Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) są miejscem, gdzie osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mogą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach terapeutycznych, edukacyjnych i zawodowych. O tym jaki jest główny cel tego rodzaju działalności mówi szef WTZ w Pępowie, Sławomir Matkowski.
To przede wszystkim wsparcie społeczne dla osób z niepełnosprawnościami. WTZ oferują bezpieczne i przyjazne środowisko, gdzie osoby takie mogą rozwijać swoje umiejętności społeczne, nawiązywać relacje z innymi uczestnikami oraz budować poczucie przynależności i akceptacji społecznej.
WTZ zapewniają także edukację i rozwój umiejętności poprzez różnorodne zajęcia terapeutyczne i edukacyjne. WTZ pomagają uczestnikom rozwijać swoje umiejętności, zarówno te życiowe (np. samodzielność w codziennych czynnościach), jak i zawodowe (np. umiejętności pracy manualnej, artystyczne czy komunikacyjne).
Istotna jest także integracja zawodowa. Warsztaty Terapii Zajęciowej często współpracują z lokalnymi firmami i instytucjami, co umożliwia osobom z niepełnosprawnościami uczestnictwo w różnych projektach oraz zdobycie doświadczenia zawodowego, co może prowadzić do integracji na rynku pracy.
Zapewniamy także wsparcie emocjonalne i terapeutyczne. Działania podejmowane w ramach WTZ mogą obejmować terapię zajęciową, sztukę terapii czy terapię sensoryczną, które pomagają uczestnikom radzić sobie z emocjonalnymi i psychologicznymi wyzwaniami.
Staramy się stworzyć naszym podopiecznym warunki do samorealizacji i budowania poczucia własnej wartości. Dzięki możliwości uczestnictwa w różnorodnych zajęciach, osoby z niepełnosprawnościami mają szansę rozwijać swoje zainteresowania, pasje oraz zdobywać nowe umiejętności, co przekłada się na wzrost poczucia własnej wartości i samorealizacji.
Podstawowym problemem jest brak odpowiednich środków finansowych. Często WTZ borykają się z ograniczonym budżetem, co może prowadzić do trudności w zapewnieniu odpowiedniego wyposażenia czy zatrudnienia profesjonalnego personelu.
Zmagamy się także z brakiem dostępności. Niedofinansowanie tej grupy pomocowej powoduje, iż Warsztaty Terapii Zajęciowej zostają ograniczone w zakresie podejmowanych ustawowo działań, a co się z tym wiąże, tracą swoja atrakcyjność i dostępność, jako atrakcyjny model rehabilitacji społecznej i zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami.
Sporym problemem pozostaje nadal wykluczenie społeczne. Pomimo starań o integrację, niektórzy uczestnicy WTZ mogą nadal doświadczać wykluczenia społecznego i stygmatyzacji.- brak promocji, marginalne traktowanie polityki horyzontalnej
Powiat Kartuski zamieszkuje ok. 150 000 osób, a według danych GUS około 14 proc. społeczeństwa to osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Gmina Żukowo, gdzie w grudniu 2023 powołano do życia czwarte w Powiecie kartuskim WTZ-y liczy obecnie ok 44 000 osób, czyli około 5000 tys. osób posiada różne stopnie niepełnosprawności.
Problem niepełnosprawności będzie coraz większy , ze względu na rozwijającą się technikę medyczną , która pozwala ratować coraz trudniejsze przypadki zdrowotne.
Musimy zadbać o to, by edukować społeczeństwo, budować świadomość obywatelską jak ważna jest rehabilitacja społeczna, samodzielność, umiejętność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, odpowiedzialności i umiejętności podejmowania ważnych decyzji.
Budujmy społeczeństwo osób z niepełnosprawnościami odpowiedzialne, nieroszczeniowe, pomagajmy rozsądnie rozwiązywać problemy osób z niepełnosprawnościami, promujmy problematykę niepełnosprawności jeszcze sprawniej tak, aby hasła o których mówiłem nie były aktualne tylko w okresie wyborczym, a stanowiły codzienność, były ciągłym prekursorem zmian w trudnym i zawiłym życiu osób z niepełnosprawnościami.
Gorąco zachęcam wszystkie osoby potrzebujące wsparcia do odwiedzin Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach, gdzie otrzymacie państwo niezbędną profesjonalną pomoc. Zachęcam osoby z niepełnosprawnościami do aktywności w celu zapewnienia sobie lepszego jutra.
[ZT]50931[/ZT]
(aktual. godz. 15:12)
Prawo 13:31, 26.02.2024
Wyśmiewanie, wykluczanie ze społeczności, poniżanie, lekceważenie i obrażanie poprzez nazywanie kogoś publicznie chorym psychicznie i umysłowo - powinno być zabronione i karalne. Chrońmy nie tylko osoby z grupy LGBT+
Hasła wyborcze13:43, 26.02.2024
Nikogo z kandydatów w wyborach raczej nie obchodzą ludzie z niepełnosprawnościami jakoś szczególnie. Większość kandydatów zapewne nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi i umysłowymi również posiądą prawo wyborcze. Kto by się tam przejmował, garstką ludzi i ewentualnie ich rodzinami, zwłaszcza na wioskach, na osiedlowych gminnych uliczkach? Można mieć w czterech literach, np. że ktoś codziennie ma ubłocone na ulicy gminnej buty do mycia, czy zaniedbaną zieleń w miejscu publicznym, prawda?
Użytkownik14:48, 26.02.2024
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Radny217:03, 26.02.2024
Nie wolno wykorzystywać pieniedzy niepełnosprawnych do swojej prywaty jak to robi pan Matkowski ze swoją partnerką .To jest haniebne
Kaszuba18:57, 26.02.2024
To znaczy że wszystkie WTZ wykorzystują tak fundusze? A gdzie Twoje dowody !!
Sławój20:09, 26.02.2024
Kolejny amator łatwego i lekkiego życia - do roboty 😠
Kaszuba06:54, 27.02.2024
To może pomożesz w tej" łatwej i lekkiej" pracy. Czy choć jeden dzień miałeś do czynienia z osobami z niepełonosprawnościami??
1 0
Posiadają prawo wyborcze 👍