Zamknij
REKLAMA

Łatwe rozliczenie PIT

14:56, 13.05.2021 | materiały patnera

Wielu podatnikom coroczny obowiązek wobec Urzędu Skarbowego spędza sen z powiek. Powodem nie zawsze i nie tylko jest wysokość kwoty, którą trzeba „oddać” w podatku, ale zawiłości formalne i obawa przed nieprawidłowym wypełnieniem deklaracji. Co sprawi, że rozliczenie PIT będzie szybkie i łatwe?

Każdego roku obowiązkiem każdego obywatela RP jest złożenie rocznej deklaracji podatkowej. Ostatnim dniem rozliczenia jest 30 kwietnia (na mocy artykułu 45 ust. 1 ustawy o PIT (wyjątkiem był ubiegły rok, kiedy z powodu pandemii przedłużono termin do 31 maja). Większość Polaków nie zna się na prawie podatkowym. Dodatkowych trudności nastręcza rozliczenie podatkowe, kiedy podatnik ma różne źródło dochodów (np. pracuje jako freelancer u kilku pracodawców i na kilku umowach). Na szczęście istnieją narzędzia, które pomogą ci w łatwy sposób spełnić obywatelski obowiązek.

Co to jest PIT 37?

PIT 37 (a dokładnie: deklaracja PIT 37) to rozliczenie rocznych zarobków, które podatnik uzyskał od swojego pracodawcy (płatnika składek). Każda legalnie zatrudniona w Polsce osoba otrzymuje wypłatę netto, czyli pomniejszoną o obowiązujące składki (zaliczki na podatek dochodowy, ubezpieczenie zdrowotne czy ubezpieczenie ZUS). Jej pracodawca (płatnik) ma obowiązek dostarczenia swojemu pracownikowi PIT 11, który umożliwia prawidłowe rozliczenie PIT 37. Deklarację PIT-37 wypełniają tylko osoby, których dochody były uzyskane z pracy dla przedsiębiorstwa znajdującego się na terenie Polski. Podatnicy to nie tylko osoby uzyskujące dochody z pracy, ale także uzyskujące dochody m.in. ze stypendiów naukowych, zasiłków przedemerytalnych, przychodów z praw autorskich lub praw majątkowych oraz świadczeń z Funduszy Pracy.

Darmowy program do rozliczania PIT

Deklarację PIT 37 można w łatwy sposób wypełnić samodzielnie, nie trzeba powierzać tego zadania biuru rachunkowego. Wystarczy mieć dobry darmowy program do PIT. Program do rozliczenia PIT 37 to program online. Wystarczy wybrany program do rozliczenia PIT pobrać ze strony internetowej i zainstalować na swoim komputerze. Korzystając z podanych w nim wskazówek i instrukcji, krok po kroku rozliczysz swój PIT.

Na co zwrócić uwagę, wybierając darmowy program do PIT?

Program do rozliczenia podatku PIT powinien spełniać kilka warunków. Po pierwsze musi być zgodny z rozporządzeniem Ministra Finansów. W końcu to jemu podlega Urząd Skarbowy, z którym się rozliczasz. Po drugie, jak w przypadku wszystkich miejsc w Internecie, gdzie wprowadzamy tak wrażliwe dane jak swój PESEL, ważne jest bezpieczeństwo programu. Zanim pobierzesz program do rozliczenia PIT sprawdź, czy dane, które będziesz w nim umieszczać, są odpowiednio chronione (o takiej ochronie świadczy np. certyfikat Extender Validation SSL).

1 % podatku

Rozliczając się z Urzędem Skarbowym, możesz zrobić coś dobrego dla innych, przekazując 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. Możesz podzielić się swoim podatkiem z wybraną organizacją, także korzystając z niektórych programów online do rozliczenia PIT - np. PITAX.pl, który wspiera fundację dla dzieci niepełnosprawnych „Agnieszka” http://fundacjaagnieszka.pl/ oraz Fundację im. Św. Gezelina.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%