Odpowiednia organizacja przestrzeni w miejscu pracy przekłada się na wydajność realizowanych codziennie obowiązków, znacznie mniejszą ilość przestojów, a nawet na lepsze nastawienie zespołu pracowniczego do podejmowanych zadań.
Zarówno w małych, jak i dużych firmach niezbędne jest profesjonalne wyposażenie – meble dostosowywane są do specyfiki branży i rodzaju wykonywanej pracy. Oprócz stanowisk przygotowywanych dla poszczególnych pracowników duże znaczenie może mieć przestrzeń przeznaczona na magazynowanie i archiwizację.
W wielu zakładach pracy wykorzystywane są różnego rodzaju szafy kartotekowe i biurowe – nie tylko umożliwiają zachowanie należytego porządku, ale też stanowią zabezpieczenie dla przechowywanych w firmie dokumentów i danych. Takie wyposażenie cechuje wysoka funkcjonalność i stabilna konstrukcja, co pozwala na przechowywanie np. dużej ilości segregatorów i teczek. W każdej firmie powinny się również znaleźć praktyczne szafy socjalne, umożliwiające swobodne przechowywanie osobistych rzeczy pracowników oraz niezbędnych materiałów higienicznych.
Ważnym elementem wyposażenia magazynu są wytrzymałe regały, które pozwalają na przechowywanie dużej ilości produktów przeznaczonych np. do sprzedaży. W zależności od potrzeb i charakteru wykonywanej pracy można dostosować poszczególne parametry – wielkość, ilość półek, rodzaj konstrukcji. Producenci oferują również takie meble magazynowe i warsztatowe, które umożliwiają swobodną rozbudowę, czyli konstrukcje modułowe.
Warto mieć na uwadze, że meble przeznaczone do magazynów czy warsztatów mogą być przymocowane na stałe do posadzki lub ściany – mowa wtedy o regałach statycznych. W tej kategorii wyróżnić można regały magazynowe, a zwłaszcza paletowe, ramowe, wspornikowe oraz półkowe.
Z kolei regały dynamiczne to konstrukcje przejezdne lub przesuwne – takie mobilne wyposażenie doskonale sprawdza się w niedużych pomieszczeniach, gdzie szczególnie ważna jest ergonomia pracy. Przesuwne regały umożliwiają swobodny dostęp do towarów, co zdecydowanie usprawnia wszystkie prace magazynowe, np. w sklepach wielkopowierzchniowych i hurtowniach oferujących szeroki asortyment.
Bardzo często wykorzystywane są również regały wjezdne, które idealnie sprawdzają się przy organizowaniu przestrzeni magazynowej dla jednego lub kilku produktów. Z kolei przemieszczające się na modułach rolkowych regały przepływowe mają zastosowanie przede wszystkim w branży tekstylnej, spożywczej oraz farmaceutycznej.