Na terenie po zrekultywowanym wysypisku śmieci przy ul. Węglowej możliwa jest budowa farmy fotowoltaicznej i to pokaźnej mocy - to najważniejsze wnioski, które płyną z ekspertyzy zleconej w tej sprawie przez gminę Kartuzy. Teraz w sprawie ma się wypowiedzieć Sanepid.
Jak już informowaliśmy, gmina Kartuzy wróciła do pomysłu wykorzystania terenu po zrekultywowanym kilkanaście lat temu wysypisku śmieci i przeznaczenia go pod farmę fotowoltaiczną. To propozycja, którą przedstawił jakiś czas temu ówczesny przewodniczący kartuskiej Rady Miejskiej Mariusz Treder. Teraz okazuje się, że pomysł jest całkiem realny.
Aby ustalić, czy na terenie po dawnym wysypisku możliwa jest budowa farmy fotowoltaicznej gmina Kartuzy zleciła wykonanie ekspertyzy sanitarnej, geotechnicznej i zagrożenia gazem.
Wyniki przeprowadzonych badań i analiz wskazują, że na terenie przy ul. Węglowej możliwe jest stworzenie farmy fotowoltaicznej o mocy 3,8 MWp, która rocznie produkowałaby 3600 MWh energii elektrycznej.
Zgodnie z założeniami samorządu elektrownia fotowoltaiczna, która miałaby powstać w tym miejscu, ma zapewnić energię na potrzeby gminy. Bezpośrednim inwestorem - wedle dotychczasowych założeń - miałby być Zakład Energetyki Cieplnej Spec-Pec, który jest spółką należącą do gminy Kartuzy.
Jak informuje Sylwia Biankowska, zastępczyni burmistrza Kartuz, samorząd czeka teraz na opinię Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Jej uzyskanie pozwoli gminie wystąpić o zmianę przeznaczenia terenu, który pierwotnie - w ramach działań rekultywacyjnych - miał zostać zalesiony. Zgodna na zmianę przeznaczenia terenu pozwoliłaby gminie podjąć działania zmierzające do wykonania inwestycji.
budować15:16, 14.02.2023
Powinna być już tam od dawna więc nie ma na co czekać.
info15:41, 14.02.2023
coś marna ta ekspertyza jak przyjęli ogólny przelicznik.
teni16:35, 14.02.2023
p. Treder jest dobry strategiem dla gminy. Ma dobre pomysły na gminę
Mateusz 16:45, 14.02.2023
Może zbudować parking a nad nim postawić panele, to teren gdzie jest bliskie sąsiedztwo przystanku kolejowego, a do tego latem samochody nie byłyby tak nagrzane.
Czemu nie możemy iść do przodu u zrobić tak jak we Francji, gdzie już prawo wymaga fotowoltaiki na parkingami.
Jarosław Wszechmogąc17:23, 14.02.2023
O Kaszubi zaczeli myśleć !!!
Czas17:30, 14.02.2023
Rekultywacja tego terenu była, gdyby przyjąć, że wysypisko przysypano świeżą ziemią, to tak rekultywacja wg definicji wykonana, ale wątpię aby ktoś tam chciał posadzić drzewa owocowe i potem jeść owoce z tych drzew.
Przecież ten teren, to bomba ekologiczna, przysypanie wysypiska ziemią nie rozwiązało tematu, bo skoro przysypanie śmieci ziemią załatwia sprawę, dlaczego jest taka afera ze śmieciami zasypanymi w żwirowni za Sulęczynem? Ktoś przecież dokonał tam rekultywacji?
Tworzenie tam zabudowy jest wysoce nieodpowiedzialne, bo wg mnie cała zawartość tego wysypiska powinna zostać usunięta, łącznie z glebą , w którą od ponad 50 lat wsiąka cały ten syf, by potem dostać się do wód gruntowych.
Przysypano to ziemią, żeby latem nie śmierdziało w całym mieście, ale problem skażenia cały czas jest wysoce prawdopodobny.
Czy ta farma fotowoltaiczna będzie rentowna, tj czy będzie przynosiła dochód? Nie mam tu na myśli oczywiście zysku już po roku czy pięciu, ale czy ta inwestycja po 15 latach się zwróci, aby następnie generować zyski i po zakończeniu eksploatacji tej instalacji, wynik finansowy będzie mocno dodatni, wliczając w to koszty utylizacji paneli.
Bo jeśli wynik ma być na zero, bądź ma być strata, to jaki jest sens tworzenia na taką skalę takiej instalacji?
Bareja 17:46, 14.02.2023
Nie macie racji .Energię ciepło trzeba przede wszystkim oszczędzać . W tym celu mniej kosztowne jest zawieszenie kartek z odpowiednimi napisami na wejściu do urzędu Proste skuteczne i wszyscy widzą jak zaradny jest nasz miś
Dajmy szansę słońcu 20:18, 14.02.2023
Niech tworzy tę tanią energię i obniży nasze rachunki za prąd.
SmiesnY06:17, 15.02.2023
No właśnie u nas jest odwrotnie:) Jak coś się opłaca to po chwili….
@Dajmy szansę słońcu20:34, 14.02.2023
Rozumiemy że masz na myśli słońce naszej gminy
Michał Archanioł Daw03:38, 15.02.2023
I ja już odliczam czas od tyłu mi wybije godzina 00:00 to będzie czas śmierci żywych istot ja tych ludzi nie zostawie bo tchórze się schowają w schronach i ci co. Moją a ci ludzie nie mają schronów bo ich nie ma ich dla wszystkich to jeszcze chwilę potrwa zanim to nastąpi chcecie wojnę. To zróbcie 3 wojne światową fizyczną to jest początek już końca naszej cywilizacji lub *%#)!& nuklearną mi wszystko pokazano i nie jestem sam który przyjdzie jest ktoś jeszcze to już nie Polak za nie długo on się ujawni w niego też uderzyła błyskawica tylko on już nie ma liścia kościelnego ja mam liścia zielonego na ludzi życie i jest ptak to jest apokalipsa. i mam swoją mape też wrazie (W)ja jestem wybrany z tej dobrej strony jestem obrońca ludzi cały świat wystąpi do wojny ten drugi człowiek będzie zły człowiek na niego uważać za nie długo ogłoszą 3 wojnę światową publicznie Ja przychodze z Biblii wiadomo o co chodzi to jest wojna polityczna ludzie pójdą na front ginąc za czyjąś wojnę za zasoby o miedze surowce i tak dalej na koniec rządy się schowają w schronach o pandemii też wiedziałem trzeba obalić rządy na całym świecie zwierzęta też zginą świat zniszczą do końca i tak dalej
Super 06:15, 15.02.2023
Super super i jeszcze raz Super … koniecznie obok ładowarka dla Samochodów … Darmowa :).
Disel08:55, 15.02.2023
A dlaczego darmowa?
@Disel11:41, 15.02.2023
No jak dlaczego darmowa, bo wszyscy mówią, że z paneli jest darmowy prąd.
Mi się nie opłaca taka inwestycja, bo mam wydać 35 tys złotych na dzień dobry, albo wydać tyle gotówką, albo wziąć kredyt.
Zakładając, że będę żył jeszcze 20 lat i patrząc na obecne rachunki za prąd, po tych 20 latach nawet jeśli moje rachunki za prąd wzrosną dwukrotnie, wyjdzie mi na to samo czy zapłacę za ten tzw tani prąd teraz 35 tys złotych, czy rozłożę sobie to na 20 lat na raty w rachunkach za energię bez tej instalacji.
Ktoś powie, że to rozwiązanie przyszłościowe, tylko ja uważam, że im mniej instalacji w domu, tym mniejsze ryzyko awarii, pojawiają się pożary tych instalacji. No i to co mnie jeszcze nie przekonuje to sprawność tych paneli wynoszący w najlepszym przypadku 20%. To mój stary kopciuch miał sprawność 35-40% , mój stary diesel ma sprawność prawie 50%, jak panele będą miały sprawność na poziomie 60% rozważę montaż takiej instalacji.
Obecnie to kupuje sobie jednorazowo prąd na najbliższe 20 lat, płatne z góry gotówką, lub kredytem, który i tak obciąży mój budżet.
kp08:13, 16.02.2023
dawne wysypisko jest przy ulicy Marii Szymichowskiej
5 2
niby tak ale specjalizacja do kładki, ścieżki rowerowe itd. Po za tym to nie jest pomysł miśka więc czy ma szansę na realizacje ?
4 3
nie tak szybko...najpierw ktos musi dostac dzialke...haha