Zamknij

"Godziny czarnkowe" dla nauczycieli będą zlikwidowane. Jest zapowiedź ministerstwa

13:30, 21.05.2025 Aktualizacja: 13:32, 21.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Godzina dostępności nauczyciela w szkole, tzw. godzina czarnkowa, będzie zlikwidowana - poinformowała w środę na konferencji prasowej ministra edukacji Barbara Nowacka.

Godziny czarnkowe to jedna tygodniowo godzina, podczas której nauczyciel prowadzi konsultacje dla uczniów lub ich rodziców. Rozwiązanie od samego początku krytykowane jest m.in. przez Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP).

- Zleciłam pracę, by tak zwana godzina czarnkowa zniknęła już z obowiązków nauczyciela. (…) Godzina czarnkowa będzie zlikwidowana. Prace już są rozpoczęte w ministerstwie - powiedziała Nowacka.

Jak podkreśliła, wie, że nauczyciele są dostępni dla rodziców i są w kontakcie z uczniami, więc ta jedna "pusta godzina" nie ma najmniejszego sensu.

Ogłaszając decyzję, nawiązała do wyników ankiety przeprowadzonej przez ZNP w pierwszej połowie maja. W badaniu wzięło udział 12,5 tys. (12 469) nauczycieli.

Zdecydowana większość (96 proc.) ankietowanych oceniła, że godziny dostępności należy zlikwidować. Na pytanie "Jak często Twoi uczniowie/Twoje uczennice korzystają z godzin dostępności", trzy czwarte badanych (75 proc.) odpowiedziało "nie korzystają" (16 proc. nauczycieli wskazało, że uczniowie robią to bardzo rzadko, 6 proc. - rzadko, a 3 proc. - często). Większość (79 proc.) nauczycieli wskazała też, że z godzin dostępności nie korzystają rodzice uczniów (według 18 proc. robią to bardzo rzadko, 3 proc. - rzadko).

Zdaniem zdecydowanej większości (97 proc.) nauczycieli, którzy wzięli udział w ankiecie, godziny dostępności nie ułatwiły kontaktu między szkołą a rodzicami, a ponad połowa (55 proc.) z nich oceniła, że w ich miejscu pracy nie ma warunków do realizacji godzin dostępności (oddzielna sala).

W ubiegłym tygodniu w liście do MEN Sławomir Broniarz zawnioskował o likwidację godzin dostępności od nowego roku szkolnego.

Godziny czarnkowe obowiązują od 2022 r. Swoją nazwę zawdzięczają ówczesnemu ministrowi edukacji narodowej Przemysławowi Czarnkowi. 

(aba/ joz/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

Kartysci krulKartysci krul

6 2

To może zamiast tego wprowadzić tęczowe Piątki

13:46, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UpUp

3 0

Spokojnie nawet czwartek zrobią tęczowy

Znp to ten co inwestuje gruba kasę w alkohol ?dajecie wzór, jesCe raz się za bydło przebierańców i śpiewajcie kretyńskie piosenki

15:10, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Up@Up

1 2

A co ci przeszkadza? Wiesz ilu jest tęczowych ludzi z pis? A w kościele to już w ogóle

15:17, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kartysci krulKartysci krul

2 1

Ale żeby zaraz przez tęczowe Piątki deprawować ludzi?to nie do przyjęcia

15:53, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


protest rodzicówprotest rodziców

2 0

pedofile won ze szkół!!! Nowacka do więzienia!

20:52, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%