Radni Powiatu Kartuskiego jednogłośnie podjęli uchwałę o powołaniu Młodzieżowej Rady Powiatu. Pomysłodawcami jej utworzenia są uczniowie z PZS w Somoninie. - Ta inicjatywa da młodzieży wpływ na otaczającą rzeczywistość - mówił Maciej Patoka z samorządu uczniowskiego somonińskiej szkoły.
O inicjatywie somonińskich uczniów już pisaliśmy - młodzież chce móc zgłaszać swoje opinie i potrzeby bezpośrednio władzom, ale też poznać, jak działa samorząd lokalny. Młodzi ludzie swój pomysł konsultowali od marca, m.in. z przedstawicielami powiatu kartuskiego, a także pomiędzy przedstawicielami powiatowych szkół.
[ZT]57134[/ZT]
Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu Kartuskiego zapadła jednogłośna decyzja o utworzeniu Młodzieżowej Rady Powiatu Kartuskiego. Na sesji obecni byli przedstawiciele Powiatowego Zespołu Szkół w Somoninie - Julia Głodowska, Amelia Walkusz oraz Maciej Patoka.
Radni bardzo przychylnie odnieśli się do tego pomysłu.
- W środowisku Koalicji Obywatelskiej od lat panowało przekonanie, że istnieje potrzeba powołania Młodzieżowej Rady Powiatu Kartuskiego, która byłaby dla naszej młodzieży pomostem ułatwiających włączenie się w lokalne życie społeczne. Z radością przyjęliśmy informację o inicjatywie młodych ludzi z Powiatowego Zespołu Szkół w Somoninie, jesteśmy pełni uznania dla grupy inicjatywnej i przedstawicieli pozostałych szkół z powiatu kartuskiego, którzy swoim aktywnym działaniem przyczynili się do tego, że na dzisiejszej sesji powołujemy Młodzieżową Radę. Jesteśmy przekonani, że rada ta umożliwi młodzieży większy udział w procesie podejmowania decyzji dotyczących jej środowiska oraz całej powiatowej społeczności - powiedział Mirosław Żeromski, zapraszając do współpracy z klubem radnych KO.
Głos zabrał także Andrzej Leyk z PiS, który pogratulował inicjatywy młodym ludziom.
- To inicjatywa, która daje młodym ludziom wyrażenia swoich opinii, pomysłów i włączenia się w proces decyzyjny na poziomie powiatowym. Jest to wpływ na otaczającą rzeczywistość, rozwijanie umiejętności przywódczych, komunikacyjnych oraz organizacyjnych. To bezcenne doświadczenie, które mam nadzieję, że zaprocentuje w naszej przyszłości społecznie i zawodowo. Angażowanie młodzieży buduje silniejsze więzi międzypokoleniowe - mówił. - Wierzę, że Młodzieżowa Rada Powiatu Kartuskiego wzmocni naszą społeczność.
Według statutu Młodzieżowa Rada Powiatu Kartuskiego składać będzie się maksymalnie z 20 członków - po 2 uczniów z każdej ze szkół ponadpodstawowych zlokalizowanych na terenie powiatu kartuskiego, z wyłączeniem szkół dla dorosłych.
Radni wybierani będą w szkołach, które stanowią okręgi wyborcze. Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady zwoła i poprowadzi do czasu wyboru Przewodniczącego Rady Starosta lub osoba przez niego wyznaczona. Jej kadencja trwać będzie trzy lata.
Do zadań i kompetencji Młodzieżowej Rady Powiatu Kartuskiego należeć będzie szczególnie: opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży; udział w opracowaniu działań strategicznych powiatu na rzecz młodzieży; monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych powiatu na rzecz młodzieży. Będzie ona monitorować potrzeby młodych osób w powiecie kartuskim.
Rada podejmować będzie też działania na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej, a także może występować do Zarządu Powiatu Kartuskiego lub Rady Powiatu Kartuskiego z wnioskami o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej. Będzie ona współpracować z samorządami szkolnymi, organizacjami pozarządowymi, społecznymi i instytucjami działającymi na rzecz młodzieży.
Zadaniem rady jest też integracja i wspieranie środowiska młodzieży, organizowanie i wspieranie imprez o charakterze kulturalnym, sportowym, proekologicznym, naukowym i charytatywnym.
- Młodzieżowa Rada Powiatu ma być zespołem o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym - informuje w uzasadnieniu do uchwały o utworzeniu Młodzieżowej Rady Iwona Formela, wicestarosta kartuski. - Aktywne uczestnictwo młodzieży w życiu lokalnej społeczności, w tym w podejmowaniu decyzji na szczeblu samorządu lokalnego jest elementem wychowania obywatelskiego, które buduje wiarę młodzieży we własne kompetencje. Ponadto zwiększa również poczucie sprawczości. Poprzez zaangażowanie młodzi ludzie zyskują również świadomość, że pomimo swojego wieku, mają prawa i ich głos się liczy.
Ivona15:35, 26.07.2024
Podziekowac nalezy przede wszystkim radnemu Arkadiuszowi Piernickiemu który zainicjował i już w kampanii wyborczej obiecał postanie naszej rady. Dziekujemy Panie Arku
EchoL16:49, 26.07.2024
Mamy coraz więcej wszelkiego rodzaju rad, a coraz mniej konkretnych działań i ludzi, nie tyle kompetentnych co myślących o rozwoju regionu, kierunku tego rozwoju.
Jest tyle różnych komisji, odbiorów, cała biurokracja i papierologia a jakość wykonania inwestycji okazuje się potem kiepska i trzeba poprawiać, potem znowu poprawiać.
Edeck19:59, 26.07.2024
Socha, Cieszyńska, Piernicki coś się wam pomyliło, już dawno do młodzieży się nie zaliczacie, coraz bliżej wam do uniwersytetu trzeciego wieku. Rozumiem że ładnie się podpisać pod czymś przy projekcie przy którym mieliście minimalny wkład.
do Edeck20:46, 26.07.2024
Socha, Cieszyńska i Piernicki to uniwersytet trzeciego wieku?
To teraz boję się zapytać - gdzie mam zapisać Woźniaka i Łapę?
Oj tych u góry teraz strzela cholera, że się coś udało zrobić i nie poszło to po ich myśli, więc postanowili pisać komentarze.
Maluch23:22, 26.07.2024
A ten Piernicki, taki niski? Czy wy w powiecie nie macie roboty?
brawo13:09, 27.07.2024
Super, że coś takiego powstało, może teraz w koncu młodzież będzie dopuszczona do głosu i odmłodzi się ta cała władza
niech ta niby młodzi21:09, 27.07.2024
zajmie się narkomanizmem w swojej szkole. Niech obserwują , informują i wtedy będzie coś dobrego dla ludzi, rodzin
......09:39, 30.07.2024
Piernicki?? To pomysł od Wnuka to Lipiński naciskał na rady młodych i seniorów w każdej gminie i powiecie.
3 1
powstają rady ,działy i wydziały, żeby cymbały nie wiedziały gdzie się pieniądze podziały