Kartuscy radni zgodzili się na utworzenie oddziału o profilu mundurowym w II Liceum Ogólnokształcącym im. dra Aleksandra Majkowskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Kartuzach. To oznacza, że poszerzona zostanie dotychczasowa oferta edukacyjna placówki.
W kartuskim II LO na os. Wybickiego istnieje już klasa o profilu policyjnym. Teraz jednak oddział ten nie tylko zmieni swoją nazwę, ale i zakres specjalizacji, na które będą się mogli zdecydować uczniowie.
Rada Miejska w Kartuzach podjęła dziś uchwałę zezwalającą na utworzenie w szkole klasy o profilu mundurowym. Znajdzie się więc tam miejsce dla uczniów, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności przydatne do pracy zarówno w policji jak i np. w Straży Granicznej.
(...) Poza zajęciami specjalistycznymi wynikającymi z rozporządzenia, uczniowie realizować będą zajęcia języka angielskiego i wiedzy o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym oraz zajęcia matematyki w ramach uzupełnienia ramowego planu nauczania, tak aby nasi absolwenci klasy mundurowej byli wyposażeni w zasób wiedzy politycznej i społecznej pozwalający na odpowiedzialną i racjonalną analizę informacji medialnych oraz na podejmowanie szybkich i prawidłowych decyzji w momencie zagrożenia. Przewiduje się również organizację obozów szkoleniowych realizowanych we współpracy z organizacjami o charakterze pro obronnym z elementami survivalu (...) W celu realizacji programu szkolenia uczniów w oddziale mundurowym dyrektor szkoły zawrze porozumienie z kierownikiem odpowiedzialnej jednostki organizacyjnej
Policji oraz Straży Granicznej dotyczące realizacji zajęć określonych w programie szkolenia. W porozumieniu określone zostaną w szczególności sposób realizacji zajęć, terminy i miejsca ich realizacji, a także zobowiązanie do zapewnienia wykwalifikowanych pracowników i funkcjonariuszy posiadających niezbędna wiedzę, umiejętności i predyspozycje do prowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych w oddziałach o profilu mundurowym oraz zobowiązanie do zapewnienia bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom podczas realizacji zajęć na terenie jednostki (...) - napisano w uzasadnieniu do uchwały.
Oddział o profilu mundurowym ma zacząć działać od 1 września bieżącego roku.
(aktualiz. godz. 12.10)
Sorki11:46, 11.02.2025
Jakoś nie widzę, tutaj w tej klasie różnicy pomiędzy zwykłym liceum a tą klasą mundurową.
To coś w stylu obecnych klas wielozawodowych, gdzie w klasie mamy mechanika, fryzjerke, kucharza i krawcową. Przedmiotów zawodowych w takiej klasie brak, za to mają miesięczne kursy teoretyczne tzw zawodowe, które wg mnie są stratą tylko czasu, Ci młodzi ludzie i tak nic nie wynoszą z tych zajęć.
Potem taki trafia na praktykę zawodową i... na praktykach uczymy go teorii z rysunku technicznego, jednostek miar i wielu innych rzeczy, czyli wiedzę którą powinien pozyskać w szkole. Na praktyce on tą teorię powinien choćby znać w podstawach i pod okiem majstra dokonać obliczeń, zwymiarować, itd.
W szkole powinien w teorii poznać zasady działania elementów, które są związane z jego przyszłym zawodem.
Wg opisu w tej klasie mundurowej nie ma nic, czego by nie było w zwykłym liceum, a na mój *%#)!& rozum, nie żebym sie mądrzył, bo skoro wielu z nich ma trafić do służb mundurowych, to powinno się stawiać na sprawność fizyczną czyli wf w wyższym wymiarze niż zwykła zawodówka czy liceum, do tego zajęcia teoretyczne ze znajomości ruchu drogowego, podstaw kodeksu cywilnego oraz innych przepisów, które są najczęściej wykorzystywane np w straży granicznej. Do tego zajęcia z ratownictwa medycznego, zajęcia z samoobrony, zajęcia z podstaw psychologi, praktyczne zajęcia z obsługi broni, w tym zajęcia na strzelnicy. Po trzech latach jeśli połowa odpadnie, to i tak byłaby świetna podstawa dla przyszłych służb. Po kilku latach dzięki takim klasom z takim programem, jakość w służbach podniosłaby się.
No i najważniejsze do tych klas nie mogą trafiać matołki, w chwili obecnej nawet w zawodówce trzeba mieć olej w głowie, bo mamy do czynienia już z zaawansowaną technologią, a do tego potrzebny jest inteligentny operator.
Do niektórych zawodówek nie powinny trafiać osoby ze średnią poniżej 3.0, jeśli ktoś ma problemy aby osiągnąć ten próg, pozostają hufce pracy.
Sorki za ten przydługi wywód. Ale nosi mnie, jak czytam o kolejnej ''specjalistycznej'' klasie, a różni się tylko od innych, że będą nosić mundurki.
Użytkownik14:19, 11.02.2025
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Pisiorek14:51, 11.02.2025
Trzeba być chorym psychicznie żeby szkolić się do zabijania ludzi na wojnach wywołanych przez durnych polityków, podziwiam imbecylizm każdego kto za kasę chce dać się zabić.
@Pisiorek15:22, 11.02.2025
Tylko silna armia i dobrze wyszkolona będzie odstraszać agresora. Bo agresorowi może się nie opłacać napadać na silnego, bo może ponieść klęskę.
Twój nick15:30, 11.02.2025
Tak sobie czytam ten artykuł i wynika z niego, że tylko w tej klasie będą uczyć samodzielnego myślenia, oraz jak się zachować w sytuacji zagrożenia?
Czyli w pozostałych szkołach czego uczą?
No proszę Was, jeśli musi powstać specjalna klasa, aby młodych ludzi uczyć samodzielnego myślenia, to ja nie wiem po co ten caly system edukacji jest.
@Radny222208:26, 13.02.2025
To po co wysyłamy do szkół dzieciaki? Po to by w przyszłości po zdobyciu odpowiedniej wiedzy, rozpoczęli pracę w zawodach, które sobie wybrali, zawody, które są potrzebne do rozwoju gospodarki, wzmacnianiu potencjału krajowego.
Nie rozumie, dlaczego taka klasa mundurowa jest wg Ciebie zła? Kończąc tą szkołę będą mieć skończone 18 lat, wówczas mogą samodzielnie decydować czy podążają dalej wstępując w szeregi armii, policji, straży pożarnej czy straży granicznej.
Po takiej klasie mamy człowieka, który już jest wstępnie przygotowany fizycznie i ma bogatą wiedzę teoretyczną, do tego będzie znał już obsługę broni i wielu innych rzeczy, taka 3 letnia nauka nie zastąpi żadnego kursu przygotowawczego, który trwa trzy miesiące. Mechanikiem, ślusarzem, fryzjerem czy tokarzem też nie zostaje się z dnia na dzień, czy po 3 miesięcznym kursie, tylko ludzie, którzy pozyskali wiedzę teoretyczną w szkole, oraz umiejętności manulane na praktycznych naukach zawodu, mają szansę być specjalistami w swoim zawodzie. Od tej reguły zdarzają się wyjątki, ale to są wyjątki, a my potrzebujemy stałych dobrze przygotowanych młodych ludzi do wykonywania różnych zawodów,
od piekarza po żołnierza.
Radny222215:20, 13.02.2025
Ubranie dzieci w mundurek nie przygotuje ich do służby. Tworzenie pseudoklas mundurowych to fikcja. Szkoleniem nawet młodzieży powinny zajmować się oddzielne organizacje które mają wiedzę i przygotowanie. Nauczyciel nawet emerytowany żołnierz nie przygotuje dzieci w należyty sposób. Przypomina to trochę papierową armię na która wydamy setki tysięcy zlotycha efektu zero. Przypominam że podstawą programowa nakłada obowiązek nauki strzelania w każdej szkole nie tylko mundurowej. Burmistrz tworzy fikcję i nawet nie wie ile będzie musiał wyłożyć na to. Wie tylko że 20% tylko od jakiej sumy?
@Radny222219:04, 13.02.2025
To w jakim celu mamy szkoły zawodowe? Wg Twojej teorii one też w takim razie nie przygotowują do pracy.
3 0
Dobrze że tak myślisz - mięsa armatniego nigdy za dużo.
0 1
Wyszkolony i dobrze wyposażony żołnierz to nie mięso armatnie.
Po Twoich wpisach można odnieść wrażenie, że w przypadku napadu obcych wojsk do Polski, Ty jako pierwszy z niego uciekasz, bo nie masz zamiaru bronić swojego kraju i jego niepodległosci.
2 0
Armia nie dzieci. Poza tym widać ewidentnie że tu burmistrz próbuje zalegalizować budowę za grube miliony swoją nikomu nie potrzebna strzelnicę