Trudno oszacować ile ścieków z przydomowych szamb na Kaszubach trafia do przydrożnych rowów, do jezior lub przesiąka do gruntu. Zapowiadane przez gminy kontrole często dopiero się rozpoczynają. Tymczasem na rynku są już nowoczesne systemy pozwalające całkowicie zautomatyzować nadzór nad gospodarką ściekową. Tylko gminy niechętnie po nie sięgają.
Temat nieszczelnych szamb i ścieków płynących z prywatnych posesji wszędzie tylko nie do oczyszczalni ścieków to "gorący kartofel". Ilekroć sprawa ta zostaje poruszona, wywołuje burzliwą dyskusję i spore oburzenie.
Problem nie dotyczy wyłącznie Kaszub, ale tutaj nabiera szczególnego znaczenia. O problemie zanieczyszczenia jezior i rzek w regionie pisaliśmy ostatnio kilkakrotnie. W tym kontekście coraz częściej pojawia się pytanie czy Kaszuby, które chcą uchodzić za region atrakcyjny przyrodniczo i turystycznie toną w ściekach?
Sądząc chociażby po opiniach naszych Czytelników, problem jest poważny.
Gminy powiatu kartuskiego zapowiedziały jakiś czas temu kontrole bezodpływowych zbiorników i przydomowych oczyszczalni ścieków. Wynika to z konieczności dostosowania się do nowych przepisów.
Zapytaliśmy w kilku gminach, ile kontroli dotąd przeprowadzono, czy stwierdzono uchybienia oraz czy samorząd dysponuje informacją na temat ilości szamb oraz czy porównuje te dane z faktyczną ilością ścieków wywożonych do oczyszczalni.
Weronika Reszka, inspektor ds. ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Urzędzie Gminy Przodkowo informuje, że kontrole rozpoczną się zgodnie z planem od III kwartału br.
[ZT]42716[/ZT]
- Jednocześnie informuję, iż gmina Przodkowo prowadzi ewidencję zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Informacje od mieszkańców w sprawie ilości przekazywanych ścieków, porównywane są z danymi, ze sprawozdań składanych do tutejszego urzędu przez przedsiębiorców - poinformowała Weronika Reszka.
W gminie Chmielno przygotowywany jest system do kontroli nieruchomości pod kątem ilości wywożonych nieczystości ze zbiorników bezodpływowych oraz osadu z przydomowych oczyszczalni ścieków. Gmina dysponuje już rejestrem zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.
Gmina Somonino informuje, że zgodnie z przepisami prowadzi ewidencję zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, a "(...) podmioty prowadzące działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych składają do wójta gminy kwartalne sprawozdania (...)".
Gmina zobowiązała też mieszkańców do składania informacji o posiadanych zbiornikach, zaś od połowy maja prowadzi kontrole nieruchomości (...) w zakresie zawartych umów oraz posiadanych dowodów uiszczania opłat za opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków (...).
(...) Kontrola obejmuje w szczególności: sprawdzenie posiadania przez właściciela nieruchomości umowy zawartej z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie wójta gminy Somonino na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych, udokumentowanie wykonania obowiązku pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych oraz jego częstotliwości poprzez okazanie dowodów uiszczania opłat za te usługi (...) - informuje UG Somonino. - (...) Kontrola polega na wezwaniu właściciela nieruchomości do przedłożenia dokumentów będących przedmiotem kontroli. Może również zostać przeprowadzona kontrola terenowa na terenie kontrolowanej nieruchomości. Termin końcowy kontroli to sierpień 2024 r.(...).
Gmina podkreśla także, że także do właścicieli domków letniskowych wysłała wezwania do okazania umowy i dowodów uiszczenia opłaty za usługi opróżniania nieczystości ciekłych za ostatnie 12 miesięcy.
- Jesteśmy w trakcie analizy wpływających do Urzędu Gminy dokumentów i sporządzania pierwszych protokołów kontroli - czytamy w odpowiedzi UG Somonino.
W gminie Stężyca od początku roku zweryfikowano tam 131 nieruchomości, które nie posiadają kanalizacji sanitarnej.
Właścicieli nieruchomości z pięciu miejscowości wezwano do przedłożenia obowiązkowych dokumentów tj.: umowy na opróżnianie zbiornika bezodpływowego z nieczystości ciekłych oraz dowodów uiszczania opłat za wywóz tych nieczystości.
Jak informuje Katarzyna Rynkiewicz, zastępczyni wójta gminy Stężyca, najczęstszym uchybieniem był brak potwierdzeń wywozu nieczystości.
[ZT]44463[/ZT]
- Właściciele nieruchomości nie mieli świadomości konieczności ich przechowywania, ponadto rachunki bywają nieczytelne lub zostały wystawione na użytkownika nieruchomości, a nie właściciela. W związku z powyższym, osoby te zostały po raz pierwszy pouczone i zobowiązane do realizacji ciążących na nich obowiązków tj. zawarcia umowy, przechowywania dowodów uiszczania opłat za wywóz nieczystości ciekłych - podkreśla Katarzyna Rynkiewicz.
Gmina Stężyca także posiada informacje o liczbie zbiorników bezodpływowych i zapewnia, że porównuje je z danymi przekazywanymi przez podmioty świadczące usługi wywozu.
Czy to pozwoli wyeliminować przypadki nielegalnego wypuszczania ścieków do gruntu lub do przydrożnych rowów? Wątpliwości jest sporo.
W gminie Kartuzy, gdzie działa Straż Miejska dużo łatwiej o interwencję w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub reakcję na zgłoszenie o tym, że ktoś nielegalnie pozbywa się ścieków. I, jak mówi Krzysztof Pawłowski, komendant Straży Miejskiej w Kartuzach, takie interwencje nie należą do rzadkości.
W pozostałych gminach organizacja kontroli w terenie wymaga nieco bardziej skomplikowanych zabiegów i przygotowania.
Ale, jak przekonuje przedstawiciel firmy zajmującej się monitoringiem wywozu, z która się skontaktowaliśmy, dzisiaj dostępne są zupełnie inne rozwiązania, które umożliwiają "spięcie" całego systemu gospodarki ściekowej i łatwe sprawowanie nad nim kontroli.
- Sprawa jest prosta: ilość ścieków produkowanych w danym gospodarstwie domowym musi się zgadzać z ilością zużywanej przez nie wody - mówi. - Jeśli wiemy, jakiej pojemności zbiornik na ścieki istnieje na danej nieruchomości, to już łatwo ustalić z jaką częstotliwością trzeba go opróżniać. I tutaj nie potrzeba kontroli w terenie czy analizy dokumentów. Wszystko załatwia system komputerowy i takie gotowe rozwiązania są już dostępne. Wystarczy je wdrożyć i gmina otrzymuje regularnie pełen raport na temat tego, ile ścieków jest wywożonych wozami asenizacyjnymi do oczyszczalni ścieków, czy są jakieś różnice, gdzie one się pojawiają i tak dalej. To pozwala uszczelnić system, zwiększyć wpływy do budżetu i rzecz jasna chronić środowisko. Niestety niewiele gmin chce w tej chwili sięgać po takie rozwiązania pomimo, iż pokazywaliśmy wstępną analizę problemu, grożące sankcjom dla gmin z tytułu nieprawidłowych sprawozdań do Wód Polskich, WIOŚ czy realizacji dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.
Oficjalnie, jak mówi przedstawiciel firmy, gminy tłumaczą się brakiem środków na wdrożenie systemu. Nieoficjalnie - chodzi o coś zupełnie innego.
- Tłumaczono nam, że problemem jest sprzeciw społeczny użytkowników przydomowych szamb oraz przewoźników, Spotkaliśmy się też z sytuacją, gdy pracownik gminy odmawiał wykonywania czynności kontrolnych ze względu na obawy napiętnowania ze strony lokalnej społeczności - mówi nasz rozmówca.
A o tym, z jak poważnym problemem mamy do czynienia mówią dane.
- Za przykład danych z takiej analizy mogę przedstawić jedną z gmin w powiecie kartuskim gdzie na 2869 zbiorników, o których wiedziano, były 1762 zrzuty do oczyszczalni ścieków w skali roku. Zakładając, że jeden zbiornik bezodpływowy ma pojemność 8 metrów sześciennych i rodzina trzyosobowa zapełnia zbiornik średnio co dwa miesiące, otrzymujemy ponad 121 tysięcy metrów sześciennych ścieku, który trafia do środowiska. I to tylko z jednej gminy. Proszę sobie wyobrazić ile to może być w całym powiecie - komentuje nasz rozmówca.
[ANKIETA]68[/ANKIETA]
Somsiad 20:13, 03.07.2023
Ksiądz powinien powiedzieć że nieda rozgrzeszenia przecież to są wszyscy katolicy
46820:36, 03.07.2023
A co na to gmina Sierakowice? Kiedy w końcu zaczną robić kontrole?
Co20:51, 03.07.2023
Jakie kontrole?
Jak była kontrola kompostowników to bali się pytać o szambo bo jeszcze dostali by *%#)!& ?
Pupu09:00, 04.07.2023
Wtedy kiedy ty się wyprowadzisz
Ttttt09:11, 04.07.2023
A może gminy i powiat powinny iść na rękę w oczyszczalniach a nie pod górkę robić że przez pół roku trzeba czekać na wszystkie dokumenty i zezwolenia chory kraj najlepiej chodzić i mandatu trzepać
Ajax20:56, 03.07.2023
Samo sprawozdania firm asenizacyjnych, to przecież kupy się nie trzyma. Brak kontroli to wspieranie trucia środowiska, czy tam w tych urzędach pracują kompetentne osoby? Może na zachęte to niech wypiją to szambo, może przejrzą na oczy a jak nie to do zwolnienia razem z wujtami
Kaszuba20:59, 03.07.2023
Kontroli nie było nie ma i nie będzie tak było jest i będzie. Poparcie polityczne za wszelką cenę nie ważne czy to w sejmie czy w samochodach. Czyli do tej pory nie robili lenie nic!
Mały21:05, 03.07.2023
Somonino do sierpnia 2024r koniec kontroli i pewnie też tylko upomnienie za brak kwitów, czy wy jesteście poważni? Przecież to zachęta dla wszystkich aby lać szambo nawet pod UG i też nie będzie problemu.
Łapalice21:08, 03.07.2023
Tam gdzie nie ma kanalizy to jestem w stanie to jakoś zrozumieć że ktoś nie dopilnował i że się przelało ale ludzie specjalnie nie podłączają się do kanalizy i zalewają sąsiadów.
Żukowo 21:09, 03.07.2023
No dobra, a co z Gminą Żukowo? Tu jest tyle szamb, że głowa mała i wiadomo, że też wylewają ścieki w krzaki. Mój sąsiad też.
Do wyżej 22:00, 03.07.2023
To zgłoś go do kontroli, referat ochrony środowiska. Przyjadą. Sprawdzą go za 4 lata wstecz!
Żukowo 06:51, 04.07.2023
Żeby to było takie proste... Przecież mój dom będzie dalej stał obok jego domu i dalej będziemy sąsiadami. Nie potrzebuję zatargów. Poza tym jemu nic nie da kontrola, bo szambo wylewa po trochu, a i tak zamawia wywóz. Nie sądzę, że sprawia mu to przyjemność, raczej myślę, że to robi z jakiejś smutnej konieczności. Dlatego nie wiem dlaczego urząd gminy Żukowo robi najpierw drogi, potem one są niszczone, bo idzie sieć z gazem, a jeszcze nie ma kanalizacji. ROZWIĄZANIE TO KANALIZACJA, a nie kontrole.
Niestępowo07:17, 04.07.2023
Tylko jak już powstanie to nie ma obowiązku przyłącza. Nic to nie zmieni. U nas to samo jest i nikt z tym nie chce robić nic. Nawet jak zgłosiłem nic się nie zmieniło, nie było nikogo z kontroli.
Żukowo 08:31, 04.07.2023
Do Niestępowo: to jest tak przykre, że aż nie da się wyrazić jak bardzo. Jest jednak na to wyjście i tu Gmina powinna się zainteresować - kto się nie podłączy, płaci za wodę 50x drożej. Wyjdą tak absurdalne kwoty, że nie będzie już tak łatwo olać sprawę. Dodatkowo Gminy mogłyby by się postarać o niskooprocentowane pożyczki z dodatkowego źródła, nie z budżetu, na przyłącza do kanalizacji. To też jest duży koszt, by opłacić geodetę, jakieś mapki i samo przyłącze. Albo pomóc ludziom w oszczędzaniu na ten cel i dać jakaś bonifikatę. Większość osób w ogóle nie daje rady oszczędzać, więc wpłata na konto gminne mogłaby im w tym pomóc, bo nie dałoby się tych pieniędzy wypłacić na jakieś *%#)!& jak w przypadku prywatnego konta.
Chyba powinnam być w radzie gminy, bo na poczekaniu wymyślam rozwiązania, które mają szansę przynieść korzyści.
Ekolog13:11, 04.07.2023
Ja zgłaszałem taki fakt do referatu ochrony środowiska w pewnej gminie trzy krotnie i to od marca i wygląda na to, że mają to w d... bo do dzisiaj się leje i leje.
O czym my tu mówimy.
Niestępowo14:42, 04.07.2023
Wzrost kosztów wody x 50 niestety ale musi taryfę zatwierdzić wody polskie.
Budowa kanalizacji to proces wieloletni a z problemem trzeba walczyć tu i teraz. Więc trzeba te kontrole faktycznie robić i to natychmiast!!!
Gary21:22, 03.07.2023
Won od mojego obejścia.
Sąsiad21:29, 03.07.2023
Ciebie kontrola raz dziennie powinna obejmować
Buhaha 22:01, 03.07.2023
On nie ma toalety.
Szambozagatka 21:37, 03.07.2023
Kontrole? To jest iluzja kontroli. NIK informuje że 90%szamba trafia do środowiska a gminy od wielu lat kładą na to lachę,tak im wygodnie i dopóki coś się nie wysypie z rybami albo bakteriami ecoli to jedzie karawana dalej. To jest niepojęte że jest robioną przez instytucje taka prowizorka. Pragnę przypomnieć że komuny już niema.
Działkowiec21:46, 03.07.2023
Kiedy była kontrola na ogródkach działkowych kto wywozi nieczystości???? Pytanie do Pana komendanta Straży Miejskiej w Kartuzach
Ogród 07:12, 04.07.2023
A co to Ciebie obchodzi.
Gmina Żukowo 22:03, 03.07.2023
Kontrolują, ale porządnych ludzi i nowe domy. Do starych wylewaczy boją się wejść.
gminne szambo22:12, 03.07.2023
Może by tak gmina Kartuzy skanalizowała 2/3 gminy a potem jakieś kontrole.Ale kak mówił nasze słońce za wasxego życia się nie doczekacie.Nawet nikt po fundusze nie występuje.
21 wiek23:37, 03.07.2023
a ludzie zalewaja sie wlasnym gownem na tym hoduja warzywa owoce pija wode itd
no cudownie to brzmi
jak w w sredniowieczu
Fjjr23:41, 03.07.2023
Braki kanalizacji sołectwo Kosowo ciekawe kiedy gmina ma w planie to zrobić
Ciekawe23:51, 03.07.2023
Już wiem dlaczego Kaszubski Truskawka tak smakuje.
Robota23:52, 03.07.2023
Idę pompować, najwyżej dostanę upomnienie za kilka lat jak kontrola do mnie dojdzie?
Uwaga23:53, 03.07.2023
temat dla mediów krajowych. Alarm TVP
Stan 02:18, 04.07.2023
U nas na wsi jest kanalizacja, a kiedyś przyjeżdżał Janek brał 30 zł za beczkę 6 tys litrów a mnie nie obchodzilo gdzie to wylewa bo nikt się nie skarżyl na smród. Dzisiaj dwa, trzy razy do roku z oczyszczalni ścieków wywoza na okoliczne pola za jednym razem tysiąc ton osadów z osadników. Jest przepis że mają to natychmiast wymieszać z gleba, nie głęboko przyorac ale to przepis a mieszają to po zakończeniu czyli 4-5 dni a smród taki że zbiera na wymioty. Ponoć te tysiące ton wna nie zanieczyszcza gleby ani wód gruntowych.
Tadzik06:59, 04.07.2023
Nosz k..... Przecież to się w głowie nie mieści. W gminie ochrona środowiska do zwolnienia bo i tak nic nie robią. Stężyca kontrola 125 adresów w pół roku i upomnienia. Przecież za 10lat nie skończycie kontroli. Czy to świadome działanie samorządu, przestańcie chronić tych przestępców którzy nas trują. Żądam od samorządu stanowczego działania, a jak nie to proszę złożyć mandat jak sobie nie radzicie. Wstyd !!!
Rybak07:02, 04.07.2023
Nie raz nad jeziorami było czuć szambo, przykre że mimo sygnałów do samorządu te procesu trwają i nikt nie chce coś z tym zrobić.
Kwiatek07:09, 04.07.2023
Co..... Te wasze jeziora to jedno wielkie bomba biologiczna, już mi się odechciało przyjechać na tygodniowy urlop. Jakim trzeba być bezmuzgowcem i robić takie rzeczy.
Iglak07:20, 04.07.2023
Dlaczego gminy nie przechodzą na te systemy? Przecież to rozwiązanie problemu
Golunski tragedia07:35, 04.07.2023
Dzięki golunskiego w gminie Kartuzy praktycznie nie ma i dzieki zadłużeniu do jakiego doprowadził gminę janalizacji nie będzie. Na kanalize przeznaczył zaledwie 2 mln , to świadczy jak jest nieudolny. Ale na przystanki dla gryfa 3.5 mln plus plac i droga asfaltowa.
Niestety 08:21, 04.07.2023
Póki rządzą ludzie ze Zrzeszenia KP, to tak będzie, bo swoim nie będą bruździć.
Słyszalem 09:32, 04.07.2023
O układzie Kaszubskim
Rybaki09:34, 04.07.2023
Zawsze jak pada czuć szambo w okolicy
Janowo Sierakowice 10:23, 04.07.2023
Przetrzepać!!! Tu co weekend walą swoje ?do rowów, smród że szok. Śmierdziele potem jedzą swoje warzywka z ogródka tfu.
Rybaki10:25, 04.07.2023
Dokładnie w Rybakach leją szambo , ścieki sąsiadom w pole na skrzyżowaniu ulic Słonecznej spacerowa na podwórku Figurka a za domem szambo się leje u innych mieszkańców to samo jeden to zrobił sobie wysypisko śmieci na swojej działce a w Somoninie walczy udaje wielkiego ekologa wla
Dlaczego10:30, 04.07.2023
Urząd jest tak opieszały, co tam się wyrabia że pozwalają nas truć!!!
Mopsek10:44, 04.07.2023
Tego nie da sie zalatwic, kaszubi uwielbiaja sie kapac w sciekach.Najlepiej jest na wsiach, tam to jest dopiero w czym sie kapac.
Teodor10:45, 04.07.2023
Ilość zużytej wody musi się zgadzać z wywozem ścieków. Bzdura totalna. Nigdy się nie będzie zgadzało.
Kanaliza10:55, 04.07.2023
No jak się wylewa w nocy to na pewno
Teodor16:05, 04.07.2023
@kanaliza napisałem coś o wylewaniu.?
Na zdrowy rozsądek nie może stan zużycia się zgadzać z ilością odebranych ścieków.
@Teodor10:57, 04.07.2023
Jak to nie? Musi się zgadzać. Wiadomo że licznik na ogród musi być osobno. Ale przecież wszyscy co mają kanalizację płacą za wodę i za ścieki wedle zużycia wody. I wszystko się zgadza. Cudów nie ma. Jeśli pobrałeś 5 m sześć wody, to gdzie by ona się podziała? Wyparowała?
klozetownik13:13, 04.07.2023
Susza jest to paruje?
Bla bla ba16:54, 05.07.2023
Ci co płacą za ścieki mając przyłącze kanalizacyjne zwyczajnie są d,y..,a,ni.
Mieszkaniec 11:04, 04.07.2023
Po co trzymać paragon skoro firma asenizacyjne robi sprawozdanie do gminy z wywozu? Po za tym ile to się słyszy że można za połowę ceny kupić paragon z wywozu, albo bez paragonu taniej..... Jak gminy kontrolują szabowozy czy nie robią zrzutów do lasu czy rzek, zamiast do oczyszczalni.
Na Stoku11:32, 04.07.2023
Na działkach na Prokowskiej, niektórzy mają postawione sławojki. To pytam czy te ich odchody nie spływają do wód gruntowych?
Szambo14:18, 04.07.2023
Te ich wyliczenia ile wody tyle ścieków to już nie powiem do czego to jest. Większość ma ogrody trawniki myje auta itd jak ja. Wody 10 m miesięcznie a szamba mam 12 co 4 MSC. I gdzieś mam ich wyliczenia. A po 2 nikt nie każe trzymać kwitów rok w tył. Ostatni świstek jest to spoko przecież firmy się rozliczają i prowadzą ewidencję potem raporty to mają co i jak
@06:41, 05.07.2023
Do podlewania ogrodu, każdy ma oddzielny wodomierz.
Dziwne to twoje wyliczenie na 4 miesiące zużywasz 40m wody a szamba tylko 12m?
To gdzie spuszczasz to szambo?
Wstyd14:49, 04.07.2023
Ale farmazony przedstawione przez gminy, widać że urzędy nie chcą wykonywać kontroli i swoich obowiązków, nie wiem czy jest tu jakaś zmowa czy ktoś daje w łapę bo jak to można wytłumaczyć? Proszę złożyć wypowiedzenia z pracy skoro nie jesteście kompetentni bo cierpimy wszyscy na skażonym środowisku. Zdziwienie w przysłowie że bakterie z szamb w wodociągach ale kontrola tego stanu może pod koniec roku.
Jakie wy ewidencję prowadzicie, sprawdzone wszystkie domy mieszkalne i letniskowe?
Pytanie16:13, 04.07.2023
Z artykułu wynika że samorządy akceptują czynne skarżanie środowiska przez mieszkańców. Gdzie można zgłaszać takie zachowanie samorządu który ewidentnie nie chce panować nad tym? WIOŚ Wody Polskie? Może Sanepid?
Inny problem17:26, 04.07.2023
Myślę że gminy się do tego niegarną bo jeśli wszystkie ścieki trafią do gminnej oczyszczalni to się okaże że niemają takiej mocy przerobowej i powstanie ogromny problem - ścieki siłą rzeczy popłyną do rzeki jak to miało miejsce w Warszawie. I kto poniesie odpowiedzialność..? Oczywiście że władze gminy.
Szef19:12, 04.07.2023
Oczyszczalnie dadzą radę, są przygotowane pod dany rejon z wyliczeń ilości budynków i ich przyrostu w czasie, nikt nie przebudowuje oczyszczalni w czasie gdy buduje się kanalizację i podłączy się nagle 300 budynków.. Gorzej jest ze starym ściekiem które ciężko się oczyszcza w procesie technologicznym. Ważne aby w procesie planistycznym uwzględnić możliwość awarii i wdrożyć w takim przypadku czynniki zaradcze jak, rezerwowy punkt tymczasowego składowania bądź przerzutka przez połączenia do innej oczyszczalni.
Inny problem 217:32, 04.07.2023
Gminy powinny też rozbudowywać kanalizację ściekowa, a słabo im to idzie.
W obecnych czasach kanaliza jest dużo tańsza niż wywóz (bo około 12zł/m2), a wywóz 12m2 kosztuje 250zł - czyli ponad 20zł/m2,a przecież trzeba zapłacić za wodę około 4zł. To prosto pokazuje że kanaliza jest dwa razy tańsza i nie trzeba jej kontrolować.
Pani22:52, 04.07.2023
Ale po co skoro można legalnie podłączać się pod nieszczelne szambo i wylewać gnój w naturę?
Mieszkaniec Janowa17:58, 04.07.2023
Skoro gmina nic z tym nie robi tzn że jest przyzwolenie na takie wylewanie odchodów....czemu ja mam płacić 1200 zł na pół roku a sąsiad wylewa raz na pół roku żeby mieć kwit i płaci 200 zł w tym samym czasie. Kurła co to ma być? Też może zacznę oszczędzać ?
Jan22:47, 04.07.2023
No tak. Wywózka 190 zł, też wolę wylać pranie rurami byle gdzie a pana od wywozu szamba zamówić raz na pół roku byle mieć kwit??logiczne tysiak w kieszeni ?bez kitu mam ?bekę z tych co zamawiają wywózkę co miesiąc
Nowe domki nad Jezio18:11, 04.07.2023
Jeden z nich nowo powstały w zatoczce Półwyspu Paszk 10 metrów od brzegu a to podobno Kaszubski Park Krajobrazowy. Szambo oczywiście jest w tej samej odległości. To tylko jeden z przykładów. Głównymi trucicielami są RODy. Generalnie na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego brakuje strażnika, który egzekwowałby przepisy a nie tylko uczestniczył w odsłanianiu pomników. Dramat polega na tym, że sami tę przepiękną, kaszubska ziemię zalewamy kupą gówna.
Wrek18:53, 04.07.2023
To ima rychtych tyma diybłoma, le brac detci, dotacje, socjale, 13-nystci, 14-nystci i lac płe nocach w bisiung, chcewy i pazerny te diybłe sum.
Pis20:27, 04.07.2023
To jest lokalna inicjatywa pod nazwą Kaszubskie Szambo w rowie Plus ????
Najlepsza21:57, 04.07.2023
Jest gmina Chmielno masz *%#)!& na czas i ile ci pozwoli prezes spółki bo za dużo i długo to już stare jest i nie będą brali spółka nie zabiera nieczystości jak nie masz z nimi umowy i jak oni chcą mieć czyste środowisko jak wójt to zlewa taką robotę prezesa tym powinna się zająć o grona środowiska i kary dla gminy
A tam 22:00, 04.07.2023
Powinni sie zająć też przede wszystkim tym że wczasowicze wyrzucają śmieci do lasów lub zostawiają przy drogach. Domki wczasowe powinni sprawdzić wszystkie bo podobno jest obowiązek posiadania śmietników i uiszczania opłat.
Jasne 22:42, 04.07.2023
Najpierw niech się zajmą mieszkańcami!!! Żeby w tych czasach smrodziarze lali szambo do rowów fuj a wczasowicze czemu winni? Przecież to ci co im wynajmują domki leją gówno byle gdzie.
Użytkownik22:59, 04.07.2023
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Adaś 23:00, 04.07.2023
W Sierakowicach najgorszy smród jest z Janowa.
Do Adasia 15:19, 05.07.2023
Tak nie mów. Gdy jest ulewa ,w Sierakowicach strasznie śmierdzi szambem.
Sciek06:07, 05.07.2023
Najpierw niech zaczną od siebie kontrolę
Letnik21:10, 05.07.2023
Wczoraj widziałem na brzegu jeziorem Mausz ,,świerze'' ścieki. To się w głowie nie mieści, jak można być takim idiotą !!!
Służby gminne widzę że mają klapki na oczach, skąd ta opieszałość!!!
Paradox21:18, 05.07.2023
Bo to Kaszubska ochrona środowiska. Gdy w Somoninie było oburzenie na sortownie śmieci, dotyczące oddziaływania na środowiska z ukierunkowaniem na możliwe skarżenie Raduni, protestowali mieszkańcy urząd coś tam działał. A gdy tysiące metrów sześciennych lokalnych ścieków trafia w nocy na pola i do rowów, nikt K....A Nie widzi problemu, w szczególności urząd gminy z wydziałem środowiska i mieszkańcy którzy praktykują te haniebne praktyki.
Rada21:21, 05.07.2023
Na jesieni trzeba pogonić tych włodarzy, nie ma zgody na trucie!!!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
4 6
Grzech ekologiczny przeciwko matce ziemi (pachamama-ie)?