Gmina Sierakowice zakupiła i zainstalowała już dwa nowe czujniki jakości powietrza - jeden w Sierakowicach, a drugi w Gowidlinie. W Sierakowicach zainstalowano też tablicę informującą o bieżącym poziomie zanieczyszczenia.
W Sierakowicach dane o jakości powietrza zbierają już dwa specjalne czujniki - pierwszy został zainstalowany dzięki fundacji Aviva przy ul. ks. Bernarda Sychty, drugi niedawno zakupiła gmina i został zainstalowany przy ul. Kartuskiej. Samorząd kupił też urządzenie, które zostało umieszczone w centrum Gowidlina. Dodatkowo w Sierakowicach, na budynku spółki komunalnej przy ul. Kartuskiej, umieszczono specjalną tablicę, na której wyświetlane są aktualne informacje dotyczące poziomu zanieczyszczenia powietrza.
Informacje z czujników trafiają na specjalną mapę na stronie airly.eu/map. Tam na bieżąco można śledzić stan jakości powietrza w różnych regionach Polski.
W Sierakowicach, tak jak w całym regionie, problem złej jakości powietrza występuje zwłaszcza w sezonie grzewczym i jest spowodowany głównie spalaniem złej jakości opału, ale - co nadal jest częstym zjawiskiem - także śmieci. Zjawisko to ma zostać zredukowane poprzez zmianę systemów ogrzewania. W tej chwili w Sierakowicach i okolicy trwa budowa sieci gazowej. W tym roku kilkaset gospodarstw domowych z gm. Sierakowice zostanie też wyposażonych w instalacje solarne lub pompy ciepła w ramach projektu "OZE dla Kaszub".
82%12:11, 18.07.2019
trochę dużo...
Poland12:19, 18.07.2019
powiem tak! zastanawia mnie co to urządzenia właściwie mierzy, tzn jakie związki w powietrzu, jakiego typu zanieczyszczenie, weszłem sobie na mapkę Polski i patrze wszędzie zielone punkciki, oczywiście *%#)!& komentarze przy nich, ale oznaczają czyste powietrze, znalazłem dwa punkty pomarańczowe i o dziwo wcale nie chodzi o aglomeracje, tylko miejsca ekologicznie bezpieczne tzn bez przemysłu i wysokiego natężenia ruchu, to sie pytam wszystkich tych kłamców ekologicznych, którzy szastają pojęciami takimi jak "smog" gdzie tezn smog, gdzie ta dziura ozonowa, o której się już nie mówi, bo wielką kasę za ten ekobełkot wzięły niemieckie firmy produkujący lodówki np.
Te czujniki14:23, 18.07.2019
Badają poziom głupoty i hejtu w społeczeństwie!
Lol15:55, 18.07.2019
"Weszłeś" i wszystko jasne.
Dlaczego jako swój18:40, 21.07.2019
"nick" podajesz nazwę naszego kraju ciemny jełopie. Nie znasz gramatyki polskiej, a chcesz pisać po angielsku ??? Wszyscy oddychamy rakotwórczym, czadowym powietrzem w zimie z powodu opału węlowo-śmieciowego, a ty nic nie wiesz o niczym matołku ? Udajesz, czy SMOG przeżarł ci mikromóżdżek ??
Pomorze12:45, 18.07.2019
W gowidlinie koło marketu Kasi zamontujcie to skali zabraknie
Juzwa14:26, 18.07.2019
Kasia jest git, co chcesz od Kasi?
Chmielacus14:25, 18.07.2019
A w Chmielnie, cisza, zero, nul, tylko podwyżki! Misiek co z Tobą?
... 15:11, 18.07.2019
Na co to komu? Zima skali zabraknie, tak u nas kopcą
Ja15:16, 18.07.2019
Najlepszy przykład dała gmina w Sierakowicach która wymieniła w gminnym budynku piec z śmieciucha na nowszego śmieciucha. I to całe eko.
Ale szufla do sypani23:38, 21.07.2019
ruskiego wyngla jest ta sama ???
dziobak22:36, 18.07.2019
w Gowidlinie to jeszcze zapachy z ferm drobiu powalają z nog.tak szczególnie poznym wieczorem.tu nie powinno być zadnej opłaty klimatycznej od turystow,bo powietrze nie jest czyste ani w dzień ani w nocy.ciekawe czy czujniki wychwycą te zapaszki czy jedynie swad spalenizny wskazują.dobrze ze w ogole będą.
Pusia10:48, 19.07.2019
bo pindola i psiochę trzeba myć codziennie wtedy nie śmierdzi!
Lato11:07, 19.07.2019
Latem trzeba grzać wodę do kąpieli i to nie drewnem ani węglem ale kartonami które są klejone i przy spalaniu wydzielają okropny smród. A plastik i inne śmieci spalić najlepiej po zmroku !!!!!. Pozdrawiam mieszkańców ul.Kościerskiej i Kopernika i.t.d.w Sierakowicach .Dużo zdrowia życzę
z Chmielna11:58, 19.07.2019
U nas też by się taki czujnik przydał.
Jeziorna22:32, 20.07.2019
W Kartuzach na Jeziornej tez by sie przydał.
JANUSZNOSACZ16:22, 21.07.2019
Klekoteki z wiejskim 1.9 zezlomujcie a gwarantuje wam Że jakos powietrza z godziny na godzinę ulegnie poprawie
Edward12:27, 22.07.2019
Zimą w Sierakowicach i Gowidlinie mówią, że śmieci dzielą się na te, którymi pali się w dzień i na te którymi pali się w nocy. Prawda to?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 3
300 to by było źle