Zamknij
REKLAMA

Gm Kartuzy przypomina - popiół to osobna frakcja. Trzeba to zaznaczyć w deklaracji

12:12, 10.05.2022 | oprac.W.D.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum
REKLAMA

Popiół z domowego pieca nie tylko należy gromadzić w oddzielnym pojemniku, ale fakt wytwarzania tego rodzaju odpadu trzeba także zaznaczyć w tzw. deklaracji śmieciowej. W gminie Kartuzy wiele osób nadal tego nie zrobiło. 

Gmina Kartuzy przypomina, że niedawno zmienił się system gospodarowania odpadami i popiół z pieców opalanych węglem traktowany jest jako osobna frakcja. To oznacza, że nie wolno mieszać go z innymi odpadami. Popiół powinien być gromadzony w osobnym pojemniku. 

Ale fakt jego posiadania i chęć oddawania tego rodzaju odpadu należy zgłosić za pomocą druku deklaracji śmieciowej. Bez tego firma wywozowa nie będzie mogła dokonać odbioru tego rodzaju odpadu z danej posesji. 

(aktualiz. godz. 12.12)

(oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (17)

shaIom5gshaIom5g

3 24

ludziom wyrzucacym popiol powinno sie kontrolowac dym z komina przynajmniej raz w tygodniu
tfu na trucicieli 10:24, 10.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec Kartuz Mieszkaniec Kartuz

3 28

Ci właściciele co wytwarzają popiol powinni więcej placic za wywóz śmieci 10:46, 10.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

infoinfo

6 3

to jakaś nowa zasada równości obywatelskiej ? Ja zapłacę więcej za popił a Ty za butelki od piwa, innych za pampersy itd.

genialne ! 23:13, 10.05.2022


Snakulek Snakulek

3 2

A tynpowinienes płacić więcej za glupote 00:04, 11.05.2022


jeszcze więcej pojemjeszcze więcej pojem

18 2

A zmiany kto wprowadził? Urząd czy mieszkańcy? To urząd sobie zażyczył dodatkowej frakcji.
Czekam teraz kiedy będziemy rozdzielać szkło kolorowe od niekolorowego, zmieszane będziemy dzielić na suche i mokre, opakowania aluminiowe i blaszane po napojach i przetworach będziemy dzielić na te z nadrukiem bezpośrednim oraz na te gdzie naklejono etykietę kolejno nadrukiem termicznym, nadrukiem typu sitodruk, oraz ostatnia powlekania.
System robi się coraz bardziej złożony, a co za tym idzie droższy. Gmina stara się nie o to by odebrać jak najwięcej smieci, ale aby w tabelkach było wykazane, że śmieci odebrano tyle i tyle i takiego rodzaju.
To co nie zmieści się do kubła lub jest kłopotliwe dla odbiorcy śmieci, mieszkańcy mają sami dostarczać do tego tzw PSZOKu. 11:21, 10.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XoxoXoxo

2 1

Taaak wlasnie PSZOKU - zeby on jakoś funkcjonował normalnie i żeby normalni ludzie tam pracowali, a nie jakieś dziady leniwe 12:12, 10.05.2022


@shaIom5g@shaIom5g

23 2

A Ty skąd bierzesz ciepło w mieszkaniu? A tak z grzejników, a prąd to jest z gniazdka.
Póki co w Polsce 3/4 energii do ogrzewania pochodzi z węgla, nawet jeśli ktoś twierdzi, że ma elektryczne to i tak ten prąd jest wytwarzany z węgla - w nocy z paneli fotowoltaicznych nie ma energii.
Nie mamy siłowni jądrowej, nie mamy energii z elektrowni wodnych, jest kilka wiatraków, ale one też nie zawsze działają i mogą działać, za mały wiatr nie kręcą się, za duży też stoją.
Nie mamy w Polsce elektrociepłowni gazowych, które mniej zanieczyszczają środowisko, bujdy o czystej energii, są bujdami. Bo w ogólnym rozrachunku, być może i mamy czystsze powietrze w rejonie gdzie nie ma spalania paliw kopalnych - a więc, gaz, węgiel, drzewo, ropa naftowa itd.
Ale ochrona środowiska, to również ochrona zasobów naturalnych, a póki co my cały czas bierzemy "świeże" surowce, nie tworzymy produktów, aby jak najwięcej z nich odzyskać, produkujemy tony śmieci, których utylizacja jest droga, a tym samym taniej wychodzi pozyskać takie surowce z natury.
Obecnie najczystsze znane paliwo to wodór, dlaczego nie stosujemy go na szeroką skalę?
Każde inne stosowane paliwo szkodzi, każdy proces spalania zostawia szkodliwe związki, czy to pellet, czy gaz czy ropa.
Gdyby obecnie wszystkie te kopciuchy zamieniono na piece, w których można panować nad procesem spalania węgla, mielibyśmy już dawno czystsze powietrze. Ale widac kierunek jest taki, że wmawia się że montujemy setki kilogramów paneli na dachach bo to jest ekologiczne, ale nikt nie myśli o tym, że do wyprodukowania paneli, zużywamy miliony ton surowców, że zuzywamy surowce w takim samym stopniu jak zyżywamy węgiel, czy ropę, a do tego za jakies 25-40 lat będziemy mieli do utylizacji miliony ton paneli, które nie sa w 100% przetwarzalne do ponownego wykorzystania.
To samo z samochodami elektrycznymi, nawet jeśli za 10 lat nie będzie można rejestrować samochodów spalinowych, to skąd my weźmiemy prąd do tych pojazdów?
Jeśli w jednym bloku będzie 50 takich pojazdów, każdy podłaczy je na noc do ładowania, to nasz system energetyczny tego nie ogarnie, bo to jest tak jak by przez całą noc pracowało 40 piekarników po minimum 4000 W. tylko w tym jednym bloku.
Dbanie o środowisko ważna rzecz, tylko, że jak mamy miec czyste powietrze, jak usuwa się z miast tereny zielone, w Kartuzach przykład na Nowym Osiedlu, lub przy remontowanym dawnym budynku sądu, do tego wycinamy drzewa przy drogach itd.
W Niemczech ustalono po dekadzie badań, że wycinanie drzew przy drogach było błędem- że to nie drzewa powodują wypadki, tam gdzie pozostawiono drzewa, ilośc wypadków jakoś drastycznie nie spadła, a odcinki dróg przy których stały drzewa były rzadziej remontowane, oraz najważniejszy argument, w pobliżu dróg wzdłuż, których rosły drzewa odnotowano czystsze powietrze.
Dlatego u sąsiadów już realizuje się program nasadzenia drzew wzdłuż dróg.
Jeszcze jedno badanie jaki pojazd jest bardziej przyjazny dla środowiska po 10 latach - były pojazdy hybrydowe, elektryczne spalinowe ON i Pb, wynik badania jest taki, że pojazd spalinowy napędzany silnikiem diesla, najmniej obciąża środowisko naturalne - i nie chodzi tu o to co leci tylko z rury wydechowej, ale wzięto pod uwagę cały proces od początku powstania pojazdu - a więc pozyskanie surowców, wytworzenie, eksploatacja pojazdu i jego ostateczna utylizacja, najgorzej wypadł ... elektryk.
11:53, 10.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

shaIom5gshaIom5g

0 7

tym razem mi sie nie chcialo tego czytac (zazwyczaj to robie)
z gazu, czysty jest :-) 12:26, 10.05.2022


do mądrali wyżejdo mądrali wyżej

3 0

Żaden proces spalania z paliw kopalnych nie jest czysty, ponownie wzbogać swoją wiedzę.
Gaz ma ta przewagę nad węglem czy produktami z ropy naftowej, że można dość dokładnie sterować procesem spalania. 16:08, 10.05.2022


pytekpytek

19 1

A na popiół z grilla też trzeba mieć osobny pojemnik? 12:06, 10.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

A na popiółA na popiół

5 0

Że śmieci palnych tez osobny? 19:35, 10.05.2022


Gmina , przypomina ?Gmina , przypomina ?

6 0

Tylko że Gmina zapomniała , że to z naszych podatków ,
ma ciepło z rury ciepłowni na wybika .
Dlaczego nie mają możliwości podłączenia podatnicy ? 20:15, 10.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

infoinfo

15 2

a gdzie wywozić popił ? pod gminę czy dom wodza ?

może by się redaktorek zainteresował co mamy z nim robić skoro jest odbierany raz na dwa miesiące ? 23:09, 10.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@info@info

0 0

Mimo mojej niechęci do całej tej polityki smieciowej, jest wyraźnie napisane, że to co nie zmieści się do pojemnika, można we własnym zakresie zawieść do PSZOKu, lub przetrzymać do następnego odbioru.
Dla mnie bezsens całkowity, bo to czy ja będe musiał szukac sposobu żeby zawieść ten nadmiarowy popiół czy trawę, to czy ja wpakuję trzy czy cztery pojemniki na tego dostawczka to nie ma dla mnie znaczenia, odbiór jednego pojemnika z moimi odpadami przez firme wywozową staje się bezcelowy, bo co z tego że zabiorą jeden, jak ja i tak z trzema muszę sam jechać, a czy pojadę z czterema, pokonam taką samą drogę.
11:49, 17.05.2022


Iwona Iwona

5 0

Wydają grubą kasę na wyciąganie złomu z jeziora komu to potrzebne nabijają komuś kasę a nam ciągle wszystko podwyższają mamy sponsorować fatalne pomysły gminy 10:25, 11.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz