W środę 26 marca w SP nr 2 w Sierakowicach odbędzie się spotkanie dla hodowców świń. Omówione zostaną dodatkowe wymogi i obowiązki, które wynikają z sytuacji dotyczącej afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie gminy Sierakowice.
Tydzień temu opublikowane zostało nowe rozporządzenie wykonawcze Komisji UE w związku ze szczególnymi środkami zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Zmiany w woj. pomorskim dotyczą powiatów kartuskiego (gmina Sierakowice), wejherowskiego, starogardzkiego. Gmina Sierakowice znalazła się w obszarze objętym ograniczeniami I. Oprócz niej znajdują się w nim także gminy Chmielno, Kartuzy, Somonino.
To obszar, na którym choroba nie występuje, stanowi strefę buforową pomiędzy obszarem objętym ograniczeniami II lub III a pozostałą wolną częścią kraju.
W II obszarze są gminy Przodkowo i Żukowo. Ustanawiany jest on w związku z wykryciem ognisk choroby u dzików. Obie strefy wiążą się z dodatkowymi obostrzeniami w utrzymywaniu świń w gospodarstwach, a w strefie II dodatkowo w ograniczeniach dotyczących przemieszczeń świń do i z gospodarstw.
W związku z zaliczeniem obszaru gm. Sierakowice do strefy I, tzw,. niebieskiej, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kartuzach i wójt gm. Sierakowice organizują spotkanie dla hodowców świń z gminy Sierakowice.
- Na spotkaniu zostanie przedstawione jakie dodatkowe wymogi i obowiązki zostały nałożone na producentów świń oraz jak przygotować się na wypadek przejścia gminy ze strefy niebieskiej do różowej. Omówiona zostanie również sytuacja epizootyczna ASF na terenie całego powiatu kartuskiego oraz powiatów ościennych. Ponieważ temat ten jest niezwykle ważny dla środowiska hodowli świń w powiecie kartuskim liczymy na zainteresowanie szkoleniem i dużą frekwencję - zaprasza Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kartuzach Jolanta Grotkowska.
Spotkanie zaplanowane zostało na 26 marca (środa) na godz. 10.40 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach, ul. Spacerowa 14.
ASF to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe i dziki. Śmiertelność sięga nawet 100 proc. zakażonych zwierząt – czytamy w informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę. Trzeba jednak podkreślić jedno – choroba nie jest groźna dla ludzi.
(aktualiz. godz. 13:14)
goosc20:17, 20.03.2025
Tak się reguluje cenę drobiu, świń, wołowiny itp.
Ciekawe zdjęcie 07:01, 21.03.2025
Czy to może ktoś z rządzącej koalicji Zgadnij !!
# ciekawe 10:22, 21.03.2025
Doch to je neopismak
DO # ciekawe12:39, 21.03.2025
Sroka z taką partyjniacką twarzą
1 3
Nie to Czarnek.