Rada Gminy Sulęczyno zajmie się petycją mieszkańców, którzy wskazują na niszczycielskie skutki działalności kopalni żwiru na terenie gminy. - "Ocalmy pozostałe tereny przed dewastacją" - piszą autorzy petycji.
Petycję mieszkańców gminy Sulęczyno odczytał na ostatniej sesji samorządu przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno Kazimierz Gliniecki. Autorzy pisma wskazują na dewastację atrakcyjnych przyrodniczo i turystycznie terenów gminy, na pustynnienie dużych obszarów poprzez obniżenie poziomu wód gruntowych.
[ZT]40854[/ZT]
W petycji wskazano także, że bardzo często niemożliwe jest odtworzenie zniszczonych obszarów, że wiele kopalni żwiru działa w sposób nielegalny lub na terenach, które nie są objęte stosowną ewidencją, co z kolei przekłada się na nieadekwatne wpływy do budżetu z tytułu podatków, które powinny zasilać budżet samorządu. Autorzy pisma wskazują też na zbyt małą kontrolę terenów wydobywczych, które często zajmują obszar dużo większy niż przewiduje to uzyskana przez właścicieli koncesja.
(...) Charakter działania żwirowni nie daje możliwości odtworzenia zniszczonego krajobrazu. Oznacza to bezpowrotne zniszczenie chronionej przestrzeni, co niweczy sens jej utworzenia. Dodatkowy absurd polega na tym, że na obszarach chronionych wprowadzony jest zakaz prowadzenia prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, jednak nie dotyczy to żwirowni (...) - piszą autorzy petycji.
Mieszkańcy gminy Sulęczyno apelują o pilne rozwiązanie problemu i zaprzestanie prac nad planami, które umożliwiałyby powstanie kolejnych kopalni żwiru.
(...) Ocalmy pozostałe tereny przed dewastacją i zadbajmy o rozwój turystyki jako najcenniejszej gałęzi rozwoju Sulęczyna (...) - apelują autorzy petycji.
Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno poinformował, że niebawem odbędzie spotkanie radnych, którzy przeanalizują sprawę.
- Pewne czynności były już prowadzone od 2020 roku. Odbywały się także kontrole pod kątem sprawdzenia tego, czy na terenie kopalni żwiru dzieje się coś niedobrego, więc nie jest tak, że gmina, czy radni nie zwracają uwagi na ochronę przyrody - mówił Kazimierz Gliniecki. - Każdą sprawę należy traktować indywidualnie, bo wtedy możemy ocenić czy funkcjonowanie danego wyrobiska jest zasadne. Nie mniej jednak po nowym roku zajmiemy się tą sprawą, musimy wzmożyć działania, by kontrowersji dla tego tematu było jak najmniej.
Karo.l11:08, 02.01.2023
Tak a żwir do budowania domów pochodzi ze sklepu. Ludzie, żwirownia jest potrzebna i tyle. Ludzie zawsze będą marudzić.
J myśle 11:40, 02.01.2023
Że turystyka w suleczynie już umarła i nie żyje. To ślą y argument przeciw żwirowni. Skoro turystyki nie ma tą skąd gmina ma miecpirniadze. No chyba że z tej turystyki, która nie odprowadza podatków
Ben22:07, 02.01.2023
Nic nie umarło. Turystyka to wielka szansa dla Sulęczyna. Wymaga wsparcia, mądrych inwestycji i dobrej promocji. Największym atutem Sulęczyna jest przyroda - jeziora i lasy. Nie wolno tego niszczyć dla szybkiej i łatwej kasy z której korzysta kilka osób. Reszta mieszkańców traci przez żwirownie - zniszczone drogi, susza, hałas. Trzeba ratować to co pozostało i wysyłać w świat wieści o pięknym Sulęczynie :).
Żwir 14:47, 02.01.2023
Oddajcie gminę wójtowi z Sierakowice to on tom znajdzie nawet kopalnie wegla
Driver15:34, 02.01.2023
Gdyby władza Sulęczyna wykazała się odrobiną pomysłowości i zaczęła inwestować w turystykę, ścieżki piesze, rowerowe, zachęcając turystów do wydawania tam pieniędzy, nie musieliby sięgać po tak desperackie kroki jak niszczenie tego co mają najpiękniejsze po to tylko by zdobyć troche grosza... Totalna żenada ze strony rządzących tym miejscem, że wgl taką dyskusja się toczy...
Słyszałem że na szczęście jest w Suleczynie kilka osób spoza władzy którzy autentycznie robią coś dobrego dla tej gminy pod kątem atrakcji turystycznych, czy kultorowych. Ukłony dla nich.
Driver15:39, 02.01.2023
Tak dla jasności, sukcesem rządów nie jest utrzymanie zadłużenia na jak najniższym poziomie i chwalenie się tym podczas uchwalania kolejnego budżetu. To się zwie stagnacją gospodarczą.
Sukcesem jest rozwój i umiejętność zdobycia jak największych środków z instytucji zewnętrznych na cele inwestycyjne. Nawet kosztem zwiększenia własnego zadłużenia.
Marian19:42, 02.01.2023
Masakra Polakowi nigdy nie dogodzisz a tu i tam wygra pieniądz i tak będzie ta żwirownia więc po co te spiny
Krzych22:22, 02.01.2023
A co ma dogodzić? Żwirownia nad jeziorem albo w centrum osiedla? I dla kogo ten pieniądz? Bo nie dla zwykłych ludzi, którym rozwalają drogi...
@Marian19:59, 02.01.2023
a o której żwirowni mówisz,bo w petycji jest mowa o kilku a nawet kilkunastu to jest szok
BRAWO21:52, 02.01.2023
Mieszkańcy walczyc o swoje i dbać o urokliwy teren.
Wero21:54, 02.01.2023
Żwirownie są potrzebne ale nie tam gdzie są lasy, nad jeziorami, przy osiedlach. Rację mają ci, co złożyli petycje. Tyle pól dookoła, które nie są pod ochroną a oni w środku lasu albo nad jeziorem kopią. Albo w środku wsi. Klimat się zmienia, ocieplenie idzie, po 13 stopni zimą się zrobiło! Trzeba dbać o tereny chronione, bo nam cała woda zniknie. Kamieni i żwiru jest pełno też poza lasami!
Jeden stonkarz z B..02:19, 03.01.2023
...I tyle w temacie...pisze bzdury nie mając pojęcia o rzeczywistości
Ciekawe07:08, 03.01.2023
W tej kwestii powinni się wypowiadać specjaliści za równo od przyrody jak i od złóż górniczych. Każdy będzie bronił swojego interesu, a który jest ważniejszy? Nie da się ukryć, że Sulęczyno wygląda jak po wojnie, wystarczy pojechać w kierunku Kistowa. Ciekawe co na to hotel Kiston, producent betonu??
Ekologos10:58, 03.01.2023
W lesie nie ma żwiru, poza tym las to ostoja zwierzyny i roślin, nie można tego niszczyć! A tu lokalizacja idealna, nic nie rośnie, nikomu praktycznie nie wadzi... Poza tym są to miejsca pracy i dochody dla gminy!
KASA MEGA KASA 14:28, 03.01.2023
Jakie wpływy??? Smieszne to tłumaczenie i cała logika tych wypowiadających sie ZAAA żwirownią - jak piszecie o tych wpływach do gminy no naprawde grube miliony gmina z tego ma te kilkanascie przyczep żwirku/tłucznia ktore sobie gmina odbierze z tej okazji i rozsypie w dziury na gminne polne drogi ???
jest więcej minusów tej żwirowni jak plusów
Turystka15:03, 03.01.2023
W tej gminie to potrzeba co innego -a nie żwirowni i bałaganu , Gmina nie przyciaga żadnych innych inwestorów niz tych od kopalni zniszczenia -dewastacji przyrody i krajobrazu bo to jeszcze w tej gminie zostało
ELON 15:14, 03.01.2023
W tej Gminie jakieś mieszkania, blok, szeregowiec dla młodych by sie przydały do wynajęcia na Start , Ośrodek zdrowia wraz z pakietem specjalistów z prawdziwego zdarzenia -ale nie żwirownie
Tomasz M14:47, 04.01.2023
A mi wójt obiecał biedronkę? Pytam się kiedy powstanie biedronka na terenie Sulęczyna ?
DINO?21:17, 04.01.2023
TAk sulęczyno i Bierdonka wróć na ziemię ?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
13 1
Potrzebna jest! Ale czy akurat przy samym brzegu jeziora?
6 0
Niech sobie te żwirownie robią ale nie w lesie, nad jeziorem, w centrum wsi! Tyle pól dookoła...
4 0
Jest tyle terenów pod żwirownie, a tu próbuje się wydobywać żwir 150 metrów od brzegu jeziora. Absurd. Czy Wójt po skończonej kadencji planuje wyprowadzić się z Sulęczyna? I w związku z tym po nas to tylko potop ?