwiczeń.

W jaki sposób stosować cytrulinę?

Dawkowanie cytruliny podobnie jak w przypadku innych suplementów dla sportowców, powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Nie mniej jednak powinno ono mieścić się w przedziale od 4 do 6 g na dobę. Według licznych badań warto łączyć ten składnik z argininą, co z pewnością wzmocni działanie i zapewni doskonałe efekty pompy mięśniowej. Dużą zaletą z pewnością jest brak niepożądanych skutków ubocznych.

Według wielu opinii cytrulinę najlepiej stosować w momencie okołotreningowym. Najlepszych rezultatów można się jednak spodziewać, zażywając ją bezpośrednio przed treningiem lub tuż po ćwiczeniach. To właśnie wtedy organizm adaptuje się do ilości L-cytruliny w krwioobiegu. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, można stopniowo zwiększać dawkę. Aktualnie na rynku znajdziesz cytrulinę w połączeniu z kreatyną i argininą. Choć samo połączenie nie jest złe, to jednak największe stężenie i skuteczność zapewnia preparat w czystej postaci.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%