Zamknij

Koniec z bonifikatą przy sprzedaży gminnych mieszkań? To skutek głośnej sprawy

16:32, 16.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Likwidację uprawnień rad gmin do stosowania bonifikaty przy sprzedaży mieszkań komunalnych zaproponowano w poselskim projekcie ustawy. Posłowie chcą, żeby gminy wyceniały mienie zgodnie z wartością rynkową lub pozostawiały je we własnym zasobie mieszkaniowym.

Posłowie Lewicy złożyli w Sejmie projekt zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych.

Chodzi m.in. o cofnięcie samorządom uprawnień do sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatą. Jak wskazano w uzasadnieniu, nowe przepisy mają też chronić osoby starsze przed wyłudzeniami lokali. 

[ZT]67064[/ZT]

„Od początku lat 90 polski zasób komunalny systematycznie się zmniejsza, ponieważ gminy sprzedawały mieszkania z wysokimi bonifikatami, uzasadniając to wówczas brakiem środków na remonty” – wskazano w uzasadnieniu do projektu. „Gminy, zachęcone prawną możliwością obniżenia ceny nawet o 90 proc., wyprowadziły setki tysięcy lokali z mienia publicznego, co potwierdzają zarówno dane GUS, jak i raport Najwyższej Izby Kontroli” – dodano.

W uzasadnieniu wskazano też, że osoby, które ukończyły 60. rok życia, często samotne i dysponujące niewielkimi świadczeniami, bywają ofiarami wyłudzeń, pod pozorem pomocy przenoszą własność mieszkania na nieuczciwe podmioty. 

„Projekt ustawy zmienia tę logikę, eliminując przyczynę wyprzedaży. Likwiduje uprawnienie rad gmin do stosowania bonifikat przy sprzedaży lokali, co zmusza samorządy do wyceniania mienia po wartości rynkowej lub pozostawienia go w zasobie mieszkaniowym. Dzięki temu publiczne pieniądze wydane na budowę lub modernizację nie będą traciły na wartości w momencie sprzedaży” - wskazano.

Jednocześnie w projekcie ustawy zaproponowano wprowadzenie przepisów, które umożliwią samorządom nabywanie do mieszkaniowego zasobu gminy lokal mieszkalny od osoby starszej. Gminy będą mogły nabyć taki lokal z zastosowaniem płatności ratalnej. Wykup taki ma być również objęty wsparciem z Funduszu Dopłat w wysokości do 50 proc. kosztów.

[ZT]67219[/ZT]

„Obowiązujące obecnie przepisy nie pozwalają gminie kupić ich mieszkania w rozłożeniu płatności na raty, bo wsparcie z Funduszu Dopłat trzeba rozliczyć w ciągu zaledwie 60 dni, co praktycznie uniemożliwia elastyczne uregulowanie ceny” – wyjaśniono w uzasadnieniu. „Równocześnie projekt wprowadza specjalną ochronę dla osób starszych. Definiuje „osobę starszą" na gruncie ustawy o osobach starszych i pozwala gminie wykupić od niej mieszkanie z jednoczesnym zawarciem umowy najmu na czas nieoznaczony w tym samym lokalu” – dodano.

Jak wskazano w ocenie skutków regulacji, projekt nie pociąga za sobą dodatkowego obciążenia dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Może też przyczynić się do zwiększenie dochodów gminy w przypadku sprzedaży po cenach rynkowych lokalu wchodzącego w skład zasobu mieszkaniowego.

Obecnie projekt ustawy został skierowany do konsultacji społecznych oraz do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu.

[ZT]66987[/ZT]

(mr/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%