Choć nazwa zawodu może się wydawać nowoczesna, to w rzeczywistości profesja ta ma długą historię. Gospodarze domów potrzebni byli wszędzie tam, gdzie wielkość nieruchomości lub ich ilość uniemożliwiała właścicielowi osobiste sprawowanie nadzoru nad nimi. Obecnie zarządca nieruchomości pełni rolę managera, który odpowiada za wszystko, co dzieje się w budynku. Gdzie szukać pracy w tym charakterze i co konkretnie składa się na zakres kompetencji zarządcy?
Powszechność internetu stanowi niewątpliwe ułatwienie w obszarze szukania pracy, ale wiążą się z nim również pewne niebezpieczeństwa. W sieci łatwo o zachowanie anonimowości, z czego korzystają cyberprzestępcy. Szczególnie dużo fałszywych ofert pojawia się na portalach społecznościowych. Pod przykrywką sporządzenia umowy lub usprawnienia kontaktu, oszuści wyłudzają dane osobowe oraz nakłaniają do instalowania oprogramowania, które sczyta hasła z urządzenia (łącznie z tym do bankowości internetowej).
O wiele bezpieczniej, ale i wygodniej, będzie wiec skorzystać z portalu GoWork.pl, gdzie każdego dnia pojawiają się nowe oferty, ale i opinie, które pracownicy wystawiają pracodawcom. Nie sprawia zatem problemu zweryfikowanie, która firma ma najlepsze podejście do pracownika – przekonasz się o tym na stronie https://www.gowork.pl/opinie/uslugi-najmu-i-zarzadzania-nieruchomosci;kat.
Kompetencje zarządcy nieruchomości są dosyć rozległe. W największym uproszczeniu można powiedzieć, że odpowiada on za wszystko, co dzieje się w budynku – niezależnie od tego, czy nieruchomość należy do firmy, instytucji, jednostki administracji publicznej, czy też może do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.
Zarządca nieruchomości musi dbać o stan techniczny budynku, zlecając prace naprawcze i remontowe, aktywnie poszukując wykonawców tych czynności. Odpowiada również za czystość w budynku i w jego otoczeniu, nadzorując pracę ekip sprzątających. Do jego kompetencji należy także pobieranie opłat od użytkowników (np. czynszów najmu) oraz windykacja zaległości. To właśnie do zarządcy nieruchomości powinni zwracać się jej użytkownicy za każdym razem, gdy mają jakieś problemy lub wątpliwości.
Jedynym wymogiem formalnym dotyczącym zarządcy nieruchomości jest posiadanie zawodowego ubezpieczenia OC. Przydaje się ono np. w sytuacji, gdy ktoś złamie nogę na zabłoconych schodach i przed sądem udowodni, że wina leży po stronie zarządcy, niewłaściwie nadzorującego pracę osób sprzątających.
Nie jest potrzebne żadne konkretne wykształcenie, natomiast na pewno pomaga wiedza z zakresu nieruchomości i prawa, przeważnie zatem pracodawca będzie wymagał dyplomu studiów na którymś z pokrewnych kierunków. Trzeba także wykazać się szeregiem kompetencji miękkich, obejmujących asertywność, komunikatywność, zdolność mediacji i negocjacji.
Profesja zarządcy nieruchomości może łączyć się z ciekawymi opcjami rozwoju i awansu. Przede wszystkim z managera jednego budynku można awansować na zarządcę całego kompleksu czy osiedla. Po zdobyciu doświadczenia warto również spróbować swoich sił na kierowniczych stanowiskach firm deweloperskich czy tych zajmujących się generalnym wykonawstwem.
Wielu zarządców z czasem zaczyna się zajmować również pośrednictwem w obrocie nieruchomościami albo rzeczoznawstwem (do tego drugiego konieczne jest jednak posiadanie państwowych uprawnień).