Zamknij
REKLAMA

Wojsko może zabrać twój samochód! Wiemy, jakich aut potrzebuje armia

09:05, 13.10.2021 | Źródło: RMF FM
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Rząd zwiększył limit samochodów prywatnych właścicieli, które mogą otrzymać zawiadomienie o planach zajęcia ich auta na cele obronności kraju. W 2022 roku takie zawiadomienie może trafić do 716 osób. Jakich aut potrzebuje armia? 

Na rządowych stronach został opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w myśl, którego wojsko będzie mogło zabrać ci samochód. 

Pojazdy, w czasie pokoju, mogą być rekwirowane na dobę, a w niektórych przypadkach nawet na tydzień. Rozporządzenie informuje, że "w zajęciu pojazdów chodzi przede wszystkim o sprawdzanie gotowości mobilizacyjnej jednostek wojskowych".

O jakie auta chodzi?  

Wojsko Polskie zainteresowane jest pojazdami, które mogą bez przeszkód poruszać się na trudnym terenie. Ponadto szuka pojazdów, które przystosowane są do transportu zarówno osób jak i towarów. 

W tym przypadku chodzi o pojazdy typu SUV, samochody dostawcze, a także mikrobusy i autobusy. W przypadku aut osobowych przyjęto założenie, że takich zawiadomień może być maksymalnie 716. W limicie poza samochodami uwzględniono także 140 przyczep i 30 maszyn.

 - Za zajęcie samochodu przysługuje właścicielowi ryczałt w wysokości prawie 300 złotych na dobę. W sumie na te ryczałty przewidziano w przyszłym roku ponad 240 tysięcy złotych - informuje RMF FM. 

W przypadku, kiedy w trakcie zajmowania pojazdu przez wojsko dojdzie do jego uszkodzeń koszt naprawy poniesie Skarb Państwa. 

W ciągu roku armia z jednego pojazdu może skorzystać tylko trzy razy.

Pisma o uwzględnieniu auta w planach mobilizacyjnych można spodziewać się od Wojskowej Komendy Uzupełnień lub od władz samorządowych.

(Źródło: RMF FM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

też kierowcateż kierowca

21 2

i tak wygląda polski ład .
Okradają Nas, i jeszcze chcą zająć Nasze samochody . Nie może być tak dalej ! 11:54, 13.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ale o co chodzi?ale o co chodzi?

7 2

o co larum? Nie żebym był za czy przeciw, ale prawo już od co najmniej 25-30 lat dopuszczało możliwość zajęcia prywatnego samochodu na cele obronności; a nawet innego sprzętu czy nieruchomości. A że od właśnie około 20 lat nie ma obowiązku poboru i szkolenia wojskowego, to nie dziwota, że znaczna część społeczeństwa nie zna takich podstaw. Także ten tego... :) 15:11, 13.10.2021


rikardorikardo

1 1

to co mowilem, zbliza sie wojna,wiem co mowie. 09:49, 14.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TransportTransport

2 0

Ciekawa kwota, prawie 300 zł/doba, za ciężarowy też? To jak dostanę takie coś, to mój stoi u mechanika i ma zepsuty układ adblue. Czekamy na części, nie wiemy kiedy dotrą.
A co do tych pojazdów typu SUV, to 90% z nich nie nadaje się do jazdy w żadnym terenie. 13:05, 14.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%