Dodatkowe wsparcie finansowe dla seniorów staje się rzeczywistością. Jak donosi Radio ZET, Senat przyjął ustawę o "emeryturze honorowej" dla osób, które ukończyły 100 lat.
Jak poinformowało Radio ZET, Senat bez poprawek przyjął ustawę o przyznawaniu świadczenia honorowego dla osób, które ukończyły 100 lat. Jeśli ustawa zostanie podpisana przez prezydenta, prawo wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku, gwarantując "emeryturę honorową" wszystkim stulatkom w Polsce.
Dodatkowe wsparcie wynosi 6246,13 zł brutto miesięcznie, a jego wysokość będzie podlegać corocznej waloryzacji, tak jak emerytury i renty.
Nowe przepisy przewidują, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będą wypłacać świadczenie automatycznie, bez konieczności składania wniosków przez seniorów.
Wyjątek dotyczy osób, które nie pobierają emerytury lub renty z ZUS - w ich przypadku niezbędne będzie przedstawienie dokumentu potwierdzającego datę urodzenia.
Według ustaleń, świadczenie honorowe będzie waloryzowane corocznie od 1 marca 2025 roku, ale dotyczyć to będzie tylko nowych przyznanych wypłat.
Stulatkowie, którzy już otrzymują wsparcie, nie będą objęci podwyżką. Ustawa ma formalnie zagwarantować prawo do tego świadczenia, które dotychczas przyznawane było jedynie "z tradycji" na mocy decyzji premiera, co nie miało charakteru prawnie wiążącego.
Świadczenie honorowe przysługiwać będzie osobom z polskim obywatelstwem, które ukończyły 100 lat.
Jak podaje Radio ZET, w Polsce żyje ponad 6000 stulatków, a liczba ta stale rośnie. Ustawa ma zapewnić im finansową stabilizację i bezpieczeństwo, uwzględniając wysokie koszty opieki i leków.
emerytwa19:59, 30.10.2024
4 0
Przecież to nic nowego seniorzy ponad 100 lat taki dodatek dostawali . 19:59, 30.10.2024