Zamknij
REKLAMA

Przodkowo. Stowarzyszenia, kluby, koła gospodyń pozyskały 58 tys. zł

14:30, 23.02.2021 | M.Dz.
Skomentuj KGW Hopowianki. fot. archiwum/M.Dzienisz
REKLAMA

Gmina Przodkowo rozstrzygnęła konkurs ofert dla organizacji pożytku publicznego. Łącznie do stowarzyszeń i klubów trafiło ponad 58 tys. zł. 

Środki rozdysponowano w trzech obszarach: kultura i sztuka, turystyka oraz sport. Najwięcej: 20 tys. zł przeznaczono na projekty związane z kulturą fizyczną, sportem i rekreacją. GKS Przodkowo pozyskało 10 tys. zł na szkolenie piłki nożnej, UKS Orlik Przodkowo - 5 tys. zł na trenowanie zapasów. Środki na swoje przedsięwzięcia otrzymały też OSP w Kłosowie (2 tys. zł), kartuski odział Polskiego Związku Niewidomych (2 tys. zł) oraz "Jezioranki" ze Smołdzina (1 tys. zł).

Łącznie 19,348 tys. zł pozyskały stowarzyszenia organizujące przedsięwzięcia związane z turystyką i aktywnym wypoczynkiem. Dotację w kwocie 4 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Czeczewie na projekt "Spacer z historią - Wejherowo", 4,074 tys. zł pozyskały zaś Hopowianki na projekt "Poznajemy Poznań". Sumę 3,474 tys. zł zdobyły Przodkowskie Morsy, po 3 tys. zł KGW w Tokarach oraz Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja. Środki otrzymało także Stowarzyszenie na rzecz kultury kaszubskiej „Na Kraju” w Rębie (1,8 tys. zł).

Sumę 18,749 tys. zł przeznaczono na przedsięwzięcia kulturalne. Stowarzyszenie na rzecz kultury kaszubskiej „Na Kraju” w Rębie pozyskało łącznie 7 tys. zł na dwa projekty: "15. rôz razã na Rãbie – pòspólnô mùzyka dlô seniorów" oraz „Prezentacja kultury kaszubskiej na „Festiwalu Kultur” w Biłgoraju. Dofinansowanie w wysokości 4 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Pomieczynie na zorganizowanie V Balu Wszystkich Świętych. Łączną dotację w kwocie 4,5 tys. zł - Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Czeczewie na dwa przedsięwzięcia - konkurs fotograficzny dla mieszkańców gminy oraz projekt pn. "Nowoczesna forma rękodzieła". Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Jezioranki” otrzymało 2 tys. zł na warsztaty bębniarskie, a KGW Hopowianki 1,249 tys. zł na naukę szycia na maszynie.

Warto przypomnieć, że kwestia udzielania dotacji organizacjom pozarządowym dwukrotnie poruszana była na sesji gm. Przodkowo. Pierwszy raz w grudniu 2020 r. podczas uchwalania budżetu gminy. Wówczas radny Mirosław Kroll kwestionował wysokość środków przeznaczanych na działalność stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Kolejny raz dyskusja na ten temat rozgorzała na początku lutego. Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Maria Stasik odniosła się do wcześniejszych słów radnego Krolla i broniła sensu istnienia stowarzyszeń, podobnie jak Tadeusz Pupacz. Radny Mirosław Kroll ponownie oburzał się, że są one finansowane z pieniędzy podatników, podczas gdy gmina ma do spłacenia kredyt.

- Te projekty służą rozwojowi mieszkańców. Korzystają z nich dzieci, mieszkańcy, osoby starsze. To nie jest rozdawanie pieniędzy, ale przekłada się na życie codziennie i naprawdę ważne sprawy - mówiła także radna Beata Krauza. - Ludzie, którzy chcą coś robić, będą pozyskiwać pieniądze i nie będą one źle wykorzystane.

[ZT]34348[/ZT]

(M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

MoniaaraMoniaara

5 3

I znów się Kroll uruchomi 😊 15:56, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

# moniara# moniara

2 2

Na razie to ty uruchomiłaś się 16:51, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PisiorekPisiorek

4 3

DLACZEGO NIE NA ONKOLOGIĘ ??? 16:51, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PozytywnyPozytywny

3 1

Prawdopodobnie jest pandemia ,są obostrzenia ,zakazy i nakazy . Ponoć nie wolno w większych grupach się spotykać , nie wolno imprezować .....a z tego co piszą to impreza będzie gonić imprezę .
Oby nie było z tego nieszczęścia . 22:41, 23.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Pozytywnie Pozytywnie

3 0

W zeszłym roku też były i dlatego większość z zadań się nie odbyło a pieniądze Organizacje zwracały urzędowi. Nie martw się, to odpowiedzialni ludzie 23:21, 23.02.2021


PracóśPracóś

0 0

Spora kasa, ciekawe za i naco? Ja muszem tyrać ze tszy lata rzeby takie piniondze zobaczyć... 11:38, 24.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ooooooo2Ooooooo2

2 0

Ty do szkoły się najpierw cofnij 16:46, 24.02.2021


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA
REKLAMA
0%