Zamknij

Kartuzy. Teren po dawnym wysypisku zmieni się w farmę fotowoltaiczną

09:07, 21.05.2024 Aktualizacja: 11:58, 21.05.2024
Skomentuj fot.kolaż.oprac.W.D./mat.UM Kartuzy fot.kolaż.oprac.W.D./mat.UM Kartuzy

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami gmina Kartuzy chce przeznaczyć teren po dawnym wysypisku śmieci pod budowę farmy fotowoltaicznej. Jest już decyzja o sporządzeniu miejscowego planu dla tego obszaru.

Kartuscy radni jednogłośnie przyjęli wczoraj uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Marii Szymichowskiej (odcinek obwodnicy Kartuz). Opracowanie planu ma umożliwić zagospodarowanie terenu po dawnym wysypisku śmieci. Działka o powierzchni około 4,5 ha ma zostać przeznaczona pod farmę fotowoltaiczną. 

Energia produkowana w tej instalacji miałaby być wykorzystywana na potrzeby miasta i gminy. 

- Jeśli będzie taka możliwość, to będziemy zabiegali o możliwość przyłączenia instalacji do sieci, ale jeśli nie to będziemy szukali sposobu na magazynowanie energii - mówił na sesji burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. - Energia ta na pewno będzie wykorzystywana na potrzeby oświetlenia na terenie miasta i gminy. 

[ZT]43904[/ZT]

O potrzebie zagospodarowania terenu po dawnym, zrekultywowanym wysypisku śmieci w Kartuzach mówi się już od pewnego czasu. W minionej kadencji propozycję w tym zakresie przedstawił ówczesny przewodniczący kartuskiej Rady Miejskiej Mariusz Treder. 

Aby ustalić, czy na terenie po dawnym wysypisku możliwa jest budowa farmy fotowoltaicznej gmina Kartuzy zleciła wykonanie ekspertyzy sanitarnej, geotechnicznej i zagrożenia gazem.

Wyniki przeprowadzonych badań i analiz wskazują, że na terenie przy ul. Węglowej możliwe jest stworzenie farmy fotowoltaicznej o mocy 3,8 MWp, która rocznie produkowałaby 3600 MWh energii elektrycznej. 

Zgodnie z założeniami samorządu bezpośrednim inwestorem - wedle dotychczasowych założeń - miałby być Zakład Energetyki Cieplnej Spec-Pec, który jest spółką należącą do gminy Kartuzy. 

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(11)

..b.b.....b....b.b.....b..

15 3

Tylko nie próbujcie bawić się w magazynowanie tej energii. To się kompletnie nie opłaca. Wyłącznie podłączenie do sieci.

09:37, 21.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Słaba korzyśćSłaba korzyść

9 5

Obecny system energetyczny w Polsce nie jest przystosowany do magazynowania energii, dwa nie mamy możliwości płynnego przejścia do korzystania w pełni z produkowanej energii z paneli i ograniczenia produkcji w elektrociepłowniach węglowych, bo w chwili obecnej farmy fotowoltaiczne są wyłączane przez ZE, gdy w słoneczny dzień mamy ogromną masę takiej energii z paneli, bo nie można szybko zmniejszyć produkcji energii w elektrociepłowniach. Tak więc ta kartuska farma będzie często wyłączana, tworzenie własnego magazynu energii - czytaj budowa wielkiego akumulatora składającego się z setek akumulatorów nie ma uzasadnionego rachunku ekonomicznego.
Dwa co z żurawiami tam gniazdującymi? Czy prace rozpoczną się po okresie lęgowym?

09:53, 21.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ormowiec_KartuskiOrmowiec_Kartuski

3 13

Mieciula to ma łeb! Dba o swój lud boży jak prawdziwy pasterz!

09:59, 21.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec wsiMieszkaniec wsi

9 5

Miecio potem powie ze na wsi będzie wyłączać co 2 łapę gdyż kabel nie został tam podciagniety darmowego pradu

12:02, 21.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

18 5

Powinni tam zrobić parking a zadaszenie z paneli i kładkę na PKP. Masz duży parking dla pasażerów PKM i przejście kładka nad ulicą węglową i panele jako zadaszenie parkingu

14:45, 21.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bo tybo ty

6 1

A fundamenty to 1 m ziemi,folia,4 m śmieci i co będą wiercić pod pale? 25 lat te śmieci nie powinny być ruszane.Otworzą puszkę Pandory.

15:21, 21.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Powinien byc parkingPowinien byc parking

3 4

Osobówki nie mają gdzie parkować tiry od Gdańska do czarnej dobrowki nie mają miejsca postojowego masakra a oni chcą panele zrobic dla kogo one będą pod jeden dom na koscierskiej

20:37, 21.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dd

2 0

Magazynować energię można na różne sposoby - np poprzez nagrzanie wielkiego zasobnika z wodą, lub zasilenie elektrowni szczytowo - pompowej. Nie trzeba wprowadzać do sieci, która pewnie i tak wszystkiego nie przyjmie.

08:20, 22.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

John John

3 0

Zdecydowanie najlepszym pomysłem byłoby zrobienie parkingu. Nie tylko dla osobówek, ale przede wszystkim dla autobusów, które aktualnie stoją na Kolejowej.

08:26, 22.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekaweciekawe

3 0

Ciekawe co za 20 lat, gdy skończy się żywotność tych paneli z nimi zrobią? Ekologia ekologią ale nikt nie myśli, jak utylizować coś czego nie da się zutylizować. Bardzo to krótkowzroczna decyzja

09:22, 22.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@d@d

2 0

Czyli co? Budujemy wielki zasobnik (bojler) za nieokreśloną ilość milionów złotych, czy budujemy zbiornik wodny, z którego później będziemy wyprowadzać wodę, która będzie napędzać prądnicę wytwarzającą energię np w nocy za nieokreśloną ilość milionów złotych, pewnie 500mln nie wystarczy na 10% takiej inwestycji.
W Polsce nie ma tego typu instalacji, tak jak w krajach skandynawskich, aby nadprodukcję z paneli pakować w napełnianie zbiorników wodnych, z których potem napędza się prądnicę wytwarzając prąd w nocy. W Szwecji,czy Norwegii wybudowano największy taki podziemny układ gdzie w czasie nadprodukcji woda jest pompowana go górnego zbiornika, a w nocy spuszczana do dolnego.
Ta inwestycja trwała 10 lat. a my jesteśmy daleko w polu.

11:11, 22.05.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%