Zamknij

W szpitalu w Kartuzach znów będą mogły odbywać się porody rodzinne

14:40, 26.05.2020 M.Dzienisz Aktualizacja: 14:46, 26.05.2020
Skomentuj fot. archiwum/Magda Dzienisz fot. archiwum/Magda Dzienisz

Od środy 27 maja w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach ponownie będą mogły odbywać się porody rodzinne. Ta możliwość została ograniczona wcześniej w związku z epidemią koronawirusa. 

Szpital w Kartuzach od jutra (27 maja od godz. 8.00) znosi ograniczenia w zakresie porodów rodzinnych. Jak informuje PCZ - obecność osoby towarzyszącej podczas porodu będzie możliwa od momentu przewiezienia pacjentki do sali porodowej do czasu zakończenia pierwszego kontaktu ‘skóra do skóry’ matki z dzieckiem.

Pragniemy jednak podkreślić, że konsultanci krajowi w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz neonatologii – mając na uwadze zdrowie kobiet rodzących oraz zdrowie personelu medycznego – nadal nie zalecają łagodzenia ograniczeń dotyczących opieki w zakresie położnictwa i ginekologii. Wierzymy jednak, że odpowiedzialna obecność osoby bliskiej podczas porodu zapewni wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa oraz zmniejszy stres związany z porodem - czytamy w komunikacie PCZ w Kartuzach.

Potrzebne są wyniki badań w kierunku SARS-CoV-2?

Jednocześnie kartuski szpital przypomina o procedurach, które obowiązują w okresie epidemii.

- W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca. Przed porodem, osoba towarzysząca powinna zamieszkiwać z kobietą rodzącą przez okres min. 14 dni. W dniu porodu osoba towarzysząca musi być zdrowa, nie objęta kwarantanną oraz izolacją, bez styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19. W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 kobieta rodząca oraz osoba towarzysząca proszeni są o ograniczenie do niezbędnego minimum kontaktów z osobami obcymi przez okres min. 7 dni - podkreśla PCZ w Kartuzach.

Przed wejściem do szpitala, osoba towarzysząca przechodzi triaż w takim samym zakresie jak pacjentka - wykonana zostanie ankieta epidemiologiczna, kontrola temperatury. Decyzja o możliwości porodu rodzinnego podjęta zostanie przez lekarza oddziału ginekologiczno-położniczego, po analizie ankiety epidemiologicznej oraz po wstępnym badaniu pacjentki. Decyzję o ewentualnym wykonaniu testu kobiecie rodzącej w ramach triażu także podejmuje lekarz oddziału ginekologiczno-położniczego. 

- Wskazane jest, aby do porodu rodzinnego osoba towarzysząca posiadała aktualny wynik wymazu PCR w kierunku SARS-CoV-2, nie starszy niż 5 dni (badanie można wykonać w diagnostycznych punktach komercyjnych). W przypadku, gdy osoba towarzysząca nie wykonała testu PCR w kierunku SARS-CoV-2 o dalszej diagnostyce decyduje lekarz oddziału ginekologiczno-położniczego - zaleca kartuski szpital. 

Osoba towarzysząca - w maseczce

Osoba towarzysząca zobowiązana jest do posiadania czystej odzieży na zmianę (domowe ubranie typu sportowego, klapki/obuwie sportowe). Musi założyć maskę medyczną, zdezynfekować ręce oraz zachować bezpieczny dystansu wobec osób opiekujących się rodzącą. Szpital przypomina, że nie zapewnienia masek medycznych osobom towarzyszącym - należy mieć je przy sobie w ilości min. 10 szt. Kobiety rodzące nie muszą przebywać w maskach.

- Osoba towarzysząca musi bezwzględnie przestrzegać poleceń personelu medycznego. Nie może opuszczać wskazanej sali porodowej. W przypadku zabiegów medycznych, np. znieczulenie zewnątrzoponowe, poród zabiegowy, itp., osoba towarzysząca może zostać poproszona o opuszczenie sali i oczekiwanie we wskazanym miejscu. Związane jest to z koniecznością przebywania w sali porodowej odpowiedniej ze względów epidemiologicznych, ilości osób. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować nakazem natychmiastowego opuszczenia szpitala. Po okresie około 2h po porodzie, po zakończeniu pierwszego kontaktu matki z dzieckiem ‘skóra do skóry’, osoba towarzysząca zobowiązana jest do opuszczenia budynku szpitala - podkreśla PCZ w Kartuzach. 

Podczas cięcia cesarskiego nie będzie można towarzyszyć pacjentce, a po decyzji o operacyjnym ukończeniu porodu, osoba towarzysząca musi niezwłocznie opuścić szpital. Obowiązuje także zakaz późniejszych odwiedzin pacjentek w szpitalu.

W przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19 u pacjentki rodzącej wskazane jest odbycie porodu w szpitalu jednoimiennym.

Zarząd Powiatowego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Kartuzach , biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2, zastrzega sobie prawo do zmiany decyzji o porodach rodzinnych w trybie natychmiastowym, zgodnie z rekomendacjami Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz zaleceniami konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii a także neonatologii - podkreśla PCZ w Kartuzach.

(M.Dzienisz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo

proszę proszę

1 10

nie rodźcie "pisiorkow " 20:36, 26.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Tak ?Tak ?

0 0

Ale potem 500 + chca brać !!!!! i to z pocałowaniem ręki. 10:25, 27.05.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Mam pytanieMam pytanie

3 0

Dlaczego w Kartuzach nie przyjmują specjaliści ???? We wszystkich innych miejscowościach specjaliści przyjmują bez problemu.....Tylko oczywiście zaściankowe Kartuzy tak robią ....a kasę to oni pewnie otrzymują. 10:28, 27.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ściemaściema

2 0

nie przyjmują, bo oni myślą, że mamy pandemie! upadek medycyny, lekarzem i doktorem stały się media 10:44, 27.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrawdaPrawda

1 1

WHO podejrzana o gigantyczną korupcje, odpowiedzialna za nadużycia w sprawie pandemii, o czym tu mówić, masowa cenzura, największym płatnikiem tej niebezpiecznej organizacji jest Gates i Chiny 17:37, 27.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%