Zamknij
REKLAMA

Ile może kosztować fotowoltaika?

11:06, 15.09.2021 | materiały partnera

Opłacalność montażu instalacji fotowoltaicznej jest w dzisiejszych czasach właściwie niepodważalna. Możliwość produkcji darmowej energii elektrycznej przy stale rosnących cenach prądu dostarczanego z sieci przynosi niewątpliwe korzyści. Wiele osób obawia się jednak tego, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Fakt, jest to spora inwestycja, ale w obecnych warunkach zwraca się ona bardzo szybko. Istnieją również skuteczne sposoby na to, by obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej. Dowiedz się więcej na ten temat!

Fotowoltaika – koszt instalacji i jego składowe

Przeciętny człowiek nie zawsze zdaje sobie sprawę, ale koszt zakupu paneli fotowoltaicznych to zaledwie część ceny całego systemu. W zasadzie w przypadku każdego systemu proporcje są podobne.

Na ceny instalacji fotowoltaicznych składają się koszty:

  • zakupu paneli fotowoltaicznych (ok. 45%),
  • zakupu inwertera (ok. 20%),
  • zakupu elementów konstrukcji, okablowania i pozostałego osprzętu (ok. 15%),
  • wykonania montażu (ok.10%),
  • przeprowadzenia prac elektrycznych (ok.10%).

Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie warto szczególnie oszczędzać na żadnym z elementów. Zarówno jakość zastosowanych urządzeń i osprzętu, jak też samej usługi montażu są bowiem kluczowe dla poprawnego funkcjonowania systemu i uzyskania maksymalnych oszczędności podczas jego użytkowania.

Ile kosztuje fotowoltaika?

A zatem ile może kosztować instalacja fotowoltaiczna? Dokładne liczby zależą oczywiście od wielkości instalacji, a także od kilku dodatkowych czynników, jak metoda i warunki montażu czy jakość zastosowanych urządzeń. Średnio montaż paneli słonecznych kosztuje jednak od 4 do 6 tys. zł za każdy 1 kWp mocy. Im moc instalacji jest większa, tym cena w przeliczeniu na 1 kWp nieco niższa. Jak precyzuje przedstawiciel firmy Boniterm: "większość prywatnych inwestorów montujących panele słoneczne na dachu domu musi się liczyć z kosztami od kilkunastu do ok. 30 tysięcy złotych."

Dotacje – sposób na obniżenie ceny fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna może być jednak znacznie tańsza. Wszystko dzięki programom wsparcia dla osób chcących produkować ekologiczną energię elektryczną.

Istnieje kilka takich programów działających w skali całego kraju. To przede wszystkim:

  • Mój Prąd – zapewniający 3 tys. zł dotacji na panele fotowoltaiczne dla gospodarstwa domowego;
  • Czyste Powietrze – pozwalające uzyskać nawet do 37 tys. zł dotacji przy połączeniu montażu paneli słonecznych i wymiany starego pieca na nowocześniejsze urządzenie grzewcze (np. pompę ciepła);
  • Agroenergia – program dofinansowania dla rolników obejmujący panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, turbiny wiatrowe, instalacje hybrydowe oraz magazyny energii;
  • Energia Plus – program dla firm montujących instalację fotowoltaiczną w celu produkcji energii elektrycznej na potrzeby własne przedsiębiorstwa, oferujący dotacje i preferencyjne pożyczki.

Ponadto czasami można skorzystać z lokalnych dopłat do instalacji fotowoltaicznych. Podatnicy PIT montujący przydomowe instalacje mogą też skorzystać z odliczenia od podatku dochodowego za sprawą ulgi termomodernizacyjnej. Rolnicy natomiast są uprawnieni do skorzystania z ulgi inwestycyjnej i dokonania odliczenia od podatku rolnego.

Czas zwrotu i opłacalność instalacji

Prawidłowo zainstalowane moduły fotowoltaiczne pozwalają obniżyć rachunki za prąd nawet o ponad 90% przy odpowiednio dobranej mocy instalacji. Sprawia to, że czas zwrotu nakładów na inwestycję jest krótki. Obecnie średnio jest to 5-7 lat. W związku z tym korzyści z montażu instalacji fotowoltaicznej wydają się oczywiste.

Montaż paneli to przede wszystkim zabezpieczenie przed nieuniknionymi podwyżkami cen prądu pobieranego z sieci energetycznej i sposób na duże oszczędności. Własna produkcja ekologicznej energii pozwala dołożyć cegiełkę do dbałości o planetę i zmniejszenie jej zanieczyszczenia. Dla firm czy gospodarstw może to być ważny krok wizerunkowy – działania podejmowane z troski o środowisko są bowiem cenione przez klientów.

Instalacja fotowoltaiczna zapewnia darmowy prąd na kilkadziesiąt lat, a jej koszt zwraca się bardzo szybko. Dlatego jest to korzystna inwestycja!

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%