Petycja Kaszubskiego Związku Pracodawców do Ministra Infrastruktury i Budownictwa, dotycząca pilnej realizacji Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta, została odrzucona. - Trochę nam żal prawie dwunastu tysięcy podpisów, ale co mamy zrobić. Teraz czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy przez NSA w sprawie OMT - mówi Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa negatywnie rozpatrzyło petycję Kaszubskiego Związku Pracodawców, w której apelowali o podjęcie działań zmierzających do szybkiej budowy trasy S6, a zwłaszcza Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Tym samym 11 tys. 840 podpisów trafiło do kosza.
Resort uzasadnia, że choć zwiększono limit wydatków na inwestycje drogowe do 135 mld zł, to priorytetem będzie budowa dróg zwłaszcza na terenie Polski wschodniej.
- Budowa korytarza Via Carpatia oraz innych inwestycji na terenie Polski Wschodniej jest priorytetem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa - pisze ministerstwo w odpowiedzi na petycję kaszubskich pracodawców. - Dodatkowo, po ocenie aktualnych potrzeb sieciowych, do listy priorytetów, które będą kierowane do realizacji w pierwszej kolejności (...) zostały dodane istotne inwestycje stanowiące dopełnienie ciągów oraz istotne obwodnice.
Według resortu taką jest budowa odcinka S6 od Gdyni do Bożegopola Wielkiego. Choć, jak pisze ministerstwo, argumenty pracodawców z Kaszub znajdują zrozumienie resortu, to na przełożenie decyzji o realizacji OMT wpływa znacznie toczący się proces w jej sprawie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Ministerstwo obawia się jego "przewlekłości i uchylenia decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla realizacji OMT."
Istnieje jednak szansa na rozpoczęcie budowy OMT w szybszym terminie, jeśli spełnione zostaną wszystkie warunki formalno-prawne, a także ewentualne oszczędności na kontraktach realizowanych z limitu 135 mld zł.
- Pewnie, że jest nam żal prawie 12 tysięcy podpisów, ale co mamy zrobić - mówi Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców. - Musimy poczekać na wyrok NSA w sprawie obwodnicy. Dobrze, że przyspieszono termin rozprawy (wyznaczony ma zostać w październiku - przyp.red.), będziemy więc cierpliwie czekać i liczyć na to, że wyrok sądu będzie dla nas pozytywny.
Jeśli okaże się, że NSA uzna wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który przyznał rację pięciu podmiotom zaskarżającym decyzję środowiskową ws. budowy OMT, Kaszubscy pracodawcy nie wykluczają kolejnej zbiórki podpisów.
znowu brużdżenie12:29, 25.08.2017
A co mieli z tą petycją zrobić? Przecież jest prowadzone postępowanie. Przecież wyznaczono wcześniejszy termin w sądzie. To co jeszcze mieli zrobić? Mogą ewentualnie wziąć to pod uwagę jako temat ważny społecznie. I tyle.
info12:39, 25.08.2017
co ma dać kolejna zbiórka ? po co ?
Temat został zawalony u samych podstaw, gdzie wtedy byliście ?
Kaczokomunista16:07, 25.08.2017
Wybraliscie Kaczokomune, to macie za swoje. Kaczokomunisci nie nawidza Polski polnocnej za obalenie komunizmu. Wiec zapomnijcie o jakichkolwiek inwestycjach.
11116:12, 25.08.2017
P.premier i p. prezydenta powinni na wizyty w gdańsku czy na Kaszubach południowych \po wichurze/ jechać przez Żukowo .Jednoczesnie zablokować ulicę między rondami . Tylko blokada może otworzyć ślepia warszawce .
Żukowo03:54, 26.08.2017
Jak nie będzie obwodnicy blokujemy co tydzień na cały dzień ulicę. Może to coś da. Oby burmistrz nas poparł.
Pozostałe komentarze
Mieszkaniec12:36, 25.08.2017
Myślę że epoka Pana Jareckiego już minęła i czy nie należy pomyśleć nad zmianą szefa związku?
I co na to Pan W. Ka13:03, 25.08.2017
Nadal liczy na cud? Nadal uważa, że nie potrzebna jest żadna alternatywa i że się nie da nic zrobić? Kaszuby to przecież prawie wschód. Może trzeba się nad tym zastanowić?
dawid13:37, 25.08.2017
tak strajk zrobic zukowie bardziej pomogło
@info16:08, 25.08.2017
O jakich podstawach mowisz? Co nie dali na Rydzyka kasy?
E TAM20:28, 25.08.2017
AFERA O NIC!
GDYBY KAŻDY MIAŁ TO CO BY CHCIAŁ, TO BYŁOBY NUDNE ŻYCIE.
do powyżej05:58, 26.08.2017
jestem ciekawy jak postąpi Burmistrz czy dołączy do blokady ?
nie blokujcie żukowa08:43, 26.08.2017
zablokujcie tych co blokują , a nie utrudniać życie tym co jada do pracy czy winnej ważnej sprawie
nie blokujcie żukowa08:44, 26.08.2017
zablokujcie tych co blokują , a nie utrudniać życie tym co jada do pracy czy w innej ważnej sprawie
xxx10:28, 26.08.2017
Burmistrza jaka wina ,że realizacja obwodnicy jest odsuwana w czasie .Pismowczyki nie nawidzą
pomorza i tyle w tym temacie . Głosujcie na PIS!!!!!!!!!!!!
ubekistan11:23, 26.08.2017
Nie zmielono podpisów tylko listonosza.
Proste. Kotek? Zależy dla kogo?
Stara prawda!
Sklepy tracą13:09, 26.08.2017
Nie chce się w korku klientom stać.
Potrzebna duża inwes13:14, 26.08.2017
Jakiś basen, centrum rozrywki itp. żeby inwestorzy pomogli rozbudować drogi. W Żukowie nic nie ma!!! Trzeba przyciągać turystów i ludzi z Trójmiasta. Dajcie ziemię inwestorom!!! Panie Burmistrzu odwagi i dalekowzroczności!!!
ubekistan14:03, 26.08.2017
Może ścianka do rzucania w nowo zbiedniałych emerytów do 2.000 tortami. Jeden rzut 5 zł.
to by była atrakcją!!!
jan14:47, 26.08.2017
Podziękujemy Pisowcom w najblizszych wyborach samorządowych
Obywatel17:29, 26.08.2017
Korekta do słownika (małego) polskiego:
D = D,
u = u,
d = p,
a = a, i wszystko jasne. Wszystko to okraszone koszerną "Kronhauserką" i polane miodem Prezesa
Tysiąclecia. Amen.
To dobra zmiana17:36, 26.08.2017
To dobra zmiana, popierana przez większość tego wybitnie mądrego w skali wszechświata społeczeństwa. Amen
Nie chcieli Kaszubi 19:35, 26.08.2017
To teraz nic nie mają tylko wstydliwe 500+, a Kaszub siedzi w Brukseli.
też kierowca06:57, 27.08.2017
A Co z listą poparcia budowy II etapu obwodnicy Kartuz / Grzybno - Łapalice / ???
Też wrzucona do kosza, koło kiosku w UG Kartuzy ???
Zygmunt08:56, 27.08.2017
Nie ma pieniędzy na obwodnicę Trójmiasta , nie ma na obwodnicę Kartuz ale na drogę do smerfnego domku - ostatniej chałupy we wsi Przecieszyn znalazły się .
Penie budżet gminy został ustalony nocą w trakcie dojnej zmiany .
Każda władza grabi do siebie . I w tym nie jest nic gorsze PiS . Z tą różnicą ,iż obecni jak se załatwiają to od ręki wciskają kit ,że to dla Waszego dobra Polcy i Polacy .
Ostatnio Szydło Benia rzuciła mnie na plecy ze śmiechu , jak nauczała Makarona ,żeby porównał jak rozwija się Polska i jak Francja . Pewnie ten mały , co nie zna języków i nie rusza się dalej niż nad odsłony pomników nie powiedział jej ,że jesteśmy gospodarczo jakieś 40 lat za F. Nie powiedział , bo niby skąd ma wiedzieć .
Będzie Benia tak podskakiwać , to Makron zwinie swoje dwie fabryki Opla z Polski a oni znów odtrąbią sukces 27: 1 .
W końcu mamy swój przemysł samochodowy . Bolek , sąsiad mój , który akurat wrócił z pracy u Niemca z pełnymi kieszeniami Jurków , chodzi teraz nawalony jak autosan za komuny . Ma chłop urlop , to może i ma za co .
Ano Bolek mówił mi ,że te wypowiedzi o nowoczesnych autobusach to ściema , bo widział Benię na tle autosanów . a on Bolek zaklina się ,że takimi samymi jeżdźił do stoczni w latach 70 , to jakie to nowe . Dobrze się stało ,że przetarg wygrał niemiecki Man , daje to gwarancję ,że na wojnę dojedziemy , bo sąsiad oglądał ministra wojny , który zakopał się w na błotnistej drodze w najnowocześniejszym samochodzie wojskowym , chce doradzić ministrowi wojskowej grupy rekonstrukcyjnej ,żeby sprowadził sobie kilka używanych a zeks , to dojedzie wszędzie .
Tragedia12:41, 27.08.2017
Kaszubi zamienili rozwój i demokrację na 500 +.
heheh21:48, 27.08.2017
Kazano na siłę w pracy zebrać 10 podpisów jak ja mam 4 domowników , miałem zdobyć i już a teraz takie coś he
12307:26, 28.08.2017
Podobno porty 3miasta już przegoniły Hamburg. I to wystarczy. Jest sukces.
Tu i teraz. Kto by tam martwił się co będzie za kilka lat.
Dajmy szansę "braciom ze wschodu" na wybudowanie portu i sieci komunikacyjnej VIA KARPATIA
Ważniejsze są fantastyczne plany a nie korzystanie z tego co jest aby przynosiło realne dochody
dla Polski.
@jan06:38, 29.08.2017
Buhahaha! Najnowszy sondaż w media z niemieckim udziałem - PIS 42%, PO 20%, N 6% i wszystko na temat towarzysze!
qwe05:30, 30.08.2017
Pycha kroczy przed upadkiem.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz