Grupa siedmiu uczennic Technikum nr 2 w Kartuzach realizuje projekt "NADzwyczajni - oko w oko z niepełnosprawnością". Gościem głównym poniedziałkowego wydarzenia była Dominika Kasińska, znana z programu Down The Road. Oprócz tego prowadzono panele dyskusyjne z opiekunami osób niepełnosprawnych, a także rozstrzygnięto wyniki powiatowego konkursu plastycznego.
W Kartuskim Centrum Kultury zorganizowano panel dyskusyjny dotyczący osób z niepełnosprawnościami. Wszystko dzięki uczennicom z Technikum nr 2 z kartuskiego "Wzgórza". Chcą zmienić wśród swoich rówieśników postrzeganie osób z niepełnosprawnością. Prowadziły profile na ten temat w mediach społecznościowych, przeprowadzały wywiady z osobami z niepełnosprawnościami, organizowały warsztaty i różnego rodzaju akcje.
[ZT]43797[/ZT]
W poniedziałkowym wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze szkół całego powiatu. Mogli dowiedzieć się nieco więcej o życiu osób z niepełnosprawnościami, posłuchać inspirujących historii i porad.
Gościem głównym wydarzenia była Dominika Kasińska, która od urodzenia zmaga się z Zespołem Downa i łamie stereotypy z tym związane. Została bohaterką programu telewizyjnego "Down The Road", ale również była modelką w pokazie mody "Tolerancja" podczas targów mody na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz w Krakowie. Dominika pracuje w szkole, jeździ na nartach, ma wiele zainteresowań.
Uczestnikom kartuskiego spotkania opowiedziała, na czym polega Zespół Downa, jak ważne było dla niej wsparcie rodziny, zwłaszcza mamy.
Podkreślała, że w dzieciństwie odwiedziła mnóstwo specjalistów, logopedów, lekarzy, dzięki którym nauczyła się m.in. płynnie mówić.
- Dzięki temu mogłam nauczyć się, jak funkcjonować i pracować nad sobą - powiedziała. - Miałam trudności z mówieniem, czytaniem, chodzeniem, liczeniem. Miałam problemy z pamięcią. Dzięki mojej mamie, która uczyła mnie i skończyła logopedię, miałam "drugą szkołę" w domu - mówiła Dominika Kasińska.
[FOTORELACJA]27863[/FOTORELACJA]
Zdradziła także kulisy swojego uczestnictwa w programie Down The Road.
- Było nas sześć osób z Zespołem Downa. Zwiedziliśmy dużo krajów, doświadczyliśmy niesamowitych atrakcji. Było tak wspaniale, rozmawialiśmy ze sobą, był to wyjątkowy czas. Zyskałam wielu przyjaciół, zobaczyłam wiele miejsc. Ale musieliśmy też pokonywać swoje lęki i słabości - mówiła.
Młodzież mogła posłuchać Hanny Stencel - opiekunki osób niepełnosprawnych w Domu Opieki Społecznej w Stężycy i Środowiskowym Domu Samopomocy. Dowiedziała się też m.in. o idei wolontariatu. O swoich zajęciach, sukcesach, osiągnięciach opowiedziały także podopieczne ŚDS-u.
Podczas wydarzenia rozstrzygnięto powiatowy konkurs plastyczny dla młodzieży na plakat dot. osób z niepełnosprawnością.
Inicjatywa "NADzwyczajni - oko w oko z niepełnosprawnością" prowadzona jest w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Projektów Społecznych „Zwolnieni z Teorii". Więcej o przedsięwzięciu można przeczytać w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku.
4 1
Niepełnosprawni potrzebują uważności ze strony ludzi nazwijmy to zdrowych, którzy często, za bardzo przepychają się łokciami, bez oglądania się na innych.
4 1
Brawo, że się chciało chcieć młodym ludziom
0 0
Brawo piękna inicjatywa!!!! Szkoda że Wójt Gminy Sierakowice tego nie rozumie, kiedy przychodzi do niego osoba niepełnosprawna jest prawie osoba niewidomą całe życie zmagał się z ojcem tyranem i alkoholikiem , prosi wujta o pomoc. Co robi wujta staje po stronie układu, przestępców i ty typów spod ciemnej gwiazdy które go otaczają i wyrzuca osobę niepełnosprawną z biur i nazywa go Konfabulantem. Smutne ale prawdzie u wujta obowiązuje doktryna NOJMANA . Swoich trzeba bronić jak niepodległości ,a niepełnosprawnego z buta odczłowieczyć, hejtowac , zdhumanizować i zniszczyć!!! Usta pełne frazesów i jeszcze powołują się , że są katolikami. Smutne i ochydne Pani wujcie!!! Czy potrafisz się zachować jak trzeba? Danuta Sidzikuwna " Inka"
0 0
Tylko uczennice ?
0 0
Tylko dziewczynki jak na obrazku ?