Zamknij

Mamy dość plastiku? Większość z nas woli bardziej ekologiczne opakowania

09:02, 09.12.2022 PAP/aop/mmu Aktualizacja: 09:56, 09.12.2022
Skomentuj fot.PAP fot.PAP

65 proc. Polaków opowiada się za wprowadzaniem w Polsce przepisu zakazującego sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach - wynika z badania. Ponad połowa ankietowanych wskazuje papier jako najbardziej ekologiczne opakowanie.

Jak przypomniano, w 2019 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz sprzedaży i używania jednorazowych plastikowych produktów. Państwa UE dostały 2 lata na dostosowanie swoich ustaw do nowej tzw. plastikowej dyrektywy.

Z badań przeprowadzonych przez SW Research we współpracy z Grupą Akomex wynika, że polscy konsumenci coraz bardziej wymagają proekologicznych postaw od firm.

- Za wprowadzeniem zakazu sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach opowiada się 65 proc. Polaków, a wśród nich aż 70 proc. badanych kobiet i blisko 60 proc. pośród wszystkich ankietowanych mężczyzn - przekazano w informacji dotyczących badania.

Jak dodano, grupą wiekową najchętniej popierającą zakaz sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach są osoby powyżej 65 roku życia.

- 73 proc. ankietowanych w tej grupie wiekowej uważa, że jest to słuszne działanie. Negatywnie na pomysł rezygnacji z opakowań plastikowych w sprzedaży owoców i warzyw zareagowało 13 proc. respondentów - podano.

Zgodnie z wynikami badań konsumenci wskazują także, że produkty wytwarzane z kartonu oraz papieru są najbardziej ekologicznymi opakowaniami. Tego zdania jest 52 proc. respondentów. 30 proc. badanych jako proekologiczne opakowanie wymienia szkło, a 10 proc. wskazuje na drewno.

- Z badania wprost wynika, że większość Polaków chce takich zmian i systematycznego ograniczania produkcji plastikowych opakowań, używanych szczególnie w przemyśle spożywczym. Z licznych analiz wynika, że to dobre rozwiązanie nie tylko dla naszego pokolenia, ale także kolejnych generacji Polaków - zauważa, cytowany w informacji poświęconej badaniu, prezes Grupy Akomex Grzegorz Łajca.

Jego zdaniem polski przemysł jest już przygotowany do systematycznego wycofywania plastiku z naszego życia codziennego i zaproponowania nowego rodzaju opakowań.

- To otwiera drogę do szerszego stosowania przez handel opakowań ekologicznych wykonanych także z kartonu czy papieru - wskazał.

Jak przypomniano, kolejne zmiany dotyczące ograniczania w produkcji opakowań plastikowych mają się pojawić w 2025 roku.

- Wówczas wieczka i nakrętki plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko, jeśli będą na stałe przymocowane do butelek i pojemników. Od 2025 roku plastikowe butelki będą musiały być wyprodukowane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu - podano.

Badanie Ekobarometr zostało przeprowadzone przez pracownię SW Research we współpracy z Grupą Akomex. Zbadano reprezentatywną grupę Polaków, liczącą 1583 osoby. Grupa Akomex jest producentem opakowań kartonowych, posiada trzy fabryki w Polsce i w Danii.

[ANKIETA]51[/ANKIETA]

 

(PAP/aop/mmu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

demagogiademagogia

6 1

demagogia i POpulizm i CENZURA
naziści z UE chcą wprowadzić podatek od plastiku, czyli spowodować jeszcze większą biedę i okradanie Polaków, co za tym idzie wzrost cen żywności, ale Drewka i inni tego typu propagandziści z TVP, TVN, czy Polsatu, nawet się nie zająkną na ten temat.
Idiotom będzie się wciskać, że to dla ekologii, co jest bzdurą. Nikt nie wygra z plastikiem, bo to nie jest problem ekologii, ale porządku ze śmieciami.
Przepisy powinny pójść w celu odzyskiwania plastiku, a nie jego eliminacji co skutkuje podwyżką cen, tzn tyle sprzątaj po sobie i plastik wrzucaj do recyklingu i tyle w temacie, a tu znowu osły nie rozumieją, że są oszukiwani przez UE i pseudoekologów.
Ci emeryci po wprowadzeniu takich przepisów będą podwójnie płakać, że im ceny żywności podskoczyły, a to będzie ich wina, że aprobują tego typu nieodpowiedzialne i demagogiczne przepisy. 09:34, 09.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Ugrzęźliśmy w szambiUgrzęźliśmy w szambi

2 4

plastikowym po szyję i toniemy. Produkować śmieci plastikowych JAK NAJMNIEJ, a resztę utylizować i przetwarzać. NIE MA innego ratunku przed plastikoszambem. 10:59, 09.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%