Zamknij

Jak działają różne rodzaje funduszy: akcyjne, obligacyjne, mieszane

11:23, 03.09.2024 Aktualizacja: 09:57, 05.09.2024

Fundusze inwestycyjne pozwalają na dywersyfikację portfela i przekazanie decyzji inwestycyjnych w ręce specjalistów. Dużym atutem funduszy inwestycyjnych jest to, że inwestorzy mogą wybierać spośród gotowych rozwiązań – różnych typów funduszy w zależności od celu inwestycyjnego, poziomu akceptowanego ryzyka i horyzontu czasowego. Najczęściej spotykane to fundusze akcyjne, obligacyjne i mieszane.

Fundusze akcyjne

Fundusze akcyjne to popularna forma inwestowania na rynku kapitałowym. Oferują możliwość udziału w zyskach największych i najbardziej dynamicznych spółek na świecie, a jednocześnie pozwalają na dywersyfikację ryzyka dzięki inwestowaniu w zróżnicowany portfel akcji. Charakteryzują się dużą zmiennością w krótkim okresie, ale w dłuższej perspektywie mają potencjał do generowania wysokich zysków.

Inwestowanie w akcje wiąże się z ryzykiem rynkowym. Do spadku wartości akcji może dojść np. w wyniku niekorzystnych warunków ekonomicznych czy politycznych.

Fundusze akcyjne inwestują zgodnie z przyjętą strategią, np. w:

  • w spółki o wysokim potencjale wzrostu, np. spółki technologiczne,
  • w spółki niedoszacowane przez rynek, które mają potencjał do wzrostu wartości w przyszłości,
  • w spółki wypłacające regularnie dywidendy, co pozwala na uzyskiwanie stałych dochodów z inwestycji.

Inwestowanie w fundusze zawsze wiąże się z ryzykiem, dlatego precyzyjnie określ swój profil inwestycyjny, zanim kupisz jednostki uczestnictwa. Pomoże Ci to wybrać konkretną propozycję TFI.

Fundusze obligacyjne

Fundusze obligacyjne to ważny element zrównoważonego portfela inwestycyjnego. Charakteryzują się mniejszą zmiennością niż fundusze akcyjne, co oznacza mniejsze ryzyko utraty kapitału. Fundusze obligacyjne to atrakcyjna opcja dla inwestorów, którzy szukają stabilnych źródeł dochodu. Mogą koncentrować się na obligacjach o różnym terminie zapadalności, ratingu kredytowym i z uwzględnieniem geograficznej dywersyfikacji.

Inwestują przede wszystkim w:

  • obligacje skarbowe emitowane przez rządy i uznawane za jedne z bezpieczniejszych inwestycji;
  • obligacje pozarządowe i korporacyjne emitowane przez przedsiębiorstwa, które oferują zazwyczaj wyższe oprocentowanie niż obligacje skarbowe, ale są bardziej ryzykowne.

Fundusze mieszane

Fundusze inwestycyjne mieszane to atrakcyjny wybór dla inwestorów szukających elastycznych rozwiązań i możliwości precyzyjnego zarządzania stosunkiem ryzyka do potencjalnych zysków. Tego typu fundusze inwestują zarówno w akcje, jak i papiery dłużne (głównie obligacje).

Rozróżniamy następujące fundusze mieszane:

  • stabilnego wzrostu – udział obligacji (60–80%) i udział akcji (20–40%);
  • zrównoważone – inwestują 40–60% w akcje, a resztę kapitału w papiery dłużne;
  • aktywnej alokacji – struktura portfela zmienia się dynamicznie w zależności od sytuacji na rynku w zależności od prognoz zarządzającego.

W Goldman Sachs TFI dostępne są różnorodne strategie inwestycyjne. Inwestorzy do wyboru mają ponad 40 funduszy o różnych strategiach i poziomie ryzyka. Co więcej, próg wejścia jest niski – wystarczy dokonać pierwszej wpłaty w wysokości zaledwie 200 zł, żeby zacząć inwestować, a otwarcie i prowadzenie konta w serwisie GSTFI jest bezpłatne.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%