Zamknij

Co to jest konto osobiste?

10:37, 21.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:38, 21.01.2022

Choć kiedyś wiele osób wolało trzymać swoje oszczędności w przysłowiowej skarpecie, to dzisiaj według danych NBP 90% Polaków w wieku co najmniej 15 lat ma konto osobiste w banku. Współcześnie służy nie tylko do przechowywania pieniędzy, ale również do wykonywania transakcji zarówno przelewowych, jak i zbliżeniowych. Dowiedz się, czym charakteryzuje się konto osobiste.

Definicja konta osobistego

Konto bankowe to rodzaj elektronicznego portfela, do którego spływa wynagrodzenie, zasiłki, renta czy emerytura. Bank księguje nie tylko wpływy, ale także pozwala na dokonywanie transakcji do wszelkich podmiotów, które również dysponują rachunkiem bankowym. Charakterystyczne dla konta osobistego jest przypisanie unikalnego numeru składającego się z 26 cyfr o skrócie NRB lub w przypadku kont, na których wykonywane są transakcje międzynarodowe IBAN, który jest kombinacją 28 cyfr. Dzięki oryginalnemu ciągu numerycznemu jest możliwe dokonywanie przelewów pomiędzy rachunkami bankowymi. Współcześnie wiele banków oprócz tradycyjnego konta oferuje także dodatkowe produkty finansowe w postaci karty kredytowej, odnawialnego limitu finansowego czy kredytów uzależnionych od bilansu konta.

Rodzaje rachunków bankowych

Na rynku można znaleźć różne rodzaje rachunków bankowych, dlatego warto poszukać ofert na konta bankowe na finanse.rankomat.pl. Do głównych typów takich produktów bankowych można zaliczyć:

  • konto podstawowe

Jest regulowane przez przepisy ustawy i każdy bank musi mieć w ofercie prowadzenie takiego rachunku za darmo. Umożliwia 5 bezpłatnych przelewów i 5 wypłat z dowolnego bankomatu w kraju bez konieczności poniesienia dodatkowych opłat oraz możliwość darmowego korzystania z bankomatów należących do danego banku. Jest to najbardziej podstawowa wersja rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

  • standardowe konto osobiste

Inaczej można go nazwać rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Zawiera pełną funkcjonalność, nie zawsze można korzystać z niego za darmo bądź jest to uwarunkowane odpowiednimi zapisami w umowie, które regulują minimalny wpływ na konto lub ilość wykonanych transakcji za pomocą karty debetowej.

  • konto oszczędnościowe

Jest to odrębny rachunek, którego głównym celem jest przechowywanie i pomnażanie kapitału. Działa na podobnych zasadach jak lokaty, natomiast w odróżnieniu od nich istnieje możliwość bezkosztowego wypłacania środków z rachunku oszczędnościowego, większość banków umożliwia to swoim klientom za darmo raz w miesiącu. To dobra alternatywa dla osób, które chcą gromadzić kapitał bez obaw, że utraci on swoją pierwotną wartość.

  • konto premium

Przeznaczone jest dla klientów o wysokich wpływach lub aktywach o dużej wartości. Prowadzenie takiego rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego jest darmowe oraz wiąże się z dodatkowymi bonusami, jak całodobowa infolinia tylko dla klientów VIP czy usługi concierge. Te ostatnie polegają na realizowaniu dyspozycji klienta konta premium i mogą dotyczyć wyszukania informacji na temat danych produktów bankowych, a nawet zarezerwowania lotu czarterowego. Użytkownicy tego rodzaju rachunku mogą korzystać z wielu przywilejów, jednak jeśli nie spełnią warunków związanych z prowadzeniem konta, są narażeni na wysokie opłaty miesięczne.

  • konto dla dzieci i młodzieży

Taki rachunek może zostać otwarty dla osoby, która ukończyła 13 rok życia. Konto pozwala na dokonywanie płatności do serwisów VOD lub muzycznych, doładowanie telefonu oraz gromadzenie oszczędności. Opiekun prawny dziecka ma wgląd w finanse oraz może ustalić limity transakcyjne.

  • konto walutowe

To doskonała propozycja dla osób, które uzyskują dochody zza granicy lub wykonują regularne transakcje w obcych walutach.

Jak wybrać odpowiednie konto bankowe

Zanim zdecydujesz się zawrzeć umowę z bankiem na otwarcie konta bankowego, dokładnie sprawdź oferty na rynku. Pomocne narzędzia oferuje serwis finanse.rankomat.pl. Za pomocą dostępnych tam porównywarek w kilka chwil zanalizujesz propozycję z najbardziej popularnych banków w Polsce. Znajdziesz tam wyszczególnione opłaty za prowadzenie rachunku oraz dodatkowe benefity za skorzystanie z oferty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%