Zamknij

Kupno samochodu z drugiej ręki a polisa OC właściciela – zostawić czy zrezygnować?

13:52, 17.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:52, 17.11.2021

Wielu Polaków decyduje się na kupno używanego auta. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż zakup nowego samochodu w salonie. Trzeba też jednak pamiętać, że jeśli mamy własne auto, musi ono mieć ubezpieczenie . Czy warto przejąć polisę OC poprzedniego właściciela?

Kupno samochodu wiąże się z różnymi formalnościami. Trzeba spisać umowę kupna-sprzedaży, zarejestrować nabyte auto, zapłacić podatek, a także dopełnić formalności związanych z ubezpieczeniem.

Ubezpieczenie OC po kupnie samochodu

Z zarejestrowanym samochodem nieodłącznie jest związane obowiązkowe ubezpieczenie OC. Taka polisa nie jest przypisana do właściciela pojazdu, ale do samochodu. To oznacza, że wraz z zakupem auta z drugiej ręki poprzedni właściciel powinien przekazać nam także dokumenty związane z polisą. Ubezpieczenie przechodzi na rzecz nowego właściciela. Poprzedni powinien jednak zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego fakt zbycia pojazdu. W praktyce bywa z tym różnie. Z kolei nowy właściciel auta może jeździć na polisie OC poprzedniego właściciela auta do końca obowiązywania polisy OC. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie zbywcy nie zostanie automatycznie przedłużone po zakończeniu umowy. Nabywca auta musi też uregulować raty za OC, jeśli polisa nie została opłacona w całości od razu. 

Przed zakupem sprawdź polisę OC!

W Polsce każdy pojazd mechaniczny, który jest zarejestrowany, musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Należy o tym pamiętać, gdy kupuje się samochód z drugiej ręki. Może się bowiem okazać, że konieczny będzie dodatkowy wydatek, gdy zaraz po nabyciu auta skończy się polisa OC. Warto zdobyć takie informacje wcześniej i uwzględnić je w ewentualnym koszcie zakupu samochodu.

Aby sprawdzić ważność ubezpieczenia OC, trzeba znać numer rejestracyjny auta lub numer VIN. Wystarczy wejść na stronę internetową Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wybieramy tam zakładkę „Baza OC i AC”, a potem przechodzimy do sekcji „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Można również od razu przejść do dolnej części strony głównej serwisu i wybrać zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu”. Wtedy trzeba również zaznaczyć, czy podamy numer rejestracyjny auta, czy numer VIN. Dzięki wygenerowanemu raportowi dowiemy się, czy OC jest ważne i w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym została wykupiona polisa.  

Polisa OC po sprzedawcy – co zrobić?

Po zakupie samochodu z rynku wtórnego zawsze pojawia się dylemat: pozostawić polisę OC sprzedawcy, czy poszukać nowego ubezpieczenia. Pozostawienie OC mogłoby się wydawać najwygodniejszym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciel najpewniej zrekalkuluje składkę, biorąc pod uwagę twój wiek, historię szkodową itp. Jeśli uznasz, że w efekcie polisa OC zbywcy jest zbyt droga, warto poszukać tańszej opcji wykorzystując kalkulator ubezpieczenia auta. Ma to sens zwłaszcza wtedy, gdy poprzedni właściciel nie opłacił składki jednorazowo, a w ratach.

– Nabywca używanego samochodu ma prawo w każdej chwili złożyć wypowiedzenie dotychczasowego OC i wykupić nową polisę. Warto to wziąć pod uwagę, ponieważ może się okazać, że znajdziemy bez problemu tańsze ubezpieczenie – zauważa ekspert internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. – Dzięki internetowi nie trzeba już nawet odwiedzać placówek ubezpieczycieli, co pozwoli zaoszczędzić czas. Wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Po wprowadzeniu naszych danych i danych auta zostaną wyświetlone oferty OC. To pozwoli szybko wybrać najtańszą polisę – podkreśla ekspert.

Jeśli znajdziemy tańsze ubezpieczenie OC, trzeba pamiętać o wypowiedzeniu poprzedniego ubezpieczenia. 

Jak wypowiedzieć OC po poprzednim właścicielu?

Dlaczego ważne jest wypowiedzenie polisy OC po poprzednim właścicielu, gdy zdecydujemy się na nową polisę? Chodzi o to, żeby uniknąć podwójnego ubezpieczenia. To niekorzystna sytuacja, szczególnie gdy ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela nie zostało w całości opłacone i konieczne będzie uregulowanie raty za polisę.

Jak wypowiedzieć OC po poprzednim właścicielu? Trzeba to zrobić na piśmie. Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

  • dane towarzystwa ubezpieczeniowego;
  • dane ubezpieczeniowego;
  • dane ubezpieczonego samochodu;
  • numer wypowiadanej polisy;
  • podstawa prawna – art. 28, art. 28a, art. 31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych;
  • podpis wnioskodawcy.

Wniosek można dostarczyć osobiście do placówki ubezpieczyciela, przesłać pocztą (najlepiej jako list polecony) lub e-mailem (skan podpisanego wniosku).

Co z ubezpieczeniem AC po kupnie auta?

Koncentrujemy się w tym artykule na ubezpieczeniu OC po kupnie używanego samochodu. Warto jednak kilka słów poświęcić innemu popularnemu ubezpieczeniu. Chodzi tu o AC, które wykupuje coraz więcej Polaków. Czy również taka polisa przechodzi na nowego właściciela samochodu? AC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. To oznacza, że taka polisa nie przechodzi automatycznie na nowego właściciela samochodu po jego kupnie. Polisy AC nie można również przepisać na nabywcę auta. Autocasco wygasa z chwilą sprzedaży pojazdu. Z pozostałymi dobrowolnymi ubezpieczeniami (np. assistance) jest podobnie.

Decyzja o pozostawieniu dotychczasowego ubezpieczenia OC lub jego zmianie nie powinna być pochopna. Warto sprawdzić, czy mamy szansę znaleźć znacznie tańszą polisę i dopiero wtedy podjąć decyzję. Często zawarcie nowego ubezpieczenia bywa korzystniejsze. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%