Zamknij
REKLAMA

Kartuzy. Odnawiają pomnik Aleksandra Majkowskiego

13:58, 06.06.2019 | nadesłane: UM Kartuzy, oprac. M.D
Skomentuj fot. nadesłane/UM Kartuzy
REKLAMA

Kartuski pomnik dra Aleksandra Majkowskiego oraz jego otoczenie przechodzą metamorfozę. To dzięki inicjatywie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki działającego przy Bibliotece oraz Kartuskim Inicjatywom Mieszkańców. W akcji biorą również udział pracownicy Szpitala Powiatowego w Kartuzach, dzieci ze SP nr 5 Kartuzy oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Kartuz.

W ramach Kartuskich Inicjatyw Mieszkańców, pomnik dra Aleksandra Majkowskiego - kaszubskiego pisarza, działacza, dziennikarza, mieszkającego w Kartuzach, zostanie odnowiony. W czwartek odbyły się warsztaty dla mieszkańców z renowacji postumentu, do którego przymocowane jest popiersie Majkowskiego. Przeprowadziła je wybrana w drodze zapytania ofertowego – FORKAM Jerzy Formella z Łapalic. Usunięto m.in. stare płyty podstawy pomnika i obłożono go nowymi, granitowymi w kolorze czarnym. Popiersie zostało oczyszczone i zakonserwowane.

- Kartuzianie pomagali kamieniarzom w pracach remontowych, następnie m.in. wyczyścili schody i chodnik przy pomniku. Samo popiersie zabezpieczyli na dalsze lata specjalnym środkiem konserwującym. Warto wspomnieć, że z przodu postumentu pojawiły się nowe napisy, same płyty go okalające także są całkowicie nowe. Dodatkowo na bocznej ścianie postumentu znalazła się tabliczka informacyjna dotycząca inicjatyw jego odnowienia. Wkrótce wyżej pojawi się też druga, szeroko informująca o fundacji pomnika w 1976 roku - informuje Piotr Smoliński, prowadzący Klub Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki.

fot. nadesłane/UM Kartuzy

W piątek o godzinie 10:00 odbędą się warsztaty sadzenia hortensji przy pomniku. Wezmą w nich udział m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im dra A. Majkowskiego oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Kartuz. Warsztaty w tym zakresie przeprowadzi firma wybrana w drodze zapytania ofertowego – Hortus Bogdan Zieliński z Mezowa.

Pomnik Majkowskiego został odsłonięty 21 lipca 1976 r. w Parku Miejskim im. A. Majkowskiego, przy fontannie, z inicjatywy kartuskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – z okazji 100. rocznicy urodzin autora powieści Życie i Przygody Remusa. Do powstania pomnika przyczynili się wówczas w szczególności Alojzy Plichta, ówczesny prezes ZKP Kartuzy, dr Henryk Kotowski, Feliks Marszałkowski oraz Jan Kostuch – architekt miejski. Popiersie stworzył artysta rzeźbiarz Zygfryd Korpalski (ur. 24 kwietnia 1930 w Tczewie – nadal żyjący), zaś postument w jego pierwotnym kształcie – inż. Jan Kostuch. W późniejszych latach pomnik Majkowskiego został przeniesiony na teren przy szpitalu, gdzie znajduje się obecnie. Postument rzeźby był remontowany w 1991 roku z inicjatywy p. Zygmunta Bigusa, ówczesnego prezesa ZKP Kartuzy.

(nadesłane: UM Kartuzy, oprac. M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

AsdAsd

4 0

Panie Jerzy może Pan do roboty ludzi potrzebujesz 14:28, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PopieramPopieram

7 0

Piękna inicjatywa, kolejna Klubu Literackiego, świetnie 18:51, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

romrom

4 2

Kiedy zlot nierobów i wielkie odsłonięcie z pokropkien ? 08:41, 07.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pinczerkapinczerka

1 0

No i fajnie. 18:27, 07.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%