Zamknij

Dzierżążno. Rusza punkt wsparcia dla dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi

12:47, 31.03.2021 Aktualizacja: 13:44, 31.03.2021
Skomentuj fot. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie fot. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży od 1 kwietnia ruszą m.in. w Dzierżążnie i Kościerzynie. Główne założenia opieki środowiskowej to wsparcie w domu pacjenta, współpraca z rodziną i hospitalizacja tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Psychologowie i psychoterapeuci od 1 kwietnia mają pomagać dzieciom i młodzieży z różnymi problemami psychicznymi. Chodzi szczególnie o takie, które nasiliły się m.in. w związku z trwającą od ponad roku pandemią i ograniczeniem kontaktów społecznych. W województwie pomorskim takie ośrodki mają zacząć działać w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie (w dwóch lokalizacjach – Kościerzyna i Dzierżążno) oraz Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku.

Dla kogo wsparcie?

Z pomocy w ośrodkach skorzystają dzieci poniżej 7. r. ż., dzieci i młodzież szkolna oraz uczniowie szkół średnich do ukończenia 21 lat. Terapia będzie finansowana w ramach świadczeń NFZ. Jak informuje kościerski szpital, oferowana będzie pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna dla młodych osób, które: zmagają się z problemami natury emocjonalnej; odczuwają lęk, obawy, mają objawy depresyjne, nie radzą sobie z problemami (rodzinnymi, życia codziennego, wynikającymi z relacji z rówieśnikami, czy innymi); przeżyły kryzysowe lub traumatyczne zdarzenia; są ofiarami przemocy ze strony dorosłych lub rówieśników; czują się samotne, wyobcowane; zmagają się z własną agresją.

Pomocą objęte będą rodziny i opiekunowie prawni pacjentów. Ideą takich placówek jest m.in. uniknięcie hospitalizacji lub skrócenie pobytu w szpitalu. W środowiskowej opiece psychologiczno-psychoterapeutycznej zatrudnieni są m.in.: psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci zajęciowi. Dzieci przyjmowane są z całym spektrum problemów (poza uzależnieniami i niepełnosprawnością intelektualną). Wizyty osobiste odbywają się w reżimie sanitarnym. Z uwagi na pandemię i obawy niektórych rodziców, możliwe jest też wsparcie telefoniczne lub on-line.

Uruchomienie przez szpitale, których właścicielem jest Samorząd Województwa Pomorskiego, Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa – mówi członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – System ochrony zdrowia psychicznego w naszym kraju cały czas boryka się z problemem niewystarczającej dostępności opieki realizowanej w poradniach oraz w środowisku pacjenta. Dotyczy to także najmłodszych pacjentów. 

Bez skierowania

Dziecko powinno zostać objęte pomocą specjalistyczną w ciągu 7 dni od momentu zgłoszenia. Nie będzie konieczne skierowanie. Wystarczy przyjść do specjalisty, który po rozmowie, zaproponuje plan oddziaływań. W ramach terapii stosowane są m.in.: porada psychologiczna, sesja psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej i wsparcia psychospołecznego. Pomoc obejmuje też wizytę – poradę domową lub środowiskową.

To praca z cierpiącym psychicznie młodym człowiekiem i jego bliskimi. W przypadkach nagłych, zagrożenia zdrowia i życia jak: myśli samobójcze, ciężka depresja czy ostry stan psychotyczny, powinna być zapewniona całodobowa opieka, ale to już w szpitalach – wyjaśnia szefowa Pracowni Psychologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie dr n. hum. Aleksandra Szulman-Wardal.

Leczenie poza szpitalem

Opieka środowiskowa polega głównie na leczeniu pacjentów poza szpitalem, ale nie w odizolowaniu. W terapię mają też być włączeni bliscy, tzn. rodzina, ale też szkoła i inne placówki, które są istotne w procesie rozwoju młodego człowieka.

fot. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

W ramach opieki środowiskowej psycholog, psychoterapeuta i terapeuta środowiskowy mają być dostępni jak najbliżej miejsca zamieszkania i życia dziecka. Pomoc specjalistów będzie dostosowana indywidualnie do danego przypadku.

- Celem opieki środowiskowej jest to, żeby problemy ludzi młodych były diagnozowane i skutecznie leczone. Pacjenci mają być otoczeni pomocą w taki sposób, aby nie doszło do zaostrzenia kryzysu. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której oddział psychiatryczny w szpitalu będzie pierwszym kontaktem dziecka z terapeutą. W modelu środowiskowo-profilaktycznym szpital to ostateczność - podkreśla Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Coraz więcej zaburzeń depresyjnych

Badania młodych Pomorzan przeprowadzone przez Uniwersytet Gdański potwierdziły, że sporo nastolatków w czasie dojrzewania zapada na schorzenia ze spektrum afektywnego w kierunku zaburzeń depresyjnych. Od kilku lat można zaobserwować też rosnącą liczbę samobójstw lub prób samobójczych u ludzi młodych. Obecnie nakłada się na to trwająca od ponad roku pandemia, która powoduje, że u coraz większej liczby dorosłych i dzieci pogarsza się stan zdrowia psychicznego.

- Niestety pacjenci, szczególnie z mniejszych miejscowości, mają utrudniony dostęp do fachowej opieki. Dlatego tak ważna staje się profesjonalna opieka nad najmłodszymi, w której hospitalizacja będzie ostatecznością stosowaną tylko wtedy, gdy zaostrza się kryzys, a nie jedyną formą pomocy. Chodzi o to, aby młodzi ludzie uzyskali fachową pomoc jeszcze zanim wkroczą w dorosłe życie - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Kontakt z placówką w Dzierżążnie:

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. Placówka Dzierżążno, ul. Szpitalna 36, 83-332 Dzierżążno. Sekretariat +48 58 687 19 31, gabinety +48 58 687 19 (32-34), e-mail: [email protected].

Kontakt z placówką w Kościerzynie:

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. Placówka Kościerzyna, ul. A. Piechowskiego 36, 83-400 Kościerzyna. Sekretariat +48 58 686 07 80, gabinety +48 58 686 07 (81-83), e-mail: [email protected].

(info: UMWP, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%