Zamknij
REKLAMA

W przyszłym roku należy się spodziewać spadku plonów?

10.18, 22.09.2022 PAP/neh/ drag/oprac.W.D.
Skomentuj fot.PAP
REKLAMA

Z powodu zaporowych cen nawozów rok 2023 może być początkiem stagnacji lub spadku plonów. Wówczas pierwszy będzie redukowany eksport - powiedział w środę Jan Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa. 

W środę odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, na którym omawiano m.in. wpływ wzrostu cen energii na rolnictwo, a także sytuację na rynku paszowym. Na spotkaniu był obecny wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

- Może się okazać, że z powodów ogromnych kosztów w rolnictwie i perturbacji, na które rolnicy zwracają uwagę, będziemy mieli niestety ograniczanie, zmniejszanie produkcji żywności w Polsce - powiedział na briefingu prasowym przewodniczący Rady, Jan Krzysztof Ardanowski.

Ardanowski wyraził także obawę, czy z powodu wysokich cen energii przekładających się m.in. na koszty produkcji nawozów, "uda się ten eksport (żywności - PAP) utrzymywać" na poziomie podobnym do dotychczasowego. Zaznaczył jednak, że w "najbliższym czasie" w polskich sklepach nie będzie brakować żywności.

- Może się okazać, że przy zaporowych cenach nawozów, przyszły rok może rozpocząć kilka lat stagnacji w plonach lub nawet spadku w plonach. I wtedy może się okazać, że w kolejnych latach tej żywności będzie mniej - stwierdził. - Oczywiście w pierwszej kolejności będzie redukowany eksport, bo rynek wewnętrzny jest rynkiem najważniejszym.

Gospodarstwa także potrzebują energii

Przewodniczący Rady zaznaczył, że jest świadomy "jak bardzo ważne jest utrzymanie ciepła w mieszkaniach", ale dodał, że "gospodarstwa rolne potrzebują energii zdecydowanie więcej niż gospodarstwa domowe".

- Oczekujemy, żeby przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego były w grupie tych podmiotów, których ewentualne wyłączenia dostaw energii elektrycznej dotknęłyby w ostateczności - powiedział.

Ardanowski przypomniał, że rolnictwo jest "dużym odbiorcą energii zarówno z gazu, oleju opałowego, z węgla. Podczas dyskusji Rady przy Prezydencie "pojawiły się pewne niepokoje", że utrzymanie się wysokich cen surowców energetycznych może przełożyć się na "ogromne koszty w rolnictwie, których nie zrekompensują w żaden sposób wzrosty kosztów żywności".

- To jest niemożliwe, żeby społeczeństwo zaakceptowało drastyczne wzrosty kosztów żywności - ocenił.

Podczas posiedzenia Rady rozmawiano także o konieczności powołania zespołu "dobrze zapewne opłacanych analityków", którzy na bieżącą mieliby monitorować dane.

- Często w tej chwili decydenci (...) opierają się na danych trochę historycznych. Dzisiaj analizowaliśmy także pewne zmiany ekonomiczne w rolnictwie opierając się na najbardziej aktualnych danych, które dotyczą 2021 r., czasami I kw. 2022 r. To nie są dane, które są bardzo przydatne do podejmowania decyzji bieżących - wyjaśnił. -Trzeba mieć (...) pewne sposoby gromadzenia danych ze świata, trzeba mieć dane aktualne. Bo to jest niezbędne, aby rząd mógł podejmować również działania stabilizujące.

Rada do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich została powołana w grudniu 2020 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pełni rolę forum konsultacyjno–doradczego Prezydenta RP.

(PAP/neh/ drag/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

DsesDses

0 1

"Zaznaczył jednak, że w "najbliższym czasie" w polskich sklepach nie będzie brakować żywności."
Tak jak nie miało byc problemu z dostepem do węgla, energii elektrycznej , gazu itd.. wszystkiego mamy w bród i za niewielkie pieniądze. 10:34, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GkaGka

1 1

Nakręcanie rynku?? Taka taktyka mowić już do przodu i oswajać z tym ludzi !!!! 11:39, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

infoinfo

2 0

czyli pięknie wpisujemy się w unijne fit for 55, drastyczne ogranicznie nawozów, wycofanie większości środków ochrony roślin a potem niskie zbiory, droga żywność...

kto jest winny ? oczywiście pis... 11:53, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

shaIom7gshaIom7g

0 0

kogo rolnicy obchodza xD 11:54, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%