Zamknij
REKLAMA

Radni w Somoninie głosowali ws. "bezpiecznego skrzyżowania" w Kiełpinie

11:49, 17.04.2019 | M.D
Skomentuj
Na skrzyżowaniu w Kiełpinie często dochodzi do wypadków. fot. archiwum
REKLAMA

Radni gminy Somonino podjęli uchwałę intencyjną ws. działań zmierzających do stworzenia "bezpiecznego skrzyżowania" w Kiełpinie. Podobną uchwałę, mówiącą jednak wyraźnie o budowie w tym miejscu ronda, na wniosek mieszkańców, podjęli wcześniej radni w powiecie kartuskim oraz w gm. Kartuzy. Jak podkreśla wójt Marian Kowalewski, samorząd jest za każdym rozwiązaniem, które poprawi bezpieczeństwo na tej trasie. 

Radni w Somoninie jednogłośnie podjęli uchwałę intencyjną ws. współpracy gminy Somonino, gm. Kartuzy, powiatu kartuskiego i samorządu woj. pomorskiego zmierzających do rozwiązania problemów na krzyżówce w Kiełpinie. Droga ta prowadzi m.in. do osiedla Bernardyno w Somoninie. 

- Przejeżdżając przez krzyżówkę w Kiełpinie wszyscy spotykamy się z problemami, od wielu lat. Jest potrzeba rozwiązania komunikacyjnego w tym miejscu. Taką uchwałę intencyjną podjęto w gminie Kartuzy, a także w powiecie kartuskim. Ważne jest podjęcie działań, aby nie stać w długich korkach z każdej strony. Ta uchwała jest ważna dla bezpieczeństwa. Dopisaliśmy także, by bezpieczne skrzyżowanie powstało tam w jak najkrótszym czasie - mówił wójt Marian Kowalewski na sesji Rady Gminy.

W uchwale podjętej jednogłośnie przez radnych gm. Somonino, znajduje się sformułowanie o współpracy ws. "budowy bezpiecznego skrzyżowania w możliwie jak najkrótszym terminie". Uchwała ta różni się nieco od tych, które przyjęto w Kartuzach i powiecie kartuskim. Tam, na wniosek mieszkańców, którzy stworzyli specjalną petycję podpisaną przez ok. 1700 osób, wyraźnie napisano, że rozwiązanie komunikacyjne polegać ma na budowie ronda. Zapis ten wzbudził kontrowersje na sesji Rady Miejskiej w Kartuzach - zarówno sołtys Kiełpina, jak i burmistrz gminy Kartuzy postulowali o stworzenie tam sygnalizacji świetlnej. Jednak zdaniem autorów petycji stworzenie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej nie rozwiąże problemu i w żaden sposób nie poprawi płynności ruchu. 

Wójt Marian Kowalewski podkreśla jednak, że samorząd jest za każdym rozwiązaniem, które poprawi bezpieczeństwo i płynność ruchu na tej trasie. 

- Zapis "bezpieczne skrzyżowanie" nie wyklucza ani jednego ani drugiego - mówi M. Kowalewski - Jesteśmy zarówno za stworzeniem tam sygnalizacji, a jakby się udało, to i wybudowaniem ronda. Zależy nam na każdym rozwiązaniu zmierzającym do poprawy bezpieczeństwa. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

Mieszkaniec wsi Mieszkaniec wsi

5 5

Jestem za budową ronda nie dla sygnalizacji świetlnej Przykładem dobrze funkcjuncego ronda jest Zukowo. 13:33, 17.04.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

honorhonor

3 2

tak rondo jest nie jedno i na dokładkę masz korki. 13:45, 17.04.2019


Mieszkaniec wsi Mieszkaniec wsi

3 2

Przyczyną korków w Żukowie jest zbyt duża ilość samochodów jakie codziennie przejeżdżają przez miasto. 13:49, 17.04.2019


MSH89MSH89

6 3

Rondo i tylko rondo. Światła w żaden sposób nie rozwiążą problemów tego skrzyżowania. Warto dodać, że do wypadków dochodzi głównie w porach wieczornych. Głównym powodem wypadków na tej trasie są kierowcy jadący "pierwszy raz" przez to skrzyżowanie. Od strony Kiełpina ciągnie długa prosta, która ciągnie się w zasadzie od Mezowa. Nowo przejeżdżający tamtędy kierowcy nie zauważają znaku "ustąp pierwszeństwa" i wjeżdżają rozpędzeni na skrzyżowanie, które stanowi problem. Aby zasygnalizować "zbliżające się" skrzyżowanie miały ku temu posłużyć namalowane przed nim pasy, jednak nie zdały egzaminu. Wracając do tematu sygnalizacji świetlnej i biorąc pod uwagę to, że do wypadków dochodzi głównie w porach wieczornych (nie widoczne z daleka skrzyżowanie), należy wziąć pod uwagę fakt iż po 22 światła są wyłączane - także nie jestem pewien w jaki sposób to rozwiąże problem pędzących wprost na skrzyżowanie kierowców. Druga sprawa: światła w zaden sposób nie rozwiążą korków, które tworzą się w tym miejscu. Weźcie pod uwagę fakt, że będzie trzeba puszczać pojazdy z 4-ech stron, a więc długi czas oczekiwania na zmianę świateł + piesi itp.

Jak ktoś pisze "patrzcie na ronda w Żukowie, g*wno daje to rozwiazanie" to ja sie pytam: Jak wyobrażasz sobie ba*anie podwójną sygnalizację świetlną w Żukowie z częstotliwości zmiany świateł podobną do tej, która jest na ul. Brunona w Kartuzach, czy na skrzyżowaniu w Miszewie. Przecież zanim wjedziesz na skrzyżowanie uzyskując wcześniej zielone to mija 5 minut - w tym czasie już dawno mijasz albo chociaż dojeżdżasz już do ronda i dalej. 16:21, 17.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Hmmmm.....Hmmmm.....

1 0

W sumie masz dużo racji...tylko czy widziałeś kiedyś sygnalizację świetlną w nocy??
Zawsze pulsuje pomarańczowe światło i jest widoczne z daleka.
Moim zdaniem jeżeli będzie tam rondo to ktoś kto pierwszy raz (jak twierdzisz )będzie jechał w nocy z kielpina z dużą prędkością to ronda nie zauważy.
A pulsujace pomarańczowe z daleka da kierowcy do myślenia.
Pozdrawiam. 17:26, 17.04.2019


... ...

3 4

Przecież to jest bezpieczne skrzyżowanie. Wystarczy zachować ostrożność. 16:49, 17.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@ MSH89@ MSH89

3 0

W sumie masz dużo racji...tylko czy widziałeś kiedyś sygnalizację świetlną w nocy??
Zawsze pulsuje pomarańczowe światło i jest widoczne z daleka.
Moim zdaniem jeżeli będzie tam rondo to ktoś kto pierwszy raz (jak twierdzisz )będzie jechał w nocy z kielpina z dużą prędkością to ronda nie zauważy.
A pulsujace pomarańczowe z daleka da kierowcy do myślenia.
17:29, 17.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obsewator Obsewator

2 1

Radni z gminy Somonino głosowali za poprawa skrzyżowania a wójt popiera rondo ma inne stanowisko a mogły być światła w tym roku a nie będzie nic 21:34, 17.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WikaryWikary

0 0

?Bezpieczne skrzyżowanie? boja się użyć słowa RONDO bo nie chcą kłótni z burmistrzem Kartuz choć wiadomo ze w większości są za rondem. Jak zwykle sporo polityki w tym wszystkim..ale cóż, taki mamy klimat 23:34, 18.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Warto pomyślećWarto pomyśleć

0 0

Fajnie że Somonino popiera ogólną inicjatywę ronda, tylko czy wójt ma też wizję na wizerunek wsi? Zróbcie coś żeby ta wieś była ciekawa, jej centrum jest "puste", przelotowe. 23:06, 22.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA