Zamknij
REKLAMA

Żukowo. Dyskutowali o budżecie obywatelskim. Jakie wnioski?

12:47, 17.09.2021 | oprac. M.Dz., info: UG Żukowo
Skomentuj fot. UG Żukowo
REKLAMA

W Urzędzie Gminy w Żukowie odbyło się pierwsze spotkanie ws. zasad funkcjonowania budżetu obywatelskiego. Niemal jednogłośnie stwierdzono, iż wcześniej zaproponowany podział środków według okręgów wyborczych, nie sprawdzi się. Ustalono też jego szacowaną kwotę. 

W pierwszym spotkaniu zespołu doradczego ws. budżetu obywatelskiego w Żukowie wzięły udział 24 osoby. Oprócz władz gminy, żukowskich urzędników i radnych obecni byli też przedstawiciele poszczególnych sołectw i osiedli w mieście Żukowo, organizacji pozarządowych z Banina, Pępowa i Tuchomia oraz mieszkańcy gminy. 

Spotkanie otworzył burmistrz Wojciech Kankowski, który przekazał m.in. główne założenia budżetu obywatelskiego w dotychczasowym kształcie. Przypomnijmy, że do tej pory budżet obywatelski obejmował jedynie miasto Żukowo. W 2019 r. wojewoda zakwestionował obszar tego przedsięwzięcia - wskazał, że powinno dotyczyć całej gminy, a nie - jak do tej pory, wyłącznie miasta.

[ZT]30461[/ZT]

Przeciwni podziałowi wg okręgów wyborczych

Podczas czwartkowego spotkania przewodniczący osiedli miasta Żukowo pozytywnie ocenili dotychczasowy system budżetu obywatelskiego, który funkcjonował w mieście. Podkreślano, że jego ideą było stworzenie mechanizmu opartego o wzajemną współpracę mieszkańców i promowanie projektów ogólnomiejskich.

Ustalono, aby tworząc budżet obywatelski, nie powielać zasad funduszu sołeckiego i puli jego środków przypadających na każde sołectwo. Według pierwotnych planów przekazanych przez burmistrza Żukowa, podział środków z budżetu obywatelskiego miał następować według okręgów wyborczych. Każdy miał posiadać do dyspozycji określoną kwotę - minimum 100 tys. zł. 

- Niemal jednogłośnie zebrani ocenili, iż system rozdziału środków w oparciu o okręgi wyborcze nie sprawdzi się. Większość z osób uczestniczących w spotkaniu podkreślało zasadność systemu opartego o podział środków na sołectwo. Równocześnie wskazywano, aby była możliwość łączenia środków i realizacji zadań w ramach współpracy międzysołeckiej, jednak bez sztywnego wskazywania granic współpracy (brak wyznaczanie konkretnych okręgów, w których sołectwa mogłyby łączyć pomysły i środki) - informuje radna Jolanta Wiercińska, kierująca zespołem doradczym. 

Jaka kwota do rozdysponowania?

Szacowana kwota przypadająca na każdy "okręg" miałaby wynieść 150 tys. zł, a dla miasta Żukowo - 200 tys. zł. Zaproponowano także coroczną waloryzację kwoty budżetu obywatelskiego do podziału, a więc wzrost środków do dyspozycji mieszkańców.

- Padały różne propozycje rozwiązań, w jaki sposób system mógłby działać, np. wyznaczone pule środków na zadania sołeckie, ponadsołeckie i ogólnomiejskie, podział środków na pakiety – mniejsze i większe zadania, finansowanie przedsięwzięć 'miękkich' (nieinwestycyjnych), dodatkowa punktacja za projekty ponadlokalne - wymienia Jolanta Wiercińska. 

Jak zaznacza, niezbędna będzie dalsza dyskusja i wypracowanie jak najlepszej metody wyboru i oceny projektów.

- Zdecydowanie podkreślano, iż system powinien być jasny, prosty i przejrzysty. Istotną kwestią było również potwierdzenie, iż to mieszkańcy powinni mieć największy wpływ na pomysły zgłaszane w ramach BO - podkreśla radna gminy Żukowo. 

Kolejne spotkanie zaplanowano na przełomie września i października.

(oprac. M.Dz., info: UG Żukowo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

Tomasz DorniakTomasz Dorniak

2 6

Nareszcie wprowadza się moje propozycje sprzed 4 lat. 15:18, 17.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ben PtachBen Ptach

3 1

....a ten z uporen maniaka swoje...
ty nie widzisz ze procz tych biednych oszukanych przez Nastonaxcos-ciebie babuniek caly swiat z ciebie drwi??? a ponoc taki inteligent... 07:04, 18.09.2021


Więcej jumbWięcej jumb

2 2

Najlepiej z procentami od mieszkańców. A reszta dla po cichu dla ..... 17:36, 17.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Forum Żukowo Forum Żukowo

3 0

A co z realizacją ostatnich BO. 19:41, 17.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SasiadSasiad

1 0

Pojemniki na woreczki na psie odchody zdewastowane dalej są i puste? Tyle kasy w błoto. Tego nikt nie widzisz? 12:20, 18.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do wyżejDo wyżej

2 0

Za dużo roboty. 15:20, 18.09.2021


Kocia BabaKocia Baba

2 1

Może ktoś napisze projekt sterylizacji i kastracji kotów wolno bytujących na terenie gminy? Przy okazji, nie ma czegoś takiego, jak kot dziki;), no chyba, że lew. A chodzi o kota domowego europejskiego, gatunek udomowiony przez człowieka. O czym nie wiedział na pewnym zebraniu Zastępca Burmistrza, a mędrkował, jak zwykle. 15:19, 18.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ni_kola_Ni_kola_

0 0

Przydałby się projekt uświadamiający, że bycie osobą w kryzysie psychicznym lub z niepełnosprawnością intelektualną, to nic złego i żaden wstyd. Niegodnym i strasznie słabym zachowaniem jest ubliżanie innym, a zwłaszcza przez nazywanie chorym umysłowo. Może trafiło by to np. do czarnej pani siedzącej, w tym zacnym gronie tyłem do fotografa? Może inni, też by to pojęli, że w taki sposób robi się krzywdę przede wszystkim osobom rzeczywiście cierpiącym oraz ich rodzinom. 15:34, 19.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FuharoFuharo

1 0

Gdzie są worki na psie kupy? Tyle burzy bo są potrzebne a teraz co. Poza tym ich umiejscowienie tzn zasobników też jakieś nieprzemyślane. 15:40, 19.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

#Fiuharo#Fiuharo

0 0

To nie pierwszy taki problem, w tej gminie. Rada sołecka w Przyjaźni zaniedbuje duże klomby ufundowane z funduszu sołeckiego i przez mieszkańców. 17:03, 19.09.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%