Zamknij

Żukowo. Ruszyło składanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego

13:28, 01.10.2024 M.Dz. Aktualizacja: 14:51, 01.10.2024
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. archiwum Zdj. ilustracyjne. fot. archiwum

Ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Żukowo. Do dyspozycji mieszkańców jest 800 tys. zł. Składanie wniosków trwa od 1 do 20 października.

Pisaliśmy już, że w gminie Żukowo wrócił Budżet Obywatelski, który z przerwami funkcjonował tu od 2016 roku. 

[ZT]59159[/ZT]

Jego wysokość na rok 2025 wyniesie 800 tys. zł, w tym 600 tys. zł na projekty ogólnomiejskie oraz sołeckie oraz 200 tys. zł na projekty ogólnogminne. Dokładne kwoty na poszczególne sołectwa znajdują się TUTAJ.

Od 1 do 20 października czekamy na wnioski do Budżetu Obywatelskiego. To wasza szansa i wasz głos, który będzie słyszalny we współdecydowaniu o tym, jak ma wyglądać gmina Żukowo - mówi Mariola Zmudzińska, burmistrz gm. Żukowo, na nagraniu umieszczonym w mediach społecznościowych. - Budżet Obywatelski to coś, w co warto się angażować, coś co warto realizować. 

Projekty finansowane ze środków budżetu obywatelskiego powinny mieć charakter lokalny, czyli dotyczyć potrzeb mieszkańców gminy Żukowo.

Można złożyć projekt: ogólnogminny (dotyczący całej gminy Żukowo); ogólnomiejski (mieszkańcy miasta Żukowo tj. Osiedla Nowe, Dolne, Wybickiego, Norbertanek, Elżbietowo oraz sołectwa Żukowo Wieś) oraz sołecki (mieszkańcy sołectw z wyłączeniem miasta Żukowo i sołectwa Żukowo)

Można złożyć dowolną liczbę projektów każdego typu, w konfiguracji: ogólnogminny i ogólnomiejski lub ogólnogminny i sołecki.

Jakie projekty mogą być zgłaszane?

  • budowa elementów sportowych i rekreacyjnych, modernizacja boisk, wyznaczenie tras sportowych lub spacerowych np. tras do Nordic Walking,
  • ustawienie urządzeń zabawowych dla dzieci i młodzieży, rozbudowa istniejących placów zabaw,
  • modernizacja terenów zielonych, nasadzenie zieleni, tworzenie ogrodów wertykalnych, czy lasów kieszonkowych, zagospodarowanie terenu na cele rekreacyjne,
  • budowa wybiegów dla psów,
  • remonty chodników, doświetlanie terenów gminnych,
  • działania na rzecz zdrowego stylu życia (odżywiania, aktywności fizycznej, radzenia sobie ze stresem),
  • programy aktywizujące społeczności lokalne (festyny, kluby seniora, domy sąsiedzkie, itp.),
  • szkolenia i warsztaty dla mieszkańców (np. z zakresu ratownictwa, spraw obywatelskich, warsztaty dla dzieci, itd.).

Proponowana inwestycja musi być zlokalizowana na terenie należącym do gminy bądź na nieruchomości, co do której jej właściciel złożył oświadczenie o woli użyczenia danego terenu pod inwestycję wskazaną w projekcie na okres minimum 5 lat i nie krótszy niż okres amortyzacji planowanych nakładów na danym terenie.

Teren, na którym będzie realizowany projekt, powinien być ogólnodostępny, a  projekt musi być możliwy do sfinansowania w ramach jednej edycji BO.

Projekt może zostać złożony wyłącznie na wniosku, którego wzór znajduje się w systemie elektronicznym udostępnionym na stronie internetowej BO. Do wniosku należy dołączyć listę z 1 podpisem poparcia mieszkańca terenu objętego danym projektem.

Weryfikacja projektów potrwa od 21 października do 24 listopada. Natomiast głosowanie potrwa od 26 listopada do 15 grudnia. 

Wszystkie informacje znajdują się na dedykowanej Budżetowi Obywatelskiemu stronie: zukowo.budzet-obywatelski.org.

(M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Obywatel Obywatel

1 0

Ja składam wniosek i pięć garbów na K20, jeżdżą tam jak szaleni, ostatnio dwóch strażaków nawet zginęło. 16:48, 01.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%