Ugryzienie przez kleszcza może dla psa lub kota skończyć się zakażeniem różnymi groźnymi chorobami, które mogą mieć skutek śmiertelny - przypomina lekarz weterynarii. Jak dodaje, można tego uniknąć, stosując odpowiednie zabezpieczenia.
Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.
- Zwierzak może złapać kleszcza nie tylko na terenach zalesionych, ale też w miastach, parkach, na każdym trawniku. Przy wysokich temperaturach, jakie mamy ostatnio w zimie, psy powinny być zabezpieczane przeciwko kleszczom przez cały rok - powiedziała PAP Hanna Domańska, lekarz weterynarii. Według niej w przypadku kotów ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową jest dużo mniejsze niż u psa, ale wychodzące koty też powinny być zabezpieczane.
Najgroźniejsza dla psów jest babeszjoza. Jeżeli widać, że zwierzę jest osowiałe, niechętnie się porusza, nie ma apetytu, gorączkuje, a do tego jego mocz ma ciemne zabarwienie, to zdecydowanie powinno skłonić jego właściciela do wizyty u weterynarza.
Jednak Hanna Domańska zachęca, żeby każdy pies, który miał wbitego w skórę kleszcza, pojawił się w przychodni weterynaryjnej, celem sprawdzenia, czy nie jest zainfekowany. Wcześnie rozpoczęte leczenie daje duże szanse na całkowite wyzdrowienie.
Obecnie lekarze jako zabezpieczenie przeciwko kleszczom polecają leki z grupy izoksazolin. Są to preparaty różnych marek w formie tabletek. “Mają różną długość działania, a jeżeli chodzi o skuteczność, to są zdecydowanie najlepsze" - oceniła Domańska.
Jeżeli kleszcz już się wbije, należy jak najszybciej go usunąć, bo im dłużej jest na skórze, tym większe jest ryzyko zakażenia babeszjozą. Dlatego warto obejrzeć zwierzaka po każdym spacerze. Kleszcze najczęściej umiejscawiają się na głowie, w okolicach uszu i odbytu. Do usuwania najlepiej użyć tzw. kleszczołapki, którą można nabyć w sklepach zoologicznych. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby zrobić to samemu, trzeba udać się do weterynarza.
(ps/ bar/)
Pisie kleszcze11:40, 03.05.2024
i pisia szarańcza to najgorsza zaraza, bo powoduje boreliozę i pislamozę !!
Pisie kleszcze11:43, 03.05.2024
i pisia szarańcza to najgorsze zarazy, bo powodują boreliozę i pislamozę !!
Zapomniałeś 11:13, 05.05.2024
dopisać:
Komentarz ufundowany ze środków KW Koalicja Obywatelska 🤠
Pisiorek 12:29, 03.05.2024
Największy kleszcz to ryży hooy. Powoduje 🌈 chorobę od której padają konie w stajni.
Rządy pisiej 15:45, 03.05.2024
szarańczy zaczęły się od tragedii w najlepszej w świecie stadninie w Janowie Podlaskim.
Najpierw wykończyli konie, zaraz potem wprowadzili Lex Szyszko i wyrżnęli połowę polskich lasów.
Pislamoza zabijała przez 8 lat 💀 !!
Pisiorek 15:54, 03.05.2024
Szkoda że PiS nie wytruł 🌈 zarazy. Tu PiS zrobił potężny błąd.
Cosik mi się widzi, 18:25, 03.05.2024
że Naszczalnik Homo🌈Niewiadomo potężnie nad tym dumał, ale ............. hmmmmmm ....
Zdzisek 11:52, 04.05.2024
Ten kleszcz ze zdjęcia wygląda jak jakiś wójt albo burmistrz ,który jest za długo na urzędzie i mu się wydaje, że nikt go nie ruszy.
Wydaje mi się, że21:17, 04.05.2024
ten kleszcz powinien mieć na imię Balbina - sam nie wiem czemu ... 😂🌈😂😂 !!
Na zdjęciu11:15, 05.05.2024
widać kaszubskiego Pabla Moralesa w trakcie pisania komentarzy na EK.
Pisiorek 08:21, 06.05.2024
Wypisz wymaluj to ryży hooy.
1 0
Komentarz ufundowany ze środków KW Koalicja Obywatelska 🤠