Punktualnie o godz. 10:02 w czwartek 20 marca rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Wiosna 2024 r. była jedną z najcieplejszych - czy w tym roku padnie rekord temperatur?
Astronomiczna wiosna rozpoczęła się wraz równonocą wiosenną. Na półkuli północnej równonoc wiosenna następuje w okolicach od 19 do 21 marca (równonoc marcowa), kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana.
W piątek 21 marca powitamy także wiosnę kalendarzową. Potrwa do 21 czerwca. Natomiast ta meteorologiczna jest z nami już od 1 marca.
Wyróżniamy jeszcze wiosnę termiczną oraz fenologiczną. Wiosna termiczna następuje wtedy, gdy średnia dobowa temperatura powietrza utrzymuje się w zakresie 5-15 ºC, co najmniej przez kolejne 5 dni.
Natomiast wiosna fenologiczna trwa zwykle od okolicy połowy kwietnia do drugiej dekady maja. Rozróżniamy wówczas trzy jej etapy: zaranie wiosny, które wyznaczani czas zakwitania leszczyny pospolitej; wczesna wiosna - wyznaczana jest na podstawie zakwitania czeremchy zwyczajnej i mniszka lekarskiego oraz na początku listnienia brzozy brodawkowatej. Natomiast pełnia wiosny rozpoczyna się, gdy zakwitnie lilak pospolity i kasztanowiec zwyczajny.
Jak podaje IMGW-PIB także temperatury maksymalne w kolejnych dniach będą wiosenne. Na północy kraju w najbliższych dniach temperatury wskazywać będą ponad 10 stopni. Czy wiosna w 2025 r. będzie jedną z najcieplejszych?
- Najchłodniejsza od 1951 roku była wiosna w 1955 r., gdy średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła 4,8°C. Najcieplejszą wiosnę od początku II połowy XX wieku zanotowaliśmy w 2024 roku, kiedy to średnia temp powietrza wiosną wynosiła aż 11,1°C - informuje IMGW-PIB.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz