Ceny gazu w Europie spadają w reakcji na informacje, że USA są gotowe zakończyć konflikt z Iranem - informują maklerzy.
Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są na poziomie 54,14 euro za MWh, niżej o 1,6 proc., po zniżce wcześniej o 2,7 proc. Prezydent USA Donald Trump powiedział doradcom, iż jest gotowy zakończyć wojnę z Iranem, nawet jeśli Cieśnina Ormuz pozostanie w dużej mierze zamknięta.
To doniesienia „The Wall Street Journal”, który powołuje się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.
Prezydent zdecydował, że USA powinny osiągnąć swoje podstawowe cele dotyczące zniszczenia irańskiej floty i zasobów pocisków oraz powinny skończyć obecne działania zbrojne i naciskać na Teheran w sposób dyplomatyczny, aby wznowił swobodny przepływ handlu - podał „WSJ”.
Chociaż deeskalacja konfliktu w Zatoce Perskiej byłaby ulgą dla rynków energetycznych, to niepewność dotycząca Cieśniny Ormuz - kluczowego szlaku dla ok. 1/5 światowych dostaw LNG - trzyma inwestorów w napięciu.
„Konflikt na Bliskim Wschodzie pozostaje dynamiczny i jest ryzyko dalszej utraty dostaw gazu” - piszą w rynkowej nocie analitycy Timera Energy.
„Gwałtowne zmiany oczekiwań co do dostaw gazu napędzają na rynkach ekstremalną zmienność cen i niską płynność rynku” - dodają.
Analitycy wskazują, że na razie zainteresowanie europejskimi kontraktami terminowymi na gaz utrzymuje się na najniższym poziomie od października 2025 r., a wielu uczestników rynku zamknęło w tym miesiącu pozycje z powodu utrzymującej się na rynkach dużej niepewności.
Konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował wzrost cen gazu w Europie i Azji - od początku tego miesiąca - do najwyższych poziomów od 3 lat.
(aj/ ana/ mrr/)
0 0
No Panie Prezydencie USA, gdzie ten spektakularny sukces?
Póki co, pokazaliście swoją słabość i jak zwykle po sobie zostawiacie zniszczenia, śmierć setki istnień ludzkich po czym wycofujecie się okrakiem. Tak dzieje się wszędzie, gdzie maczacie swoje palce.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz