W niedzielę, 18 września, w gminie Kartuzy odbędą się uroczystości rocznicowe 100-lecia urodzin prof. Gerarda Labudy oraz 60-lecia kartuskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
*Program uroczystości:*
*godz. 8.15:*
- spotkanie uczestników uroczystości na parkingu przy ul. Wzgórze Wolności w Kartuzach
- przejazd do Nowej Huty, do miejsca urodzin prof. Gerarda Labudy (transport zapewnia gm. Kartuzy)
- odsłonięcie obelisku upamiętniającego 100-lecie urodzin profesora
- powrót do Kartuz
*godz.11.00:*
- uroczysta msza św. w kościele pw. WNMP w Kartuzach
- przejście do Kartuskiego Centrum Kultury
- koncert RZPiT "Kaszuby" z Kartuz
- wręczenie Nagrody Gerarda Labudy za najlepsze publikacje naukowe o tematyce kaszubskiej
- prezentacja rocznicowa na 60-lecie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa mobilna (roll-up) pt. "Gerard Labuda, 1916-2010, Kaszuba w Poznaniu" w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Przygotowana została przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz Biuro Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
[WIDEO]549[/WIDEO]
Przypomnijmy, że "Gerard Labuda,":http://gerardlabuda.pl/ polski historyk, mediewista, ogromnie zasłużył się dla polskiej nauki. Pozostawił po sobie wiele fundamentalnych dzieł z dziedziny historii powszechnej, Polski i słowiańszczyzny zachodniej. Był specjalistą z zakresu historii Pomorza i Kaszub, wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk (1984-1989), prezesem Polskiej Akademii Umiejętności (1989-1994). Otrzymał tytuł doktora honoris causa sześciu największych polskich uczelni. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Urodził się w Nowej Hucie koło Kartuz w 1916 r., w wieku ośmiu lat podjął naukę w czteroklasowej szkole powszechnej w Luzinie, uczęszczał do Gimnazjum Klasycznego w Wejherowie. W 1936 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Po wojnie rozpoczął pracę na tejże uczelni. W 1950 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Poznańskiego. Od 1962 roku do 1965 roku był rektorem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1958-1961 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Zachodniego. W latach 1984-1989 był wiceprezesem PAN a w latach 1989-1994 prezesem PAU. Zmarł 1 października 2010 roku w Poznaniu. Został pochowany 9 października w Luzinie na Kaszubach.
(oprac. M. Dzienisz)
3 0
któremu nigdy nie dorównają współcześni spod znaku Instytutu Kaszubskiego.
0 2
Myślę, że nie o to chodzi żeby komuś dorównywać...malkontencie :)))
2 0
jesteś w błędzie, niestety. Mało wiesz. Reklama to potwierdza.
2 0
nazwiska tych, którzy "okrążyli" kasę w Instytucie i publikują na okrągło prawie to samo. Przydałaby dobra zmiana.
1 2
...urodził się w Nowej Hucie k/Mirachowa lub też w Nowej Hucie k/Staniszewa. Tak powinno to brzmieć merytorycznie. Jeśli się nie mylę, w tamtym czasie Mirachowo był siedzibą Starostwa, a Kartuzy, to odległa wieś... Podkreślajmy wielkość tego słynnego Kaszuby i zaszczyty dla Nowej Huty, gdzie prof. Gerard Labuda urodził się. Kartuz tu nie mieszajmy!
3 0
prof. G. Labuda był największym uczonym XX wieku w Polsce. Ci co piszą na okrągło o tych co napisali dwa lub trzy grzmoty kaszubskie - niech się schowają ze swoją tożsamością. Profesor Labuda napisał o tożsamości Kaszubów raz a dobrze. To są dzieła, które zna Europa i naukowy świat. I to się liczy panowie profesorowie i doktorzy z Instytutu i okolic Banina.
1 0
Co racja, to racja. Skoro Kartuzy tak bardzo chcą się do śp. profesora Labudy przytulić niech jego
postać godnie upamiątnią.
Jest tyle nowych inwestycji - rond, ulic, obwodnic itd. Niech Jego imię zaistnieje i będzie utrwalone. Są też bezimienne wzgórza i jeziora.
Państwo Radni, może i burmistrzu, wzywam Was do pionu i "zadziałania". Nie czekajcie na min. Jantosia, kiedy on Was wyprzedzi i jakiś głupkowaty "Apel" wymyśli.
1 0
Dla ścisłości historycznej należy podać , że prof. Gerard Labuda zmarł 1 października 2010 roku, zaś 9 października został pochowany na cmentarzu w Luzinie. Warto, aby pani Maga Dzienisz poprawila to w notce biograficznej powyżej
0 0
?jc mie p?wiôdôł, że dôwni jak chtos cos napisôł to béł to jeg? dokôz ë nicht w tim dërch nie grzebôł-do p?wtarzanniô je m?dlëtwa
0 0
Szkoda, że na Twoją konkretną uwagę brak reakcji. Pewnie fakty i prawda są dla pani Magdy
Dzienisz marginalnymi sprawami. Dowód: po dwóch (prawie trzech) dniach od Twojej sugestii
brak poprawki pt. Redakcji.
Może to tylko roztrzepanie i brak koncentracji w sprawach zawodowych. Pan Bóg pewnie wybaczy!!!
0 1
Mylisz się i to bardzo. Rozeznania w historii nie masz żadnego, więc zanim coś nasmarujesz, to sprawdź. Kartuzy stały się siedzibą powiatu w 1818 roku. A tak w ogóle to Mirachowo miastem chyba nigdy nie było?
0 1
Zabolało? Bo minusy przy prawdziwych komentarzach dają frustraci...
0 0
Znalazł się śmieszny człowiek w Kartuzach, który chce mi na siłę udowodnić ( taki ma argument siły), że rok 1918 nastąpił wcześniej niż rok 1916. Więc, jak jest naprawdę?
To już pewne, a taka jest siła mojego rzeczowego argumentu - Gerard Labuda urodził się w 1916 roku w Nowej Hucie k/Mirachowa, które jako wieś było siedzibą Starostwa.
Nowa Huta leżała koło Mirachowa jako Starostwa, a nie koło Kartuz, które wtedy nie miały żadnego znaczenia dla tej wsi.
W tym samym czasie Kartuzy też były wsią i nawet w roku 1918 nie było miastem.
Kartuski HISTERYK, bo nie historyk, chciałby kogoś pouczać, a sam jest nieukiem, kiedy myli fakty albo jeszcze gorzej, gdy pisze bzdury.
Niestety, prawda jest taka, że Kartuzy przestały być wsią dopiero wtedy, kiedy otrzymały prawa miejskie, a było to stosunkowo niedawno, bo dopiero 29 marca 1923 r.
Śmieszy mnie sytuacja, kiedy KARTUSKA ŻABA podkłada nogę tam, gdzie KONIE KUJĄ...
0 0
1818!!! Tysiąc osiemset osiemnasty. Mam nadzieję, że to oczy tylko szwankują, nie rozum!
3 1
Nadęte ego durnia chyba sflaczało, bo zamilkł i zrozumiał, jakim to jest ignorantem od koni i żab.