Zamknij
REKLAMA

Szczepionki przeciw Covid-19 będą darmowe i dobrowolne

14:33, 02.12.2020 | M.D
Skomentuj Zdj. ilustracyjne/fot. pixabay
REKLAMA

Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska podpisała umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionek, po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. Szczepienia przeciw Covid-19 będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. 

Premier wyjaśnił, jak będzie wyglądał proces szczepień, który rozpocznie się rozpocznie się w lutym 2021 r. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej. Aby zaszczepić się przeciwko Covid-19 należy:

  • zarejestrować się - online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  • zgłosić do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
  • wykonać szczepienie, po szczepieniu nastąpi obserwacja pacjenta 
  • powtórzyć proces po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

W piątek 4 grudnia rusza nabór podmiotów, które będą organizowały punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane: stacjonarnie w placówkach POZ; innych stacjonarnych placówkach medycznych; w mobilnych zespołach szczepiących; w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

- Aby rejestracja na szczepienia była jeszcze łatwiejsza, od 15 grudnia uruchomimy specjalną infolinię. Będzie ona przeznaczona tylko tematowi szczepionek przeciwko COVID-19 - informuje MZ. 

- Obecnie opracowujemy z panami ministrami dokładne zasady logistyki i jest to już bardzo zaawansowane. Nie ma na co czekać. Szczepienia są ważnym elementem odcięcia wirusa od "zasilania" - wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Szczepiona odcina tę transmisję - powiedział Mateusz Morawiecki. 

Szczepionka ma być darmowa oraz dobrowolna. Michał Dworczyk, szef KPRM, podkreślił, że ma być też dostępna w każdej gminie. 

- Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie. Nawet, jak ktoś się czuje młody i silny, to przez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego, rodziców, dziadków - powiedział premier rządu. - Szczepienia to nie tylko powrót do normalności, patrzmy też na to jako ochronę miejsc pracy. Branże będą mogły szybciej wrócić do normalności, im więcej osób się zaszczepi. 

 - Chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi - powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski. 

W pierwszej kolejności ze szczepionek mają skorzystać osoby szczególnie narażone, czyli: pracownicy służy zdrowia; mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych; osoby powyżej 60. roku życia; służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko.

(M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

Ave Jarosław!Ave Jarosław!

2 4

Ave Mati! 15:18, 02.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Powinni każdemuPowinni każdemu

2 8

co przyjdzie na szczepienie wypłacać pińcet złotych .... to wtedy szczepionek potrzeba by 140 milionów w całym kraju. Nie wierzycie ??? 18:34, 02.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wwwwqwwwwq

12 3

A jakie będą skutki uboczne tych szczepionek? 19:19, 02.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GnpgGnpg

10 1

Takie ze kobieta z facetem się zamieni narządami 21:48, 02.12.2020


Niech sie sami szczeNiech sie sami szcze

12 1

Jak była ptasia grypa Kopacz nas nie sprzedała. Teraz miliardy zysku będą dla bigfarm z covida dzisiaj 19 A jutro z covida-20. Ludzie przestrzeni pobiegna do POZu, a potem powikłania po niezbadanej szczepionke, które i tak będą zwalane no wszystko inne. Tak, politycy powinni się dla przykładu publicznie zaszczepić,ale jakoś nie wierzę żeby sobie soli fizjologiczne nie wsczepili, bo aż tak *%#)!& to oni nie są. 20:02, 02.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Jesteś najmundrzejszJesteś najmundrzejsz

1 7

w całej wsi ..... nawet pies sołtysa nie jest taki mundry.
NIE daj się zaszczepić a nawet uszczypnąć ani w rękę ani w dudę ! 23:29, 02.12.2020


Obserwator ściemyObserwator ściemy

13 4

Generalnie nie szczepcie się to jest EKSPERYMENT DEPOPULACYJNY! duże prawdopodobieństwo zapadalności na nowotwory To jest globalny WIELKI RESET będą was straszyć covidem, aż do skutku, tzn wszyscy zaszczepieni. Covid jest po to maby zniszczyc malych i srednich przedsiebiorcow, aby wszystko przejeły korporacje i kontrole nad każdym z was poprzez nowe technologie tzn biomed. Genetyka. 03:44, 03.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA