Zbliżający się okres przedświąteczny to najbardziej dogodny czas pracy dla złodziei i oszustów. Żeby nie stać się ofiarą przestępstwa, a nadchodzące Święta Wielkanocne były dla nas okresem odpoczynku i radości, pamiętajmy o kilku zasadach.
Każdy z nas w sklepach zajęty jest robieniem zakupów i wyszukiwaniem prezentów. Zamyśleni i zaganiani zapominamy o codzienności i nie zwracamy uwagi na to, co się dzieje wokół nas, a jest to okoliczność najbardziej sprzyjająca dla złodzieja, który czyha na naszą nieuwagę by móc niepostrzeżenie dokonać kradzieży. Złodzieje kieszonkowi działają wszędzie, ale najczęściej można ich spotkać w sklepach, supermarketach, przy punktach gastronomicznych. Kieszonkowcy działają niepostrzeżenie i bardzo szybko wykorzystują każdy błąd i moment naszej nieuwagi.
Opuszczając mieszkanie sprawdź, czy pozamykane są wszystkie okna, drzwi od piwnicy, garaży, a przed dłuższym wyjazdem klucze zostaw zaufanym osobom i poproś, by kontrolowały, czy w mieszkaniu nic złego się nie dzieje, zabierały ulotki spod drzwi lub ze skrzynki pocztowej, zapalały światło, otwierały okna itp., by sprawić wrażenie, że w domu ktoś jest.
Niezależnie od tego, czy jedziesz samochodem, czy go zostawiasz, powinieneś odpowiednio go zabezpieczyć:
- zaparkuj go na parkingu strzeżonym lub pod domem np. kogoś z rodziny,
- parkując, nie zostawiaj w środku żadnych przedmiotów,
- koniecznie pamiętaj, by nie zostawić w samochodzie dowodu rejestracyjnego,
- nawet na chwilę nie zostawiaj kluczyków w stacyjce,
- jeżeli masz alarm, nie zapomnij go włączyć - pamiętaj, że każda nieuzasadniona niedyspozycja systemu zabezpieczenia może być sygnałem, że złodziej zainteresował się samochodem i spłoszony nie zdołał go ukraść.
Często też padamy ofiarą przestępstwa ze względu na swoją lekkomyślność, łatwowierność i brak troski o swoje mienie. Pozostawiona na widoku w samochodzie torebka, zakupy czy nawigacja mogą stać się łakomym kąskiem dla złodzieja.
Zachowajmy również daleko posuniętą ostrożność w stosunku do osób, które przychodząc do naszych domów oferują do sprzedaży kartki i artykuły świąteczne. Być może chcą od nas czegoś więcej niż paru złotych za świąteczny gadżet. Pamiętajmy, aby zachować daleko idącą ostrożność. O każdej podejrzanej i wątpliwej sytuacji informujmy policjantów.
(KPP Kartuzy)
0 0
Najbardziej trzeba uważać na małe osiedlowe sklepiki aby nie przepłacić i na dać sobie wcisnąć przeterminowanego towaru.
0 0
..... a także nie wpaść w amok w hipermarketach i nie nakupić o połowę więcej niż nam potrzeba.
0 0
Najczęstsze błędy to: wystające portmonetki i portfele, dyndające na długich paskach terebki, rozsunięte torby z zakupami i boczne kieszonki, w których widać pieniądze, dokumenty i klucze (najgorszy przypadek, bo możesz stracić nie tylko pieniądze, ale mieć też okradzione mieszkanie zanim do niego wrócisz. Główna zasada to trzymać to co ważne w wewnętrznych kieszeniach Z PRZODU, a nie z tyłu lub z boku.
0 0
No i nie nosić przy sobie całej pensji...
0 0
Cześć wszystkim mam 12 lat chciałbym się z Wami pobawić klockami LEGO :)