Zamknij

Ponad 60 proc. gmin rozpoczęło prace nad planem ogólnym

10:40, 26.11.2024 PAP Aktualizacja: 10:41, 26.11.2024
Skomentuj PAP PAP

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że ponad 60 procent gmin w Polsce pracuje nad planami ogólnymi. Odsetek ten jest wyższy, niż wskaźnik, który na dany okres wyznaczyła Komisja Europejska.

Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wynika, że spośród 2477 gmin w Polsce już 1,5 tysiąca pracuje nad nowymi dokumentami planistycznymi, zgłaszając zbiory danych przestrzennych dla planu ogólnego. 

"Oznacza to, że dziś ponad60 proc. gmin pracuje nad stworzeniem w swojej jednostce planu ogólnego. Umożliwiło to osiągnięcie, przed zakładanym terminem, wyznaczonego przez Komisję Europejską wskaźnika określonego na poziomie 50 proc. gmin, które rozpoczęły prace nad przygotowaniem planu ogólnego gminy" - podał resort rozwoju. 

[ZT]61269[/ZT]

MRiT podało, że pod względem liczby zgłoszonych zbiorów, w odniesieniu do liczby gmin w danym województwie, największym udziałem wyróżniają się województwa: kujawsko-pomorskie (77 proc.), podkarpackie (76 proc.) oraz wielkopolskie (74 proc.).

 

W ostatnim czasie liczba zgłoszeń zbiorów wzrosła o 15 punktów procentowych, co zdaniem resortu ma być zasługą ministerialnych konferencji szkoleniowych "Plan ogólny gminy – kluczowe informacje i praktyczne wskazówki”.

 

W spotkaniach prowadzonych przez pracowników MRiT, które miały miejsce w każdym z województw, wzięło udział 2346 samorządowców, urbanistów oraz osób zawodowo związanych z tematyką planowania przestrzennego. Resort przekazał, że cykl spotkań największym zainteresowaniem cieszył się w woj. podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, gdzie odpowiednio wzięło udział 85 proc., 75 proc. i 72 proc. gmin. 

 

Konferencje miały charakter informacyjno-edukacyjny. W ich trakcie samorządowcy otrzymywali praktyczne rozwiązania dot. zasad opracowania planu ogólnego. Ponadto pracownicy przedstawiciele MRiT informowali o możliwościach narzędzi cyfrowych w procesie tworzenia i weryfikacji planów oraz o warunkach, jakie gminy muszą spełnić, by otrzymać bezzwrotne wsparcie na przygotowanie dokumentów planistycznych.

 

 

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego weszła w życie w 2023 roku. Po zmianach prawnych samorządy maja za zadanie opracowanie planu ogólnego, który jest aktem prawa miejscowego i pełni narzędzie planistyczne na obszarze całej gminy. Reforma ma za zadanie wywrzeć wpływ na zrównoważony rozwój kraju przy zachowaniu ładu przestrzennego oraz uwzględnienie interesu publicznego. 

 

Na uchwalenie planu ogólnego gminy mają czas do 1 stycznia 2026 roku.

 

(mk/)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

A W Kartuzach A W Kartuzach

0 0

Plany zagospodarowania to burmistrz ma w głowie . plan dostępny jest dla swoich -obcym wstęp wzbroniony 14:15, 26.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%