Wiadomości

Zamknij

Kartuzy. Gmina przeznaczy środki na dokumentację trzeciego etapu obwodnicy

W.D. 11:05, 04.03.2022 Aktualizacja: 13:00, 25.10.2025
23 Kartuzy. Gmina przeznaczy środki na dokumentację III etapu obwodnicy fot.screen/UM Kartuzy

Kartuska Rada Miejska zgodziła się przeznaczyć 590 tys. zł na przygotowanie dokumentacji trzeciego etapu obwodnicy Kartuz. Chodzi o odcinek w kierunku Burchardztwa i dalej w stronę Brodnicy Górnej. 

Wygląda na to, że gmina Kartuzy postanowiła iść za ciosem. Udało się zapewnić finansowanie II etapu obwodnicy Kartuz - droga ta znalazła się na rządowej liście Funduszu Rozwoju Dróg z dofinansowaniem na poziomie 51,2 mln zł, zaś brakującą połowę środków zdecydowały wyłożyć wspólnie samorządy powiatu kartuskiego oraz samorząd województwa pomorskiego. 

::news{"type":"see-also","item":"38405"}

Teraz pojawiła się kwestia trzeciego etapu obwodnicy, prowadzącego w kierunku Brodnicy Górnej. Jak poinformowała Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz, samorząd województwa pomorskiego przychylił się do prośby burmistrza Kartuz, by Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczął prace nad dokumentacją projektową III etapu obwodnicy Kartuz. 

- To ważne, ponieważ chodzi o wykorzystanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji, która jest ważna do sierpnia 2024 roku. Zarząd Województwa Pomorskiego przeznaczył 910 tys. zł na 2023 rok, aby móc opracować dokumentację trzeciego etapu obwodnicy Kartuz. Potrzebny jest też wkład gminy Kartuzy - mówiła na ostatniej sesji Rady Miejskiej Sylwia Biankowska. 

Gmina ma dołożyć do dokumentacji projektowej 590 tys. zł, a płatność ma nastąpić w 2024 roku. Kartuska Rada Miejska podjęła uchwałę w tej sprawie. Jak podkreśliła Sylwia Biankowska, o realizacji III etapu obwodnicy Kartuz będzie można myśleć najwcześniej w 2026 roku, po skompletowaniu dokumentacji i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. 

(W.D.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (23)

WYRÓŻNIONE KOMENTARZE

drzewadrzewa

11 8

Zapytaj mgg gdzie są nowe nasadzenia na rzecz wyciętych drzew w Kartuzach.

11:59, 04.03.2022

Słaba ObwodowaSłaba Obwodowa

5 6

Jeśli to ma być obwodowa czy obwodnica to 4ry ronda na trasie trzeba będzie zrobić bezkolizyjne aby tam jeździć bez korków...
Słaby projekt i trasa ale będzie tanio

12:21, 04.03.2022

SadamSadam

3 0

Nie wymagaj za dużo od redaktorów Expressu.

11:10, 06.03.2022

MiszczMiszcz

6 1

No ale to przecież nie wina burmistrza, on nawet potrafi wywiesić tablicę informacyjna, że problem z dokończeniem inwestycji to wina mieszkańców. On jest niewinny!

19:48, 04.03.2022

Pozostałe komentarze

hmmhmm

16 7

Czyli gdy inni dają kasę i mamy wręcz rekordowe finansówanie zabieramy się za łatwiejszy i zarazem mniej znaczny odcinek ... Czyli kasa poleci a korki zostaną

11:58, 04.03.2022
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZiniXoZiniXo

8 25

Boli niemca *%#)!& że Polska nie będzie drewnianym skansenem, do którego emeryt z rajchu sobie może przyjechać fotki robić. Bagna mu niszczą. Litości. A mieszkańcy niech się trują spalinami.

12:25, 04.03.2022
Wyświetl odpowiedzi:3
Odpowiedz

Xi JipingXi Jiping

8 3

ty niemaszku lepiej zaprzestań prowokować, bagna ważniejsze od twojego pustego rozumu, a spaliny ośle patentowany będziesz, miał bo nowa droga to nowe spaliny CCCePie, Kartuzy to nie twoja zaczadzona Warszawka, nie masz nawet pojęcia co to jest smog, jak się mierzy natężenie spalin, jakie parametry metereologiczne bierze się pod uwagę, dlatego do szkoły nieuku!!

12:37, 04.03.2022

mopsekmopsek

0 0

Dobrze zeby jakis Niemiec do tych Kartuz zawital i zrobil sobie zdjecia z twojego skansenu. Bo przez turystow ty kacapie masz cos do zarcia i jakas robotke. Ale nie nadymaj sie, bo kto juz na takie badziewie pojedzie, jezeli juz, to tylko przejazdem i Euro nie zostawia, no ale ty lubisz tylko zlocisze.

12:03, 11.03.2022

CitioCitio

0 0

Jak tak poprzecinamy te obszary leśne drogami bez składu i ładu, do tego jakiś szpetny wiadukt, który nic nie wniesie do rozładowania natężenia ruchu, to Ci turyści o których piszesz, zaczną omijać to miasto, bo betonowe miasta to mają u siebie. Gdyby nie muzeum Kaszubskie i Kolegiata, to turyści w ogóle by tu nie wjeżdżali, zresztą najliczniejszą grupą to były zorganizowane grupy Niemców-emerytów, ale oni pewnie przyjeżdżali tutaj powspominać dawne czasy gdy byli tu w 1939r z przesuwającym się frontem na wschód i w 1945 gdy cofali się na zachód.
W Kartuzach nie ma bazy dla turystów, te atrakcje które im oferujemy, to jest na max 3 godziny, nikt tu nie zostanie na weekend, bo co ma tu robić? Ślizgać się na deptaku, czy może regionalną kaszubską kuchnię smakować w postaci "włoskiej" pizzy?
Kartuzy nie są miejscem, do którego można przyjechać i odpocząć jak przed II wojną światową, mieliśmy wtedy status sanatorium.
Rozbudowa tego miasta zmierza do jednego... jest to sypialnia, zaplecze dla zakładów i firm, które swoje siedziby mają na obrzeżach trójmiasta, bo miastem o silnym przemyśle też nie jesteśmy, bo największym zakładem znajdującym się na terenie miasta, który zatrudnia najwięcej pracowników jest urząd miejski i urząd skarbowy.

12:35, 11.03.2022

też kierowcateż kierowca

13 12

Zabierzmy się w końcu , i skończmy , II etap prawdziwej małej obwodnicy Kartuz ,
a nie tam mln , gdzie indziej mln , a w końcu mamy pełną kwotę na tę inwestycję .
Tym bardziej że połowę już mamy , a nie skakanie z grządki na grządkę .
Czy ktoś w ogóle myśli na I piętrze Urzędu

12:57, 04.03.2022
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

#Twoje moje ich#Twoje moje ich

14 6

Dokładnie też tak myślę. Oni tego nie rozumieją, po ich pełnych pychy projektach widać, że oni myślą, że Kartuzy to jakaś aglomeracja, jak 3miasto, która potrzebuje nie wiem co jakiej obwodnicy, analizując ruch i natężenie ruchu, też uważam, że nie tyle powinna trasa zaczynać się w Mezowie, ale w Dzierżążnie, tak samo II nitka powinna kończyć się w Łapalicach, a nie w środku wyciętego niepotrzebnie lasu dla potrzeb inwestycji, ileś tam metrów za wyjazdem z Kartuz, oni nie mają badań dotyczących natężenia ruchu, dotyczących tranzytu, oni myślą, że pojazd jadący z Gdańska do Sierakowic, a więc duży ruch, będzie robił dodatkowe kilometry robiąc duże koło, aby ominąć miasto, a w rezultacie straci więcej czasu na objazd miasta, aniżeli by sam jechał przez miasto, jakby II nitka kończyła się w Łapalicach, to by miało jeszcze jakiś sens taka obwodnica, a tak jest to objazd, więcej paliwa na tym stracą, ale oni żadnych takich badań nawet nie przeprowadzili.

21:08, 04.03.2022
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

SlaboSlabo

12 4

Znow ktos sobie kreskę poprowadził bez konsultacji z mieszkańcami i bedzie tak jak z obwodnica nr II. Zamiast się kończyć w Łapalicach a nie przy pomniku przed samymi Kartuzami - objazd.
Szok! Ale taka władza, wie najlepiej a ty człowieku siedź cicho.

06:49, 05.03.2022
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

do tego 3 w górędo tego 3 w górę

4 12

wycinka lasu dotyczy kolei . / na Żukowo i Grzybno /.
Dowiedz się więcej , a nie pisz głup.t .

08:23, 05.03.2022
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

AndrzejAndrzej

3 11

A mi ten plan się podoba, bo w końcu raz na zawsze będzie normalnie

18:18, 05.03.2022
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Plany są złePlany są złe

5 4

Kim jest ten bandyta deweloper??? To jakiś Putinowiec z PO ???

13:23, 06.03.2022
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Twoje moje ichTwoje moje ich

3 0

@do tego 3 w górę
Obecna przeprowadzona wycinka była prowadzona pod linię kolejową o której piszesz, a ja piszę o wycince lasu, której dokonano podczas, jak to nazwali budowy obwodnicy Kartuz, a więc wzdłuż drogi dla samochodów od wiaduktu kolejowego do Grzybna. Wycięto taką szerokość, że zmieściłaby się tam kolejna droga *%#)!& i ścieżka rowerowa, a wybudowali tylko ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 metrów. Wycięto pas drzew o szerokości 25-30 metrów, aby wybudować ścieżkę rowerową o szerokości 3m.
Teraz podczas wycinki pod linię kolejową od strony wiaduktu znowu usunięto pas drzew o szerokości 40-50m, las w okół Kartuz znika w zastraszającym tempie, wybudowanie tej pseudo obwodnicy, która zaczyna się w Kartuzach i kończy w "kartuskim lesie" nie może być nazywana obwodnicą, to bardziej objazd wydłużający czas przejazdu i długość trasy niż szybki tranzyt poza obszarem miasta.
Do tego znowu wytnie się wiele hektarów kartuskiego lasu.
Te obwodnice powinny zaczynać się dla pojazdów jadących z Gdyni i Gdańska przed kartuskim lasem i być poprowadzone tak, aby w jak najmniejszym stopniu naruszać obszary leśne, a ich zakończenie powinno znajdowac się w okolicach Łapalic "dolnych - dla kierunku Gdynia i Smętowa Chmieleńskiego dla kierunku Gdańskiego, do tego skoro już wycięto tyle lasu pod linię kolejową, należałoby równolegle poprowadzić drogę dla samochodów, chcących z Gdańska jechać na Sierakowice, aby nie musieli wszyscy dojeżdżać do ronda w Kartuzach, potem objeżdżać wzdłuż Węglowej, potem jechać dalej na Grzybno by wjechać na obwodnicę i wg planu wyjechać w Kartuskim lesie, budowanie obwodnicy która kończy się w środku lasu 200 metrów za znakiem obszaru zabudowanego jest jakimś kuriozum, jak nie wiecie jak powinna wyglądać obwodnica zobaczcie jak zrobiła to Kościerzyna.

11:01, 11.03.2022
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%