Zamknij

Kartuzy. Opony i klozety przed posesjami. To ostatnia zbiórka wielkogabarytów?

13:04, 26.04.2020 Aktualizacja: 13:20, 26.04.2020
Skomentuj fot.UM Kartuzy fot.UM Kartuzy

Stosy odpadów porzuconych na chodnikach przed posesjami w mieście Kartuzy - to pokłosie ostatniej zbiórki odpadów wielkogabarytowych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Taki widok niekiedy bulwersuje. Tym bardziej, że wśród wystawionych odpadów znalazły się opony, drzwi, szyby, okna, brodziki, wanny, klozety, części samochodowe, a więc coś, co nie powinno się tam znaleźć. 

Gmina Kartuzy zorganizowała zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, ale okazało się, że wielu mieszkańców postanowiło wykorzystać okazję i pozbyć się dosłownie wszystkiego.

Tymczasem jak podkreśla Edyta Zientarska, kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach, zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie Kartuzy do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy: stoły, krzesła, kanapy itp., a więc odpady, charakteryzujące się tym, że ze względu na swoje rozmiary i masę, nie mogą być umieszczone w typowych pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych.

Do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się tego co pozostaje z budów czy remontów mieszkań. A zatem podczas zbiórek tzw. wielkogabarytów przed posesjami nie powinny się znaleźć drzwi, szyby, brodziki, wanny, klozety, papa, styropian, czy inne odpady, które wskazują na przeprowadzone niedawno remonty.

fot.UM Kartuzy

- Do odpadów wielkogabarytowych nie należą też zużyte opony samochodowe. To są odpady limitowane. W ramach uiszczanej opłaty za odpady komunalne, właściciel nieruchomości może dostarczyć do PSZOK jedynie 4 sztuki zużytych opon, raz w roku. Za większą ilość musi zapłacić - podkreśla Edyta Zientarska. - Odrębny temat to części i akcesoria samochodowe oraz niekompletny sprzęt AGD. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest zakaz prowadzenia demontażu pojazdów samochodowych poza zakładem przeznaczonym do tego celu. Podobnie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Nie ma przyzwolenia na demontaż tego rodzaju odpadów. Do punktu selektywnej zbiórki odpadów nie mogą trafiać części samochodowe, a sprzęt AGD musi być kompletny.

Niekompletny sprzęt elektryczny i elektroniczny może pochodzić od firm, które zawodowo trudnią się serwisem takich urządzeń. Przekazanie takich odpadów do zakładów przetwarzających, posiadających odpowiednie decyzje środowiskowe i zezwolenia, odbywa się na podstawie kart przekazania odpadów i za stosowną opłatą.

Pojawił się więc problem, ponieważ firmy odbierające odpady komunalne na podstawie umowy z gminą nie mają obowiązku odbierania niekompletnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. A więc każdy właściciel nieruchomości, który wystawił przed domem niekompletny sprzęt elektryczny musi się liczyć z tym, że odpady nie zostaną odebrane przez firmę i że będzie musiał odwieźć je do PSZOK lub innego zakładu przetwarzającego zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny własnym sumptem.

- Informacje o terminie planowanych wystawek odpadów wielkogabarytowych przez gminę są dostępne dla wszystkich. Nie od dziś wiadomo, że wykorzystują to osoby zbierające złom, niejednokrotnie wyposażone w łomy i inny sprzęt do rozbiórki i zabierają z wystawek co cenniejsze materiały - podkreśla szefowa Wydziału Gospodarki Odpadami. - Mało tego, coraz częściej zdarzają się sytuacje, że osoby nie z naszej gminy podrzucają nam odpady. Takie incydenty są i będą surowo karane przez Straż Miejską mandatem za zaśmiecanie i kosztem uprzątnięcia takich odpadów. A są to kwoty niebagatelne. Innymi słowy, jeżeli mieszkańcy nie będą nawzajem się pilnować i zgłaszać na policję, Straż Miejską czy do Urzędu Gminy takich sytuacji, to efekt będzie taki, że wszyscy mieszkańcy gminy Kartuzy będą musieli ponieść koszty zaśmiecania gminy i nieodpowiedzialnego działania „zbieraczy złomu”.

fot.UM Kartuzy

W związku z zaistniałą sytuacją władze gminy Kartuzy zastanawiają się nawet nad rezygnacja z wystawek odpadów wielkogabarytowych sprzed posesji. 

- W efekcie każdy mieszkaniec będzie sam wywoził tego rodzaju odpady do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK), ewentualnie odbiór odpadów następowałby po wcześniejszym zgłoszeniu takiego zapotrzebowania do gminy, po ustaleniu rodzajów odpadów do wywiezienia. Do tej pory większość radnych Rady Miejskiej nie chciała się na to zgodzić. A efekt widoczny na załączonych obrazkach. Ostatecznie obecne rozwiązanie nie jest korzystne dla mieszkańców gminy, bo następuje zaśmiecanie i wzrost kosztów, a co za tym idzie wzrost opłat - tłumaczy Edyta Zientarska. 

(UM Kartuzy/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(13)

LionLion

46 2

Świetnie, opłaty za śmieci co raz to wyższe, a przy odbiorze co raz to większe obostrzenia. Róbcie tak dalej, a nasze lasy będą "pięknie" urozmaicone wszelkimi odpadami.

13:35, 26.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

He heHe he

33 1

Śmieci im śmierdzą, ale podwyżkami sypią jak z rękawa.

15:37, 26.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 Djokovic Djokovic

20 2

na co idą te pieniądze, jak organizuje się zbiórkę wielkogabarytową, to powinni wszystko zbierać ich zadaniem powinno być dostarczenie to do takich miejsc gdzie to przetworzą, a więc firmy, które się zajmują takimi rzeczami, powinny wszystko zbierać i niech nie mówią że nie mają kasy, niech z UE dostaną pokaźne kwoty z ministerstwa, z podatków. Przecież taka polityka śmieciowa to parodia, parodia też ekologii, miliony przeznacza się na propagandę ekologiczną w mediach, a na firmy zajmujące się śmieciami to nikt niby nie chce przekształcić i dofinansować to jest chory system!!!

15:48, 26.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BaronBaron

12 3

Może by się ktoś wreszcie zajął starymi oponami które od dłuższego czasu leżą w gaju w pobliżu wejścia na wyspę łabędzią.

15:52, 26.04.2020
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Może zajmie się ...Może zajmie się ...

0 0

właściciel tych opon, joooooo ????

19:16, 26.04.2020

SamorządSamorząd

11 1

Czy ów sławny PSZOK w Kartuzach jest czynny w czasie epidemii?
Wszystko co nie zostało "zebrane" z ostatniej" wystawki wyladuje w jakimś jeziorze, lesie, przydrożnym rowie.
Wymiana zlewu lub muszli klozetowej zalicza się do remontu mieszkania?
To po jaki ....... jest sens robienia takiej zbiórki, skoro się okazuje, że płacimy za odbiór śmieci, ale tylko tych, które pasują firmie odbierającej odpady, resztę należy odstawić do PSZOKu, który jest czyny w bardzo mało elastycznych godzinach i dodatkowo zapłacić.
WiecCi którzy wykazywali zdziwienie, którzy nie rozumieją dlaczego ludzie płacąc za śmieci wyrzucaja je do lasu, znaja teraz odpowiedź.

21:13, 26.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


dr.Ewkadr.Ewka

6 0

"Definicja
klozet to pomieszczenie, zwłaszcza znajdujące się w miejscu publicznym, w którym można załatwić potrzeby fizjologiczne; słowo nieco potoczne"

Waszym zdaniem to całe pomieszczenia wystawiaja przed posesją??

09:46, 27.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NikNik

6 0

Powinni wszystko odbierać, przecież taki jest cel: zbiórka odpadów. Gdyby była to zbiórka kamieni, to zbieraliśmy kamienie

10:19, 27.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RenRen

3 1

Uprzejmie proszę o informację Panią Zientarską, lub Pana Redaktora, gdzie mogę wywieźć papę którą wiatr zerwał z dachu? Z tego co czytam to ani do PSZOKu ani do śmieci.

11:11, 27.04.2020
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PotemPotem

5 0

Potem zdziwienie, ze takie odpady leżą w lesie, albo w innych „ukrytych” miejscach.

15:56, 27.04.2020

RrrrrRrrrr

1 0

Ja mam umywalke, sąsiad klozet, a inny prysznic. Komu trzeba bo nowa łazienka się szykuje jak nic?

11:36, 27.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BurcybasBurcybas

4 1

Skoro władza nie chce zabierać to jadę z tym g... do lasu, i takie będzie myślenie coraz większej ilości kaszebów...

11:53, 27.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

burmiastrzuburmiastrzu

5 1

do jakiej sortowi są zawożone śmieci? ile kosztuje tona szkła lub plastiku? dlaczego ceny tak wzrosły?

12:36, 27.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZainteresowaniZainteresowani

0 0

Dzwoniłam w zeszłym tyg do pszok Kartuzy i dowiedziałam się że za big bag ponad 300 zł w zależności czy to czysty gruz czy też mieszany, za papę 1500 zł za tonę, za styropian też jest pobierana opłata . Za szkło np. z okien 1m3 raz do roku można przywieść za darmo

21:57, 27.04.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%